Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa
W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest także Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. W ramach jego obchodów, Fundacja PKO Banku Polskiego organizuje w centrali Banku wystawę pt. „Cudptaki i inne dziwaki”. Zobaczymy prace wyjątkowych artystów. O nich, ich pracach, potrzebach i codziennym życiu rozmawiamy z Ewą Suchcicką, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” oraz Jolantą Dąbrowską i Anną Pogorzelską z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie.
Jak narodził się pomysł na wystawę podopiecznych stowarzyszenia „Bardziej Kochani”?
Ewa Suchcicka: Naszym podopiecznym zaświtała myśl zorganizowania wystawy swoich prac, której tematem będzie przyroda i zwierzęta, szczególnie ptaki. Ale 21 marca to także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, o czym wiele osób nawet nie wie. Chcielibyśmy o tym przypomnieć, pokazać, że zespół Downa to jedna z twarzy ludzkiej egzystencji, wartościowa jak inne i warta uwagi. Ta wystawa prac naszych podopiecznych to doskonała okazja, aby to zaakcentować i zwrócić uwagę na naszą młodzież, która jak wszystkie dzieci, lubi się śmiać, bawić, jest wrażliwa, uzdolniona i kochana, mimo że jest w trudniejszej sytuacji.
Młodzież z ZSS nr 105 to bardzo aktywna społeczność. Angażuje się w działania dobroczynne, sportowe, historyczne, artystyczne i w wielu z nich odnosi sukcesy. Jakie korzyści daje taka aktywność?
Anna Pogorzelska: Młodzież ma wiele ciekawych pomysłów i uwielbia angażować się w różne projekty, w tym artystyczne, jak zajęcia malarskie, taneczne, muzyczne, teatralne czy sportowe, np. wolontariat sportowy, zawody, turnieje. Dzięki temu, nasi podopieczni żyją aktywnie, poszerzają umiejętności, pokonują bariery i własne ograniczenia. Zajęcia odbywają się razem z dziećmi pełnosprawnymi, co sprawia, że wszyscy mogą się lepiej poznać, integrować, a przede wszystkim uczyć się od siebie nawzajem.
Skąd temat wystawy? Jakich prac możemy spodziewać się na wystawie w centrali Banku?
Jolanta Dąbrowska: Młodzi artyści przygotowali prace wielkoformatowe wykonane farbami akrylowymi na płótnie. Tematem jest świat przyrody. Na obrazach będzie można zobaczyć barwne zwierzęta, głównie ptaki i koty, oraz rośliny – kwiaty, drzewa. Z twórczości plastycznej młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie emanuje radość, świeżość, spontaniczność i szczerość. Zachęcam do obejrzenia tych prac.
Co daje dzieciom bezpośredni kontakt ze sztuką? A co my – jej odbiorcy – zyskujemy?
Ewa Suchcicka: Twórczość plastyczna rozwija wyobraźnię, wzbogaca procesy poznawcze, daje możliwość wyrażania siebie, uczy cierpliwości. Tworzenie pozwala młodzieży z różnymi zaburzeniami pokazać swój świat wewnętrzny, emocje, których nie potrafią nazwać, pozwala otworzyć się na innych i wyrazić najbardziej osobiste przeżycia. Sztuka pełni też funkcję terapeutyczną. Widownia, obcując z dziełami tych młodych artystów, ma szansę poznać świat osób niepełnosprawnych widziany ich oczami. A to ważna wiedza.
Ile osób z zespołem Downa żyje w Polsce?
Ewa Suchcicka: Tu akurat dane kuleją. Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, sama statystyka jest trochę niepełnosprawna. Tak naprawdę nie wiemy, jak wiele osób z zespołem Downa żyje w naszym kraju, jak rozkładają się stopnie niepełnosprawności… Można jedynie w przybliżeniu określić, że w Polsce mieszka ponad 60 tys. osób z dodatkowym chromosomem, a rocznie rodzi się około 1 tys. dzieci z tą chorobą. Przypomnę, że zespół Downa to szereg wad wrodzonych wynikających z błędu genetycznego wywołanego trisomią (obecnością trzeciego – dodatkowego chromosomu) w 21. parze chromosomów. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza –Johna Langdona Downa, który zidentyfikował ją już w 1862 r.
Jak stowarzyszenie pracuje na rzecz swoich podopiecznych?
Ewa Suchcicka: Nasze stowarzyszenie działa już od 20 lat, by wspierać osoby z zespołem Downa i ich rodziny. Wydajemy specjalistyczne publikacje, jak czasopismo, informatory dla rodziców i książki. Prowadzimy telefon zaufania, organizujemy konferencje naukowe i imprezy okolicznościowe. W wakacje zapewniamy naszym podopiecznym kolonie rehabilitacyjne, a rodzicom z małymi dziećmi proponujemy turnusy rehabilitacyjne. Z naszej oferty korzysta około 10 tys. osób w całej Polsce.
Jak zaprosiłybyście Panie publiczność na wystawę prac swoich podopiecznych?
Anna Pogorzelska: Wszystkich przyjaciół osób niepełnosprawnych, miłośników malarstwa i życia serdecznie zapraszamy na spotkanie z niezwykłą sztuką.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Bankowy wojennik – Michał Sorbet
Poznaj Polskę za pół ceny – to takie proste z kartą PKO Ekspres
100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 6 w Łodzi
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.