2019.06.12

„Szatan z siódmej klasy” w łódzkim Muzeum Kinematografii

Uczestnicy kolejnego czwartkowego spotkania z cyklu „Na bank je lubicie!” w łódzkim kinie Kinematograf będą mogli zobaczyć zrekonstruowany film „Szatan z siódmej klasy”. Obraz w reżyserii Marii Kaniewskiej prezentowany będzie w najbliższy czwartek (13 czerwca) o godz. 18.00.  Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

Czwartkowego spotkania z cyklu „Na bank je lubicie!”

Wakacje. Polska prowincja. Siedemnastoletni Adaś Cisowski, zwany przez swego nauczyciela „Szatanem” ze względu na swe nadzwyczajne zdolności detektywistyczne wpada na trop skarbu, ukrytego gdzieś w okolicy przez żołnierza napoleońskiego. Nie wie, że na podobny trop wpadła szajka niebezpiecznych przestępców... Tak rozpoczyna się historia, którą w 1960 r.  na ekran przeniosła scenarzystka i reżyserka „Szatana” – Maria Kaniewska.

Po zrealizowaniu „Awantury o Basię” otrzymałam mnóstwo listów od chłopców i dziewcząt, w których prosili, abym przeniosła na ekran „Szatana z VII klasy”. Ponieważ sama bardzo lubię Makuszyńskiego - postanowiłam wykorzystać to „zamówienie społeczne” młodzieży – mówiła przed laty Maria Kaniewska dziennikarzowi „Ekranu”.

Obraz stał się również świetnym początkiem kariery młodziutkiej Poli Raksy - wówczas dziewiętnastoletniej studentki polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Maria Kaniewska wypatrzyła ją na okładce pisma „Dookoła świata” i zaangażowała nikomu nie znaną dziewczynę do jakże ważnej roli Wandy.

Zapraszam na filmową podróż do czasów, kiedy na wakacje brało się „plecak swój i gitarę”, przestępcy byli tyleż niebezpieczni, co baśniowo nieporadni, a lato było słoneczne jak uśmiech Poli Raksy – mówi Jakub Wiewiórski, zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Film był polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1960 r. W 2006 „Szatana” nakręcił ponownie Kazimierz Tarnas (film, a dwa lata później serial), reżyserka Maria Kaniewska pojawiła się w innej roli – tym razem po drugiej stronie kamery – zagrała gospodynię księdza. Wstęp na projekcję i poprzedzającą ją zapowiedź jest bezpłatny.

KOLEJNE SPOTRKANIA W CYKLU

18 lipca (czwartek) – „Rejs”, reż. Marek Piwowski

19 września (czwartek) – „Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda

17 października (czwartek) – „Ubu Król”, reż. Piotr Szulkin

14 listopada (czwartek) – „Wesele”, reż. Wojciech Smarzowski

12 grudnia (czwartek) – „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, reż. Stanisław Bareja

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

„Byli sobie raz” – wyjątkowe spotkanie w ramach prologu Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”

Niezwykła uczta dla ucha i oka. W Katowicach odbyła się jubileuszowa XXV edycja Święta Kwitnących Głogów

Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019