Róbmy sceny! Studenci zapraszają do Łodzi na 36. Festiwal Szkół Teatralnych!
Są jednocześnie na końcu i na początku drogi. Każdy z nich ma już w indeksie wpisaną informację o ostatnim roku studiów i za moment wkroczy w nowy etap zawodowego życia. Wszyscy spotykają się w Łodzi. Rusza bowiem 36. Festiwal Szkół Teatralnych.
Konferencja prasowa Festiwalu fot. Andrzej Woźniakiewicz/Szkoła Filmowa w Łodzi
Swoje spektakle dyplomowe zaprezentują studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Będzie to swego rodzaju podsumowanie czterech lat ich edukacji oraz pierwszy krok w stronę zawodowej samodzielności. Kreacje aktorskie oceni Jury w składzie: Anna Jadowska, Joanna Kos-Krauze, Wioletta Laszczka, Anna Smolar, Jan Frycz i Bartosz Szydłowski.
Festiwal Szkół Teatralnych to prawdziwe święto teatru. Przez najbliższe dni w Łodzi spotykać się będą młodzi adepci sztuki aktorskiej, cieszący się imponującym dorobkiem artystycznym twórcy teatru, dyrektorzy artystyczni polskich scen, reżyserzy filmowych castingów i naprawdę wymagająca teatralna publiczność.
Będzie się działo!
Podczas imprezy następuje konfrontacja przedstawień dyplomowych polskich wyższych uczelni teatralnych. Co roku bierze w niej udział nawet 5 tys. osób. Łódzki festiwal jest najstarszym tego typu w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 1983 r., z inicjatywy Jana Machulskiego. Jej laureatami zostali wówczas m.in. Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski czy Michał Żebrowski.
Spektakle podczas tegorocznego spotkania grane będą na scenach Teatru Nowego
im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.
– Spektakle, które do Łodzi przywiozą studenci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku czy Bytomia to zarazem podsumowanie czterech lat ich zawodowej edukacji, jak i przepustka w wielki świat bycia Aktorem, Aktorem Teatru Lalek czy Aktorem Teatru Tańca. Obserwowanie ich na scenie w takim momencie jest czystą przyjemność, a wartość energii jaka wyzwala się i na scenie, i na widowni – gigantyczna. Zapraszamy do spróbowania tego na własnej skórze – na jakość tego doznania dajemy gwarancję – deklaruje Jolanta Kolano, rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi
Róbmy sceny!
Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Róbmy sceny! Jego inauguracja będzie miała miejsce już dziś w Dużej Sali Teatru Nowego. Połączona będzie z projekcją filmu dyplomowego studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pt. „Monument” w reżyserii Jagody Szelc. Szczegółowy program festiwalu i lista spektakli przygotowywanych przez studentów dostępna są na festiwalowej stronie internetowej.
– Pierwszy raz na festiwalu byłam jako uczennica pierwszej klasy liceum. Teatr nie interesował mnie w ogóle, ale na imprezę zaprosiła mnie moja przyjaciółka z dzieciństwa, która zawsze lubiła wydarzenia kulturalne. Poszłam, licząc na ciekawe urozmaicenie, a tymczasem połknęłam bakcyla. I to do tego stopnia, że porzuciłam plany o politechnice i zapragnęłam iść na aktorstwo. Gdy zobaczyłam tych wszystkich młodych aktorów, ich zaangażowanie i zachwyt publiczności, pomyślałam sobie, że to jest właśnie przepis na udane i ciekawe życie. Festiwal Szkół Teatralnych jest szalenie interesującym wydarzeniem, które polecam nie tylko osobom ze świata teatru. To niezwykła impreza, na której każdy znajdzie coś dla siebie - jedni mogą ocenić konkurencję, inni zdobyć nowe doświadczenie czy zainspirować się. Ale znajdą się też tacy, którzy odkryją swoje powołanie jak ja – opowiada Ewelina, studentka pierwszego roku łódzkiej PWSFTviT.
Organizatorzy zaplanowali również szereg imprez towarzyszących. Będą projekcje filmowe, warsztaty, spotkania z reżyserami, aktorami, w tym otwarte dla publiczności spotkanie z wybitną aktorką filmową i teatralną, Mają Komorowską.
Mecenasi kultury
Organizatorem 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi jest Szkoła Filmowa w Łodzi, a współorganizatorami Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Festiwal sponsoruje PKO Bank Polski, który objął swoją opieką również łódzki Teatr Studyjny w sezonie 2018/2019.
Miłośnicy teatru – nie może Was zabraknąć w Łodzi!
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Gotów na spotkanie z prawdziwym Arcydziełem? Wybierz się do Poznania!
PKO Bank Polski na Nocy Muzeów
Miłość, pasja, żar i ogrom wzruszeń. „Cyganeria” w Operze Krakowskiej
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.