Ryszard Grzyb – spotkanie z artystą już 13 czerwca
Mówią o nim, że jest podobny do Picassa. Gdy maluje, zawsze głośno słucha muzyki – od jazzu, przez rock po etno. Gdy pisze lub czyta, robi to w absolutnej ciszy. Od lat aktywnie ćwiczy karate, a od pewnego czasu również mai tai, bo to – jak mówi – uczy go koncentracji i łatwiej mu przywołać „obecność w teraźniejszości”. Ten człowiek ma tyle barw, ile jego obrazy. Poznajcie Ryszarda Grzyba.
Malarz ukończył wrocławską PWSSP w pracowni Zbigniewa Karpińskiego. Później związany był z warszawską ASP i działał w ramach słynnej artystycznej formacji „Gruppa”. Początkowo tworzył tzw. „papiery” – kompozycje wykonane na kartonie temperą i gwaszem. Pod koniec lat 80. zmienił styl i zajął się bardziej malarstwem olejnym.
W najbliższy czwartek, 13 czerwca, będzie okazja, by poznać Ryszarda Grzyba bliżej. W Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie z artystą, towarzyszące ekspozycji „Sztuka to wartość. Z kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego”. Na wystawie obejrzeć można dwa dzieła Ryszarda Grzyba „Bez tytułu” ale mające w nazwie dopisek: [Żaba] oraz [Ryba]. Oba pokazują, że zwierzęta to stały motyw dzieł artysty.
W czwartek o godzinie 18:00 w kinie MUZ warszawskiego Muzeum Narodowego odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego ukazującego warsztat artysty z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego. Prezentacja zostanie poszerzona o materiały wideo poświęcone także twórczości Tomasza Ciecierskiego, którego dzieło z 1997 roku także znajduje się na wystawie. Ciecierski ukończył studia na ASP w Warszawie, w której potem wykładał. Był również dwukrotnym stypendystą w Stedelijk Museum w Amsterdamie. Jego pra¬ce wystawiano wielokrotnie w kraju i za granicą, brały także udział w prestiżowych międzynarodowych pokazach sztuki: Festiwale Malarstwa w Cagnes-sur-Mer, Bienna¬le w Sao Paulo oraz Documenta w Kassel. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) i Stedelijk Museum (Amsterdam).
Wstęp na czwartkowe spotkanie jest bezpłatny. Niezbędne jest jednak pobranie wejściówek. Dostępne są online na stronie internetowej MNW oraz w kasie muzeum od 11 czerwca. Liczba miejsc jest ograniczona.
Oktawia StaciewińskaW Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Jest ona owocem trwającej od lat współpracy MNW z PKO Bankiem Polskim, partnerem i mecenasem wielu muzealnych przedsięwzięć. Prezentuje ponad 30 prac wybranych ze zbioru dzieł sztuki współczesnej zgromadzonych przez Bank. Znajdują się wśród nich m.in. obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artyści niegdyś związani z Gruppą. Wystawę można oglądać do końca czerwca br. Towarzyszą jej liczne atrakcje, m.in. spotkania z artystami, koncerty oraz kuratorskie oprowadzenia. W najbliższy czwartek (13 czerwca) spotkanie z Ryszardem Grzybem. Warto tu być!
Czytaj więcej:
Zapis mojego życia, czyli Jarosław Modzelewski o swoich pracach
77. urodziny wielkiego artysty. Świętujemy jubileusz Jana Dobkowskiego
Patrzy na obraz, gdy maluje. Jak jest ukończony to on spogląda na nią. Olga Wolniak – artystka, która inspiruje
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.