2019.04.11

100 miliardów finansowania biznesu – PKO Bank Polski największym bankiem korporacyjnym w kraju

PKO Bank Polski wkroczył w drugie stulecie działalności nie tylko jako bezdyskusyjny lider sektora bankowego i najcenniejsza spółka na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ale także jako największy bank korporacyjny i inwestycyjny w kraju. Wartość finansowania wszystkich rodzajów podmiotów gospodarczych, przekroczyła 100 mld zł. Przewaga nad zajmującym drugą pozycje w tym zestawieniu bankiem, to ponad 20 mld zł.

Kompleksowa oferta dla biznesu i cyfryzacja

Segment bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego od lat uczestniczy w przedsięwzięciach mających istotne znaczenie dla całej polskiej gospodarki. Bank finansuje znaczące inwestycje, angażuje się w procesy naprawcze oraz wspiera rozwój firm konsekwentnie utrwalając wizerunek najważniejszego partnera polskiej przedsiębiorczości. Przekroczony pułap 100 mld zł w zakresie należności podmiotów gospodarczych to symboliczny poziom, który doskonale koresponduje z obchodzonym w tym roku jubileuszem stulecia banku – podkreśla Jakub Papierski, wiceprezes PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Kompleksowa oferta dla biznesu i cyfryzacja
Siłą oferty segmentu bankowości korporacyjnej jest możliwość tworzenia kompleksowych rozwiązań, bazujących na różnorodnych produktach banku i spółek zależnych grupy (faktoringu, leasingu), odpowiadających na odmienne potrzeby firm. Efektem jest kwota 100 mld zł udzielonego finansowania, na którą składa się prawie 70 mld zł kredytów, 17 mld zł leasingu, prawie 15 mld zł w obligacjach firm komunalnych oraz ponad 1 mld zł limitów faktoringowych.

Dominującym motywem strategii rozwoju PKO Banku Polskiego, także w zakresie bankowości korporacyjnej, jest cyfrowa transformacja, zarówno procesów wewnątrzbankowych, jak i usług dla klientów. To klucz, dzięki któremu zachowując pozycję lidera branży, największy bank w Polsce i regionie zmienia się w zwinnie działającą organizację skupioną na potrzebach i wyprzedzającą oczekiwania klientów. Służą temu m.in. innowacyjne rozwiązania budowane we współpracy ze środowiskiem technologicznych startupów, silny rozwój kanałów mobilnych oraz zaawansowana analityka danych. Dzięki temu bank nie tylko wzmacnia relacje z dotychczasowymi, ale także zyskuje coraz więcej nowych klientów.

Dom Maklerski PKO Banku Polskiego – broker roku i lider segmentu
Liderem w swoim segmencie rynku jest również Dom Maklerski PKO Banku Polskiego. W 2018 r. wartość zrealizowanych obrotów Domu Maklerskiego wyniosła ponad 33 mld zł, co stanowiło 7,7 proc. obrotów rynku i stawia go na drugim miejscu w rankingu domów maklerskich. W zakresie obrotu obligacjami do DM należy blisko połowa obrotów rynku, co przekłada się na pozycję lidera. Na koniec 2018 r. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego prowadzi około 130 tys. rachunków papierów i prawie 200 tys. rachunków rejestrowych. W tym roku DM PKO Banku Polskiego otrzymał najważniejszą nagrodę GPW – Brokera Roku 2018. Nagroda została przyznana za największe zaangażowanie na rynkach GPW, najwyższy udział w obrotach akcjami na Głównym Rynku lokalnego brokera w transakcjach sesyjnych i pakietowych, najwyższą wartość obrotów obligacjami nieskarbowymi i skarbowymi w ramach Catalyst oraz za wspomaganie płynności na największej liczbie klas aktywów notowanych na GPW. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego został również nagrodzony za najwyższy udział w obrotach obligacjami na rynku Catalyst.

Michał Zwoliński
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Podróże na studencką kieszeń

Ćwicz się w regularnych płatnościach

Złoto dla najlepszych. Polscy studenci znów w czołówce!