2017.04.20

Nominowani do Fryderyków 2017 pod mecenatem PKO Banku Polskiego

W 2016 roku ponad 6 milionów Polaków przynajmniej raz wybrało się na koncert muzyki poważnej, a 12 milionów słuchało tego gatunku w domu. Coraz chętniej sięgamy po klasyczne brzmienia. Trendy w muzyce, także poważnej. wyznaczają nagrody – Fryderyki 2017. Wręczenie laurów w kategorii muzyka poważna: 24 kwietnia br.  Wśród nominowanych jest 5 płyt instytucji wspieranych przez PKO Bank Polski.

Nominowani do Fryderyków 2017

Współczesny odbiorca jest bardziej wymagający niż kiedyś – szuka po prostu dobrej muzyki – twierdzi Agnieszka Franków-Żelazny, dyrektor artystyczny Chóru Narodowego Forum Muzyki, którego płyta „De profundis” z polską muzyką XX i XXI wieku jest nominowana do Fryderyka. Postanowiłam wypełnić lukę serią płyt z polską muzyką chóralną. Zrobiłam kompilację, żeby pokazać jak największy jej przekrój – dodaje.

„Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” oraz „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” – w tych dwóch kategoriach nominowana jest płyta „Quo vadis”, w wykonaniu muzyków  Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, którą kieruje Piotr Sułkowski. - Dobra muzyka jest ponadczasowa! – przyznaje. – Jesteśmy jedyną profesjonalną instytucją muzyczną w regionie. Musimy tworzyć ofertę, która jest kierowana nie tylko do wytrawnego melomana, ale również do osób, które oczekują od nas umuzykalnienia czy zaproszenia do filharmonii. Gramy ponad tysiąc koncertów w sezonie! Widać, że jest duże zainteresowanie - przyznaje.

Potwierdzają to statystyki. W ubiegłym roku widocznie wzrosła aktywność słuchaczy muzyki poważnej – wynika z badań na temat częstotliwości słuchania tej muzyki zrealizowanych przez CBOS na zlecenie Instytutu Muzyki i Tańca. Najczęściej sięgają po nią mieszkańcy wielkich miast z wyższym wykształceniem. Co będzie popularne w najbliższym czasie? Z pewnością dzieła zwycięzców i nominowanych do Fryderyków 2017 w kategorii muzyka poważna. Wśród nich 5 płyt zrealizowanych przez instytucje, których mecenasem jest PKO Bank Polski.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. „De profundis – Polish Psalms of the 20th and 21th Century” to płyta nagrana przez Chór Narodowego Forum Muzyki prowadzony przez Agnieszkę Franków-Żelazny. Otrzymała nominację w kategorii „Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa”. W kategorii „Album roku muzyka dawna” nominowany jest album „Bartłomiej Pękiel”- z utworami tego jednego z najwybitniejszych muzyków polskich XVII wieku. Całość nagrano a cappella pod kierunkiem Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki.

Filharmonia Narodowa w Warszawie. „Penderecki Conducts Penderecki vol. 1” to album nagrany przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego. Chór poprowadził Henryk Wojnarowski. Płyta jest nominowana w kategoriach: „Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” oraz „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie. Płyta „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego też zdobyła nominację w dwóch kategoriach: „Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” oraz „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”. Oratorium „Quo vadis” którego libretto oparte jest na powieści Henryka Sienkiewicza jest uznawane za jedno z najsłynniejszych dzieł Nowowiejskiego. Płytę nagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej. Wśród nominowanych do nagrody w kategorii „Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” znalazła się płyta „Józef Zeidler: Missa ex D – Musica Sacromontana” nagrana przez muzyków Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaków Camerata Silesia. Współwydawcą albumu jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej, organizator m.in. Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana.

Uroczystość wręczenia Fryderyków 2017 w kategorii muzyka poważna odbędzie się 24 kwietnia br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W tej dziedzinie o nagrodę ubiegało się aż 121 albumów.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

O dobroczynnej roli śpiewu

"Marzyliśmy o tym, żeby płyta została zauważona" - Quo Vadis i Fryderyki

loaderek.gifoverlay.png