2018.05.14

Róbmy sceny! Studenci zapraszają do Łodzi na 36. Festiwal Szkół Teatralnych!

Są jednocześnie na końcu i na początku drogi. Każdy z nich ma już w indeksie wpisaną informację o ostatnim roku studiów i za moment wkroczy w nowy etap zawodowego życia. Wszyscy spotykają się w Łodzi. Rusza bowiem 36. Festiwal Szkół Teatralnych.


Konferencja prasowa Festiwalu fot. Andrzej Woźniakiewicz/Szkoła Filmowa w Łodzi

Swoje spektakle dyplomowe zaprezentują studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Będzie to swego rodzaju podsumowanie czterech lat ich edukacji oraz pierwszy krok w stronę zawodowej samodzielności. Kreacje aktorskie oceni Jury w składzie: Anna Jadowska, Joanna Kos-Krauze, Wioletta Laszczka, Anna Smolar, Jan Frycz i Bartosz Szydłowski.

Festiwal Szkół Teatralnych to prawdziwe święto teatru. Przez najbliższe dni w Łodzi spotykać się będą młodzi adepci sztuki aktorskiej, cieszący się imponującym dorobkiem artystycznym twórcy teatru, dyrektorzy artystyczni polskich scen, reżyserzy filmowych castingów i naprawdę wymagająca teatralna publiczność.

Będzie się działo!

Podczas imprezy następuje konfrontacja przedstawień dyplomowych polskich wyższych uczelni teatralnych. Co roku bierze w niej udział nawet 5 tys. osób. Łódzki festiwal jest najstarszym tego typu w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 1983 r., z inicjatywy Jana Machulskiego. Jej laureatami zostali wówczas m.in. Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski czy Michał Żebrowski.

Spektakle podczas tegorocznego spotkania grane będą na scenach Teatru Nowego
im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Spektakle, które do Łodzi przywiozą studenci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku czy Bytomia to zarazem podsumowanie czterech lat ich zawodowej edukacji, jak i przepustka w wielki świat bycia Aktorem, Aktorem Teatru Lalek czy Aktorem Teatru Tańca. Obserwowanie ich na scenie w takim momencie jest czystą przyjemność, a wartość energii jaka wyzwala się i na scenie, i na widowni – gigantyczna. Zapraszamy do spróbowania tego na własnej skórze – na jakość tego doznania dajemy gwarancję – deklaruje Jolanta Kolano, rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi

Róbmy sceny!

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Róbmy sceny! Jego inauguracja będzie miała miejsce już dziś w Dużej Sali Teatru Nowego. Połączona będzie z projekcją filmu dyplomowego studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pt. „Monument” w reżyserii Jagody Szelc. Szczegółowy program festiwalu i lista spektakli przygotowywanych przez studentów dostępna są na festiwalowej stronie internetowej.

Pierwszy raz na festiwalu byłam jako uczennica pierwszej klasy liceum. Teatr nie interesował mnie w ogóle, ale na imprezę zaprosiła mnie moja przyjaciółka z dzieciństwa, która zawsze lubiła wydarzenia kulturalne. Poszłam, licząc na ciekawe urozmaicenie, a tymczasem połknęłam bakcyla. I to do tego stopnia, że porzuciłam plany o politechnice i zapragnęłam iść na aktorstwo. Gdy zobaczyłam tych wszystkich młodych aktorów, ich zaangażowanie i zachwyt publiczności, pomyślałam sobie, że to jest właśnie przepis na udane i ciekawe życie. Festiwal Szkół Teatralnych jest szalenie interesującym wydarzeniem, które polecam nie tylko osobom ze świata teatru. To niezwykła impreza, na której każdy znajdzie coś dla siebie - jedni mogą ocenić konkurencję, inni zdobyć nowe doświadczenie czy zainspirować się. Ale znajdą się też tacy, którzy odkryją swoje powołanie jak ja – opowiada Ewelina, studentka pierwszego roku łódzkiej PWSFTviT.

Organizatorzy zaplanowali również szereg imprez towarzyszących. Będą projekcje filmowe, warsztaty, spotkania z reżyserami, aktorami, w tym otwarte dla publiczności spotkanie z wybitną aktorką filmową i teatralną, Mają Komorowską.

Mecenasi kultury

Organizatorem 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi jest Szkoła Filmowa w Łodzi, a współorganizatorami Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Festiwal sponsoruje PKO Bank Polski, który objął swoją opieką również łódzki Teatr Studyjny w sezonie 2018/2019.

Miłośnicy teatru – nie może Was zabraknąć w Łodzi!

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Gotów na spotkanie z prawdziwym Arcydziełem? Wybierz się do Poznania!

PKO Bank Polski na Nocy Muzeów

Miłość, pasja, żar i ogrom wzruszeń. „Cyganeria” w Operze Krakowskiej

  • Bankopasje

   02018.05.25

   Dzień Matki w objęciach kultury. Olsztyńska filharmonia zaprasza na „Skrzypka na dachu”

   Bukiet kwiatów, czekoladki, perfumy… Co podarować mamie z okazji jej święta? Może w tym roku wybierzesz bardziej niebanalny prezent i kupisz dla niej bilet do filharmonii? Miło będzie, gdy wybierzecie się tam razem. Doskonała okazja nadarza się w Olsztynie – na scenę Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii powraca „Skrzypek na dachu”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.23

   Kamil Bednarek zaprasza do Rzeszowa!

   Już po raz czternasty na rzeszowskim rynku zagości feeria barw i dźwięków. Startuje kolejna edycja międzynarodowego festiwalu Rzeszów Carpathia Festival. To wielkie muzyczne święto całego Podkarpacia.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.22

   Powrót orła na monety – historia polskiej waluty

   Wizerunek orła towarzyszył Polakom na przestrzeni dziejów na proporcach i flagach, w herbach i symbolach, jednocząc rodaków i tworząc tożsamość narodową. Nieprzypadkowo ten królewski ptak znajduje się dziś na każdej monecie, którą znajdziesz w swoim portfelu. Także na nowej pięciozłotówce przygotowanej przez Mennicę Polską, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a wyemitowanej dziś przez Narodowy Bank Polski.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.21

   Od kruszcu do monety – jak powstały pierwsze pieniądze

   Gdy po handlu wymiennym pojawiły się środki płatnicze, na początku miały formę kruszcu, jednak wraz z rozwojem sztuki metalurgicznej zaczęto bić monety, które niezmiennie funkcjonują od kilku tysięcy lat. Przedstawiamy historię pieniądza. Pretekstem dla niej jest jutrzejsza premiera jubileuszowej pięciozłotówki przygotowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.18

   „Czas na Niepodległą” oczami artystów!

   Malarstwo i grafika, ale też militaria, dokumenty, naczynia, medale czy meble. W Muzeum Lubelskim trwa wyjątkowa wystawa „Czas na niepodległą”. Znalazło się na niej 400 eksponatów obrazujących długą drogę Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 r.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.18

   Tactilis, czyli to co dotykalne

   To prowokacja w dobie cyfrowego świata. Powrót do tego co rzeczywiste, dotykowe i analogowe. W centrali PKO Banku Polskiego zagościła wyjątkowa wystawa Tactilis.

   więcej
  Pokaż więcej