2018.07.06

PKO Bank Polski mecenasem prac Karola Śliwki - twórcy logo Banku

PKO Bank Polski razem z Muzeum Miasta Gdyni od 8 lipca zaprasza na wystawę wybitnego grafika, Karola Śliwki. Ekspozycja obejmuje ok. 400 prac, które towarzyszą trzeciemu pokoleniu Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. Wystawa została przygotowana w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Karol Śliwka w 1969 r. przygotował dla Banku plakat promujący październik jako miesiąc oszczędzania. Litery, które były skrótem ówczesnej nazwy Banku, utworzyły kształt skarbonki – atrybut oszczędzania. Wpadała do niej srebrna złotówka. Praca zdobyła złoty medal na Katowickim Biennale Polskiego Plakatu. Wyróżniony projekt został ostatecznie wykorzystany jako logo i był stopniowo wprowadzany na szyldy, neony i do materiałów reklamowych. Znak graficzny PKO Banku Polskiego był kilkukrotnie modyfikowany, jednak skarbonka autorstwa Karola Śliwki pozostała jego niezmiennym elementem.

Artysta ma w swoim dorobku projekty opakowań, okładek książek i płyt oraz plakatów. Zaprojektował m.in. logotypy Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Biblioteki Narodowej, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych czy Domów Towarowych Smyk.

Jego kreacje znalazły się na opakowaniach czekolad Wedla i kosmetyków dla mężczyzn Wars. Rysunki zdobiły okładki wierszy Juliusza Słowackiego i kompozycji Karola Szymanowskiego.

Ekspozycja w Gdyni to największa monograficzna wystawa prac artysty. Poza logotypami obejmuje szkice, notatki, fotografie, obrazy i przedmioty pochodzące z dotychczas nieudostępnianego jego prywatnego archiwum. Po wystawie zwiedzających prowadzą cytaty wybrane z rozmów z twórcą. Pełne humoru historie pozwalają spojrzeć na pracę projektanta „od kuchni” oraz poczuć realia towarzyszące kolejnym etapom jego twórczości.

Organizatorzy wystawy zachęcają odwiedzających do uczestnictwa w licznych wydarzeniach: warsztatach graficznych dla dzieci i dorosłych, spotkaniach z kuratorami oraz wykładach.

PKO Bank Polski zaprasza również do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie do końca września trwa wystawa „Józef Brandt 1841–1915”. Można tu także zwiedzić ekspozycję w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Inną propozycją jest wystawa „Wyspiański”, którą do 20 stycznia 2019 r. można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Bank jest mecenasem tych wydarzeń.

PKO Bank Polski, jako jedna z nielicznych instytucji finansowych w kraju, ma swoją Bankową Kolekcję Sztuki obejmującą ponad 70 dzieł uznanych polskich artystów. Są to m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Stefana Gierowskiego, Jana Tarasina, Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik. Promocji sztuki najnowszej służy też projekt wspierania młodych artystów. Poprzez swoją fundację Bank organizuje plenery dla studentów pracowni wyższych szkół artystycznych oraz wystawy prac utalentowanych adeptów sztuki.

 

Edyta Skorupska
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Poznaj ikony wielkiej sztuki narodowej

Józef Brandt – ikona sztuki narodowej w Muzeum Narodowym

Rysunki i tkaniny w centrali PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png