2019.04.12

„Sztuka to wartość”, czyli spotkania z twórcami

Spotkania z twórcami dzieł znajdujących się w kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego, warsztaty malarskie dla dzieci czy pokazy filmów o sztuce to tylko część wydarzeń towarzyszących wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Wystawę do 30 czerwca można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Kolekcja PKO Banku Polskiego

Wystawa zbiera doskonałe recenzje krytyków, specjalistów historii sztuki i publiczności. Jest adresowana do wszystkich i każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego, zachwycającego, inspirującego… Towarzyszy jej urozmaicony program, w którym znajdują się propozycje zarówno dla znawców, jak i amatorów, dla dzieci i dorosłych.

Bielawski, Kruk, Gierowski

Wśród wielu propozycji wydarzeń towarzyszących wystawie, na szczególną uwagę zasługują spotkania z artystami, których dzieła można podziwiać na ekspozycji. Poprzedzać je będą projekcje filmów dokumentalnych z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego. Cały cykl pod hasłem „Czwartkowe pokazy filmowe i spotkania z artystami, historykami i krytykami sztuki" zapoczątkowała dr hab. Lidia Stefanowska, dyrektor Zbiorów Bankowych w PKO Banku Polskim 11 kwietnia. Podczas spotkania pt. „Kolekcja sztuki i działania wspierające młodych artystów PKO Banku Polskiego”  zaprezentowano filmy „Anda Rottenberg o kolekcji PKO Banku Polskiego”, „Zbigniew Libera o bankowej kolekcji dzieł sztuki” i „Prof. Leon Tarasiewicz o twórczości młodych artystów z Kolekcji PKO BP ”.

Kolejne spotkania z cyklu będą okazją, by osobiście poznać artystów, których prace znajdują się na wystawie w muzeum. W czwartek 9 maja będzie można osobiście poznać Andrzeja Bielawskiego, autora pracy bez tytułu, blacha oraz Mariusza Kruka, którego pastele prezentowane są w muzeum. 16 maja odbędzie się spotkanie poświęcone sztuce Stefana Gierowskiego, które urozmaici film poświęcony artyście.

Modzelewski, Bednarski, Grzyb

„Krzysztof M. Bednarski Portret artysty” oraz „Olga Wolniak. Malarka” to dwa filmy poświęcone  kolejnym polskim twórcom sztuki współczesnej, których dzieła można oglądać na wystawie.

23 maja, będzie można poznać twórcę rzeźby „Król i królowa, księżyc i słońce” Krzysztofa Bednarskiego a 30 maja – Olgę Wolniak autorkę pracy pt. „Konya-Ladik”. Kolejny twórca, którego dzieła „Cień kolegi” oraz „Suszenie elementów kamiennych” można podziwiać na wystawie spotka się z publicznością 6 czerwca – Jarosław Modzelewski. Wtedy też zaprezentowany zostanie film dokumentalny pt. „Jarosław Modzelewski. Portret artysty”. 13 czerwca będzie można poznać innych artystów – Tomasza Ciecierskiego oraz Ryszarda Grzyba. Wprowadzeniem do rozmowy będą filmy „Portret artysty: Tomasz Ciecierski” i „Portret artysty: Ryszard Grzyb”. Cykl spotkań z artystami zakończy dyskusja i spotkanie z Robertem Maciejukiem 27 czerwca.

Wystawę można oglądać i korzystać z bogatego programu wydarzeń towarzyszących do 30 czerwca.

Tydzień wcześniej, można wybrać się na oprowadzanie kuratorskie. O poszczególnych pracach, kulisach ich powstawania oraz twórcach odwołując się do historii sztuki, polskiej tradycji i wielu ciekawostek opowie Katarzyna Szydłowska-Schiller, kuratorka wystawy.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

100 miliardów finansowania biznesu – PKO Bank Polski największym bankiem korporacyjnym w kraju

Mamy chęć i siłę pomagania!

Kalendarz 100 lat śmiałych decyzji PKO Banku Polskiego potrójnie nagrodzony

 

 

Pliki do pobrania