„Na bank je lubicie!”
Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.
– W art house'owym kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii prezentujemy widzom fabuły, które dzięki finansowemu wsparciu Banku zyskały nowe życie. Wyświetlamy je w znakomitej jakości, osiągniętej dzięki przeprowadzonej cyfrowej rekonstrukcji – wyjaśnia ideę cyklu Jakub Wiewiórski, kierownik Działu Promocji i Rozwoju, Muzeum Kinematografii w Łodzi. – Spośród tytułów, których cyfryzację sfinansował PKO Bank Polski, wybraliśmy dziesięć. Listę projekcji skonstruowaliśmy tak, by pokazać polskie kino fabularne w jego najróżniejszych odsłonach. Projekcjom, na które zapraszamy co miesiąc, towarzyszą spotkania z twórcami.
Cykl rozpoczęła prezentacja „Ziemi Obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Film wyświetlono 21 lutego, dokładnie w 44. rocznicę premiery. Przy tej okazji widzowie mieli również szansę spotkać się z aktorką, Anną Nehrebecką, odtwórczynią roli Anki.
Już jutro, 21 marca, wyświetlany będzie „Mój Nikifor” w reżyserii Krzysztofa Krauzego ze zdjęciami Krzysztofa Ptaka. Wielokrotnie nagradzany obraz opowiada o przyjaźni Mariana Włosińskiego (Roman Gancarczyk) – absolwenta krakowskiej ASP – i Nikifora (Krystyna Feldman, w jedynej w karierze głównej roli) – słynnego malarza prymitywisty.
PKO Bank Polski od lat wspiera polską kinematografię. Jest mecenasem wielu festiwali filmowych w kraju. Najważniejszym jest niewątpliwie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który co roku odbywa się pod mecenatem Banku. Wspiera on także wydarzenia, które oprócz obrazu niosą idee – od rozwijających propozycji dla młodych widzów, jak festiwal Ale Kino! w Poznaniu, po Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni prezentujący audiowizualne prace poświęcone polskiej historii od 1939 do 1989 r. Współpracuje także z Gdyńską Szkołą Filmową.
PKO Bank Polski wziął udział w procesie digitalizacji wielkiej klasyki rodzimego kina. Jako mecenas uczestniczył w jednym z pierwszych projektów cyfryzacyjnych – KinoRP. Jego celem było ocalenie od zapomnienia największych i najpopularniejszych dzieł, wśród nich kultowych filmów „Nie ma róży bez ognia” Stanisława Barei czy „Rejsu” Marka Piwowskiego. Po rekonstrukcji filmy zyskały cyfrową jakość na potrzeby kin, telewizji oraz nośników Blu-ray i DVD.
Kino RP, w którym uczestniczył Bank, był ważny nie tylko dla popularyzowania kultury – był to projekt pionierski, jeśli chodzi o rekonstrukcję i digitalizację kina. Polska plasuje się w światowej czołówce pod względem zarówno liczby zrekonstruowanych filmów, jak i umiejętności restauracji i cyfryzacji dzieł filmowych.
Projekt „Na bank je lubicie” w łódzkim Muzeum Kinematografii odbywa się w każdy trzeci czwartek miesiąca. Wstęp na projekcję i poprzedzającą ją zapowiedź jest bezpłatny.
Oktawia Staciewińska
PKO Bank Polski, mecenas digitalizacji wielu polskich filmów, w 2019 r. świętuje swoje 100-lecie. Z tej okazji, w ciągu całego roku kino studyjne Muzeum Kinematografii zaprezentuje 10 fabuł, które dzięki finansowemu wsparciu Banku zyskały nowe życie. Zależało nami na uczczeniu 100-lecia Banku w sposób dla Łodzi najbardziej charakterystyczny, czyli filmowo. Nasze wspólne jubileuszowe przedsięwzięcie nosi zatem nazwę „Na bank je lubicie”. W kolejnych miesiącach Muzeum będzie zapraszać na kolejne filmy, które widzowie „na bank lubią”. Projekcje poprzedzone będą wprowadzeniem przybliżającym prezentowany film, a czasami wydarzeniu będzie towarzyszyć spotkanie ze znanym aktorem. Wstęp na wszystkie projekcje będzie bezpłatny i nie jest prowadzona rezerwacja miejsc.
Aleksandra Milczarek-Borek
Ekspert w PKO Banku PolskimKalendarium projekcji „Na bank je lubicie”:
21 lutego (czwartek) – „Ziemia Obiecana”, reż. Andrzej Wajda
21 marca (czwartek) – „Mój Nikifor”, reż. Krzysztof Krauze
11 kwietnia (czwartek) – „Nie lubię poniedziałku”, reż. Tadeusz Chmielewski
16 maja (czwartek) – „Zmruż oczy”, reż. Andrzej Jakimowski
13 czerwca (czwartek) – „Szatan z VII klasy”, reż. Maria Kaniewska
18 lipca (czwartek) – „Rejs”, reż. Marek Piwowski
19 września (czwartek) – „Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda
17 października (czwartek) – „Ubu Król”, reż. Piotr Szulkin
14 listopada (czwartek) – „Wesele”, reż. Wojciech Smarzowski
12 grudnia (czwartek) – „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, reż. Stanisław Bareja
Czytaj także:
e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego
IKO to najlepszy mobilny bank
Sto lat śmiałych decyzji
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.