Poznaj Żołnierzy Wyklętych w ich namiotach
Na początku marca w 33 miastach i miejscowościach w całej Polsce staną „Namioty Wyklętych”. Poprzez prelekcje, spotkania z kombatantami, wystawy czy gry dla dzieci, obozowiska przybliżą historię podziemia antykomunistycznego.
Do tegorocznej, 5. edycji „Namiotów Wyklętych” po raz kolejny włączają się gminy i powiaty z całego kraju. W zależności od lokalizacji, wydarzenie będzie miało miejsce między 1 a 10 marca 2018 r. Ogólnopolskie wydarzenie stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zostało objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród lokalnych społeczności i ich integracja – mówi Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. – To również okazja do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych. Każde miasto zwraca szczególną uwagę na historię lokalnych bohaterów walczących z komunistycznym okupantem. Wykorzystujemy różnorodne formy, za pomocą których powszechnie znane fakty historyczne stają się atrakcyjne dla młodego pokolenia – dodaje.
Namioty edukacyjne, usytuowane w centrum miast, będą przybliżać sylwetki i realia życia Żołnierzy Wyklętych. By lepiej zrozumieć rzeczywistość tamtych dni, wszyscy odwiedzający obozowiska zyskają szansę przyjrzenia się pokazom grup rekonstrukcyjnych, wzięcia udziału w spotkaniach z kombatantami i historykami, obejrzenia projekcji filmów dokumentalnych i wystaw biogramów Wyklętych. W programie nie zabraknie też gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci czy koncertów pieśni patriotycznych.
O idei wydarzenia oraz o tym, co nowego można będzie zobaczyć na tegorocznej edycji „Namiotów Wyklętych”, rozmawialiśmy z organizatorem wydarzenia Dawidem Morylem.
Jaka idea przyświeca twórcom „Namiotów Wyklętych”?
Ideą jest upamiętnienie polskiego podziemia antykomunistycznego – Żołnierzy Wyklętych, a wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Namioty Wyklętych” mają być miejscem spotkań, okazją do poznania realiów tamtych dni, mają upamiętniać i edukować. Chcemy propagować wiedzę o podziemiu antykomunistycznym.
Jak dużym zainteresowaniem cieszy się to wydarzenie?
Początkowo Namioty Wyklętych były organizowane tylko w miejscowościach, gdzie nasze stowarzyszenie miało oddziały. Od pewnego czasu działamy w porozumieniu z władzami miejskimi. W aglomeracjach zdarza się, że „Namioty Wyklętych” stają się swoistym centrum obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Stąd też różne daty, w których będzie można odwiedzić obozowiska. W części miejscowości to 1 marca, w dużych miastach – 4. Dziś we współpracy z nami organizuje się również obchody dnia pamięci w szkołach czy ośrodkach kultury, a z roku na rok akcja staje się coraz popularniejsza.
Co nowego czeka uczestników tegorocznej edycji „Namiotów Wyklętych”?
Duży nacisk kładziemy na edukację, szczególnie najmłodszych. W namiotach będą odbywały się gry i zabawy dla dzieci. Było to możliwe przede wszystkim dzięki wsparciu PKO Banku Polskiego, który ufundował materiały edukacyjne i gry pozwalające popularyzować wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczna edycja „Namiotów Wyklętych” to nie tylko wydarzenia w centrach miast, to także wystawy w szkołach.
Sprawdź tutaj, kiedy „Namioty Wyklętych” staną w Twoim mieście. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziesz tutaj.
Bartłomiej Pobocha
PKO Bank Polski od wielu lat angażuje się w działania tożsamościowe, związane z Polską historią i tradycją. Niezwykle istotne jest, by pamięć o naszych bohaterach była wiecznie żywa. Chcąc uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, PKO Bank Polski we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja organizuje w całym kraju biegi „Tropem Wilczym”. Ich celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W 2017 r. w biegu wzięło udział ok. 60 tys. uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy mundurowi, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii czy Ukrainy. Rejestracji na zawody można dokonywać przez stronę: www.tropemwilczym.pl.
Czytaj także:
Tropem Wilczym - biegowy hołd dla Żołnierzy Wyklętych
Wyklęci, bo Niezłomni
IX Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z PKO Bankiem Polskim
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.