2018.02.28

Poznaj Żołnierzy Wyklętych w ich namiotach

Na początku marca w 33 miastach i miejscowościach w całej Polsce staną „Namioty Wyklętych”. Poprzez prelekcje, spotkania z kombatantami, wystawy czy gry dla dzieci, obozowiska przybliżą historię podziemia antykomunistycznego.

Do tegorocznej, 5. edycji „Namiotów Wyklętych” po raz kolejny włączają się gminy i powiaty z całego kraju. W zależności od lokalizacji, wydarzenie będzie miało miejsce między 1 a 10 marca 2018 r. Ogólnopolskie wydarzenie stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zostało objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród lokalnych społeczności i ich integracja – mówi Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. To również okazja do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych. Każde miasto zwraca szczególną uwagę na historię lokalnych bohaterów walczących z komunistycznym okupantem. Wykorzystujemy różnorodne formy, za pomocą których powszechnie znane fakty historyczne stają się atrakcyjne dla młodego pokolenia – dodaje.

Namioty edukacyjne, usytuowane w centrum miast, będą przybliżać sylwetki i realia życia Żołnierzy Wyklętych. By lepiej zrozumieć rzeczywistość tamtych dni, wszyscy odwiedzający obozowiska zyskają szansę przyjrzenia się pokazom grup rekonstrukcyjnych, wzięcia udziału w spotkaniach z kombatantami i historykami, obejrzenia projekcji filmów dokumentalnych i wystaw biogramów Wyklętych. W programie nie zabraknie też gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci czy koncertów pieśni patriotycznych.

O idei wydarzenia oraz o tym, co nowego można będzie zobaczyć na tegorocznej edycji „Namiotów Wyklętych”, rozmawialiśmy z organizatorem wydarzenia Dawidem Morylem.

Jaka idea przyświeca twórcom „Namiotów Wyklętych”?

Ideą jest upamiętnienie polskiego podziemia antykomunistycznego –  Żołnierzy Wyklętych, a wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Namioty Wyklętych” mają być miejscem spotkań, okazją do poznania realiów tamtych dni, mają upamiętniać i edukować. Chcemy propagować wiedzę o podziemiu antykomunistycznym.

Jak dużym zainteresowaniem cieszy się to wydarzenie?

Początkowo Namioty Wyklętych były organizowane tylko w miejscowościach, gdzie nasze stowarzyszenie miało oddziały. Od pewnego czasu działamy w porozumieniu z władzami miejskimi. W aglomeracjach zdarza się, że „Namioty Wyklętych” stają się swoistym centrum obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Stąd też różne daty, w których będzie można odwiedzić obozowiska. W części miejscowości to 1 marca, w dużych miastach – 4.  Dziś we współpracy z nami organizuje się również obchody dnia pamięci w szkołach czy ośrodkach kultury, a z roku na rok akcja staje się coraz popularniejsza.

Co nowego czeka uczestników tegorocznej edycji „Namiotów Wyklętych”?

Duży nacisk kładziemy na edukację, szczególnie najmłodszych. W namiotach będą odbywały się gry i zabawy dla dzieci. Było to możliwe przede wszystkim dzięki wsparciu PKO Banku Polskiego, który ufundował materiały edukacyjne i gry pozwalające popularyzować wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczna edycja „Namiotów Wyklętych” to nie tylko wydarzenia w centrach miast, to także wystawy w szkołach.

Sprawdź tutaj, kiedy „Namioty Wyklętych” staną w Twoim mieście. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziesz tutaj.

Bartłomiej Pobocha

PKO Bank Polski od wielu lat angażuje się w działania tożsamościowe, związane z Polską historią i tradycją. Niezwykle istotne jest, by pamięć o naszych bohaterach była wiecznie żywa. Chcąc uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, PKO Bank Polski we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja organizuje w całym kraju biegi „Tropem Wilczym”. Ich celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W 2017 r. w biegu wzięło udział ok. 60 tys. uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy mundurowi, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii czy Ukrainy. Rejestracji na zawody można dokonywać przez stronę: www.tropemwilczym.pl.

Czytaj także:

Tropem Wilczym - biegowy hołd dla Żołnierzy Wyklętych

Wyklęci, bo Niezłomni

IX Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z PKO Bankiem Polskim

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png