2018.05.15

W 5 dni dookoła… nauki. IX Bydgoski Festiwal Nauki już niebawem!

Co warto wiedzieć o smogu, jak sklonować roślinę, jakie są tajemnice i rytuały sali operacyjnej – to tylko kilka spośród 960 atrakcji przygotowanych w Bydgoszczy. 23 maja rozpocznie się tam IX Bydgoski Festiwal Nauki. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.

 

Festiwal organizują wspólnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa. Impreza potrwa 5 dni.

Złap bakcyla nauki!

Pokazy, eksperymenty, warsztaty, wykłady, wystawy, koncerty, dyskusje– nauka w Bydgoszczy odbędzie się w przeróżnych formach.Maksymą festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów i partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy przekonają się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka. Niezwykłą atrakcją będzie możliwość zwiedzania na co dzień niedostępnych laboratoriów oraz warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów. Podczas imprezy będzie można będzie zobaczyć, jak działają roboty, poznać ciekawostki ze świata roślin i zwierząt, dowiedzieć się jak dbać o swoje zdrowie oraz zapoznać się z najciekawszymi nowinkami ze świata techniki.

Należy pamiętać, że w drodze po wiedzę wiek nie ma znaczenia, dlatego nasze wydarzenia zainteresują wszystkich od maluchów po seniorów – zachwala Adam Kosecki z Biura Organizacyjnego Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Podobnie jak w ubiegłym roku, impreza zagości również w Człuchowie, Inowrocławiu, Chojnicach Działdowie i Solcu Kujawskim.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Podczas festiwalu będzie można podążać różnymi ścieżkami. W ofercie jest ich siedem: artystyczna, humanistyczna, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodnicza, społeczna i techniczna. Szczegółowy program oraz opisy warsztatów dostępne są na stronie internetowej festiwalu. Tu też należy zapisać się do uczestnictwa w atrakcjach!

Już pierwszego dnia warto wziąć udział w fascynujących warsztatach „Poczuj chemię do chemii” czy „Smog – co warto wiedzieć?”. Dzień później proponujemy aktywne zwiedzanie i wzięcie udziału w zajęciach „Małe pantery, czyli trening sztuk walki dla najmłodszych”. 25 maja nie można przegapić escape roomu i zajęć o tym, jak sklonować roślinę in vitro. A w weekend moc atrakcji dla zafascynowanych medycyną i naukami pokrewnymi, czyli „Izolacja DNA is easy – biologia molekularna w praktyce” oraz „Tajemnice i rytuały sali operacyjnej” – wymienia Adam Kosecki.

Na humanistów i wielbicieli nauk społecznych czeka podczas festiwalu również Ogólnobydgoskie Dyktando „Zostań Mistrzem Ortografii” oraz „10 rzeczy, które warto wiedzieć o prawie międzynarodowym” czy „Facebook dla opornych – prywatność w mediach społecznościowych”.

80 partnerów, ponad 960 wydarzeń!

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 27 maja odbędzie się, jak co roku, Piknik Naukowo-Rodzinny na Wyspie Młyńskiej. Tam również, oprócz zabawy, na uczestników czekają atrakcje naukowe. Dodatkowo, podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego w specjalnym autobusie zorganizowana zostanie zbiórka krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

W zeszłym roku znajomi z Bydgoszczy namówili nas na udział w kilku festiwalowych atrakcjach, przy okazji naszej wizyty u nich. W tym roku zamierzam specjalnie z tej okazji przyjechać wraz z całą rodziną. Jestem szczególnie zainteresowana atrakcjami artystycznymi, ale też społecznymi i zdrowotnymi. To bardzo ciekawa inicjatywa, każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno dzieci, jak i dorośli. Wiem co mówię – jestem mamą pełnego energii 6-latka i zbuntowanej 13-latki! – poleca Joanna, uczestniczka Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszą dwa duże konkursy: „Niepodległa Polska. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości”. Ma on charakter regionalny i mogą w nim wziąć udział wyłącznie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego. Druga rywalizacja to konkurs plastyczny kierowany jest do przedszkolaków „Mama i Ja na ścieżkach niepodległości”. Jego celem jest rozbudzenie wyobraźni, rozwój inwencji twórczej i wrażliwości estetycznej uczestników. 

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Róbmy sceny! Studenci zapraszają do Łodzi na 36. Festiwal Szkół Teatralnych!

PKO Bank Polski na Nocy Muzeów

Rysunki i tkaniny w centrali PKO Banku Polskiego