2018.05.14

Róbmy sceny! Studenci zapraszają do Łodzi na 36. Festiwal Szkół Teatralnych!

Są jednocześnie na końcu i na początku drogi. Każdy z nich ma już w indeksie wpisaną informację o ostatnim roku studiów i za moment wkroczy w nowy etap zawodowego życia. Wszyscy spotykają się w Łodzi. Rusza bowiem 36. Festiwal Szkół Teatralnych.


Konferencja prasowa Festiwalu fot. Andrzej Woźniakiewicz/Szkoła Filmowa w Łodzi

Swoje spektakle dyplomowe zaprezentują studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Będzie to swego rodzaju podsumowanie czterech lat ich edukacji oraz pierwszy krok w stronę zawodowej samodzielności. Kreacje aktorskie oceni Jury w składzie: Anna Jadowska, Joanna Kos-Krauze, Wioletta Laszczka, Anna Smolar, Jan Frycz i Bartosz Szydłowski.

Festiwal Szkół Teatralnych to prawdziwe święto teatru. Przez najbliższe dni w Łodzi spotykać się będą młodzi adepci sztuki aktorskiej, cieszący się imponującym dorobkiem artystycznym twórcy teatru, dyrektorzy artystyczni polskich scen, reżyserzy filmowych castingów i naprawdę wymagająca teatralna publiczność.

Będzie się działo!

Podczas imprezy następuje konfrontacja przedstawień dyplomowych polskich wyższych uczelni teatralnych. Co roku bierze w niej udział nawet 5 tys. osób. Łódzki festiwal jest najstarszym tego typu w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 1983 r., z inicjatywy Jana Machulskiego. Jej laureatami zostali wówczas m.in. Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski czy Michał Żebrowski.

Spektakle podczas tegorocznego spotkania grane będą na scenach Teatru Nowego
im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Spektakle, które do Łodzi przywiozą studenci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku czy Bytomia to zarazem podsumowanie czterech lat ich zawodowej edukacji, jak i przepustka w wielki świat bycia Aktorem, Aktorem Teatru Lalek czy Aktorem Teatru Tańca. Obserwowanie ich na scenie w takim momencie jest czystą przyjemność, a wartość energii jaka wyzwala się i na scenie, i na widowni – gigantyczna. Zapraszamy do spróbowania tego na własnej skórze – na jakość tego doznania dajemy gwarancję – deklaruje Jolanta Kolano, rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi

Róbmy sceny!

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Róbmy sceny! Jego inauguracja będzie miała miejsce już dziś w Dużej Sali Teatru Nowego. Połączona będzie z projekcją filmu dyplomowego studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pt. „Monument” w reżyserii Jagody Szelc. Szczegółowy program festiwalu i lista spektakli przygotowywanych przez studentów dostępna są na festiwalowej stronie internetowej.

Pierwszy raz na festiwalu byłam jako uczennica pierwszej klasy liceum. Teatr nie interesował mnie w ogóle, ale na imprezę zaprosiła mnie moja przyjaciółka z dzieciństwa, która zawsze lubiła wydarzenia kulturalne. Poszłam, licząc na ciekawe urozmaicenie, a tymczasem połknęłam bakcyla. I to do tego stopnia, że porzuciłam plany o politechnice i zapragnęłam iść na aktorstwo. Gdy zobaczyłam tych wszystkich młodych aktorów, ich zaangażowanie i zachwyt publiczności, pomyślałam sobie, że to jest właśnie przepis na udane i ciekawe życie. Festiwal Szkół Teatralnych jest szalenie interesującym wydarzeniem, które polecam nie tylko osobom ze świata teatru. To niezwykła impreza, na której każdy znajdzie coś dla siebie - jedni mogą ocenić konkurencję, inni zdobyć nowe doświadczenie czy zainspirować się. Ale znajdą się też tacy, którzy odkryją swoje powołanie jak ja – opowiada Ewelina, studentka pierwszego roku łódzkiej PWSFTviT.

Organizatorzy zaplanowali również szereg imprez towarzyszących. Będą projekcje filmowe, warsztaty, spotkania z reżyserami, aktorami, w tym otwarte dla publiczności spotkanie z wybitną aktorką filmową i teatralną, Mają Komorowską.

Mecenasi kultury

Organizatorem 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi jest Szkoła Filmowa w Łodzi, a współorganizatorami Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Festiwal sponsoruje PKO Bank Polski, który objął swoją opieką również łódzki Teatr Studyjny w sezonie 2018/2019.

Miłośnicy teatru – nie może Was zabraknąć w Łodzi!

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Gotów na spotkanie z prawdziwym Arcydziełem? Wybierz się do Poznania!

PKO Bank Polski na Nocy Muzeów

Miłość, pasja, żar i ogrom wzruszeń. „Cyganeria” w Operze Krakowskiej