2018.07.02

Józef Brandt – ikona sztuki narodowej w Muzeum Narodowym

Zapraszamy na wystawę największych dzieł Józefa Brandta. Ekspozycja obejmuje ok. 300 obiektów – obrazów olejnych, akwarel i rysunków, elementów wyposażenia pracowni pochodzących z instytucji polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych.

–  PKO Bank Polski od lat aktywnie angażuje się w mecenat kultury i sztuki. Nie jest to pierwszy projekt realizowany wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa dzieł Józefa Brandta jest pierwszą tak znaczącą w historii polskiego muzealnictwa prezentacją dorobku artysty. Tym bardziej w przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć Banku, któremu polscy artyści są szczególnie bliscy. Z satysfakcją włączamy się w popularyzację malarstwa tego wybitnego polskiego malarza – mówi Piotr Podstawek, dyrektor Biura Strategii i Segmentacji Marketingowej w PKO Banku Polskim.

Twórczość Brandta to głównie obrazy batalistyczne i historyczne. Artysta ilustrował zarówno wielkie bitwy, jak i drobne potyczki. Jego dzieła cechują niezwykły realizm, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu.

– Ekspozycja wieńczy czteroletni okres studiów nad twórczością artysty, których częścią były m.in. szczegółowe badania konserwatorskie czy poszukiwanie prac Brandta. Zwiedzających zapraszamy również do zapoznania się z metodami pracy artysty: sposobem używania rekwizytów, fotografii i rysunków w procesie twórczym – mówią kuratorki wystawy Ewa Micke-Broniarek i Agnieszka Bagińska.

Oprócz samej wystawy (potrwa do 30 września br.) Muzeum Narodowe przygotowało wiele wydarzeń towarzyszących m.in. wykłady oraz spotkania tematyczne (część z nich będzie tłumaczona na język migowy).

PKO Bank Polski od lat konsekwentnie wspiera inicjatywy realizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Należy do nich m.in. Galeria Sztuki Średniowiecznej. Jest też mecenasem wystawy „Wyspiański”, którą do 20 stycznia 2019 r. można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Bank, jako jedna z nielicznych instytucji finansowych w kraju, ma swoją Bankową Kolekcję Sztuki liczącą ponad 70 dzieł uznanych polskich artystów. Są to m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Stefana Gierowskiego, Jana Tarasina, Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik. Promocji sztuki najnowszej, poza budowaniem kolekcji, służy też projekt wspierania młodych artystów. Poprzez swoją fundację Bank organizuje m.in. plenery dla studentów pracowni wyższych szkół artystycznych oraz wystawy prac utalentowanych adeptów sztuki.

Edyta Skorupska
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Poznaj ikony wielkiej sztuki narodowej

Recepta na doskonały koncert jazzowy istnieje. Rozmowa z Markiem Napiórkowskim przy okazji Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

Wystawa i aukcja charytatywna obrazów na rzecz Magdaleny Dorau. Dołącz!

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png