2018.05.15

W 5 dni dookoła… nauki. IX Bydgoski Festiwal Nauki już niebawem!

Co warto wiedzieć o smogu, jak sklonować roślinę, jakie są tajemnice i rytuały sali operacyjnej – to tylko kilka spośród 960 atrakcji przygotowanych w Bydgoszczy. 23 maja rozpocznie się tam IX Bydgoski Festiwal Nauki. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.

 

Festiwal organizują wspólnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa. Impreza potrwa 5 dni.

Złap bakcyla nauki!

Pokazy, eksperymenty, warsztaty, wykłady, wystawy, koncerty, dyskusje– nauka w Bydgoszczy odbędzie się w przeróżnych formach.Maksymą festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów i partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy przekonają się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka. Niezwykłą atrakcją będzie możliwość zwiedzania na co dzień niedostępnych laboratoriów oraz warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów. Podczas imprezy będzie można będzie zobaczyć, jak działają roboty, poznać ciekawostki ze świata roślin i zwierząt, dowiedzieć się jak dbać o swoje zdrowie oraz zapoznać się z najciekawszymi nowinkami ze świata techniki.

Należy pamiętać, że w drodze po wiedzę wiek nie ma znaczenia, dlatego nasze wydarzenia zainteresują wszystkich od maluchów po seniorów – zachwala Adam Kosecki z Biura Organizacyjnego Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Podobnie jak w ubiegłym roku, impreza zagości również w Człuchowie, Inowrocławiu, Chojnicach Działdowie i Solcu Kujawskim.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Podczas festiwalu będzie można podążać różnymi ścieżkami. W ofercie jest ich siedem: artystyczna, humanistyczna, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodnicza, społeczna i techniczna. Szczegółowy program oraz opisy warsztatów dostępne są na stronie internetowej festiwalu. Tu też należy zapisać się do uczestnictwa w atrakcjach!

Już pierwszego dnia warto wziąć udział w fascynujących warsztatach „Poczuj chemię do chemii” czy „Smog – co warto wiedzieć?”. Dzień później proponujemy aktywne zwiedzanie i wzięcie udziału w zajęciach „Małe pantery, czyli trening sztuk walki dla najmłodszych”. 25 maja nie można przegapić escape roomu i zajęć o tym, jak sklonować roślinę in vitro. A w weekend moc atrakcji dla zafascynowanych medycyną i naukami pokrewnymi, czyli „Izolacja DNA is easy – biologia molekularna w praktyce” oraz „Tajemnice i rytuały sali operacyjnej” – wymienia Adam Kosecki.

Na humanistów i wielbicieli nauk społecznych czeka podczas festiwalu również Ogólnobydgoskie Dyktando „Zostań Mistrzem Ortografii” oraz „10 rzeczy, które warto wiedzieć o prawie międzynarodowym” czy „Facebook dla opornych – prywatność w mediach społecznościowych”.

80 partnerów, ponad 960 wydarzeń!

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 27 maja odbędzie się, jak co roku, Piknik Naukowo-Rodzinny na Wyspie Młyńskiej. Tam również, oprócz zabawy, na uczestników czekają atrakcje naukowe. Dodatkowo, podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego w specjalnym autobusie zorganizowana zostanie zbiórka krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

W zeszłym roku znajomi z Bydgoszczy namówili nas na udział w kilku festiwalowych atrakcjach, przy okazji naszej wizyty u nich. W tym roku zamierzam specjalnie z tej okazji przyjechać wraz z całą rodziną. Jestem szczególnie zainteresowana atrakcjami artystycznymi, ale też społecznymi i zdrowotnymi. To bardzo ciekawa inicjatywa, każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno dzieci, jak i dorośli. Wiem co mówię – jestem mamą pełnego energii 6-latka i zbuntowanej 13-latki! – poleca Joanna, uczestniczka Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszą dwa duże konkursy: „Niepodległa Polska. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości”. Ma on charakter regionalny i mogą w nim wziąć udział wyłącznie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego. Druga rywalizacja to konkurs plastyczny kierowany jest do przedszkolaków „Mama i Ja na ścieżkach niepodległości”. Jego celem jest rozbudzenie wyobraźni, rozwój inwencji twórczej i wrażliwości estetycznej uczestników. 

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Róbmy sceny! Studenci zapraszają do Łodzi na 36. Festiwal Szkół Teatralnych!

PKO Bank Polski na Nocy Muzeów

Rysunki i tkaniny w centrali PKO Banku Polskiego 

  • Bankopasje

   02018.05.25

   Dzień Matki w objęciach kultury. Olsztyńska filharmonia zaprasza na „Skrzypka na dachu”

   Bukiet kwiatów, czekoladki, perfumy… Co podarować mamie z okazji jej święta? Może w tym roku wybierzesz bardziej niebanalny prezent i kupisz dla niej bilet do filharmonii? Miło będzie, gdy wybierzecie się tam razem. Doskonała okazja nadarza się w Olsztynie – na scenę Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii powraca „Skrzypek na dachu”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.23

   Kamil Bednarek zaprasza do Rzeszowa!

   Już po raz czternasty na rzeszowskim rynku zagości feeria barw i dźwięków. Startuje kolejna edycja międzynarodowego festiwalu Rzeszów Carpathia Festival. To wielkie muzyczne święto całego Podkarpacia.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.22

   Powrót orła na monety – historia polskiej waluty

   Wizerunek orła towarzyszył Polakom na przestrzeni dziejów na proporcach i flagach, w herbach i symbolach, jednocząc rodaków i tworząc tożsamość narodową. Nieprzypadkowo ten królewski ptak znajduje się dziś na każdej monecie, którą znajdziesz w swoim portfelu. Także na nowej pięciozłotówce przygotowanej przez Mennicę Polską, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a wyemitowanej dziś przez Narodowy Bank Polski.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.21

   Od kruszcu do monety – jak powstały pierwsze pieniądze

   Gdy po handlu wymiennym pojawiły się środki płatnicze, na początku miały formę kruszcu, jednak wraz z rozwojem sztuki metalurgicznej zaczęto bić monety, które niezmiennie funkcjonują od kilku tysięcy lat. Przedstawiamy historię pieniądza. Pretekstem dla niej jest jutrzejsza premiera jubileuszowej pięciozłotówki przygotowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.18

   „Czas na Niepodległą” oczami artystów!

   Malarstwo i grafika, ale też militaria, dokumenty, naczynia, medale czy meble. W Muzeum Lubelskim trwa wyjątkowa wystawa „Czas na niepodległą”. Znalazło się na niej 400 eksponatów obrazujących długą drogę Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 r.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.05.18

   Tactilis, czyli to co dotykalne

   To prowokacja w dobie cyfrowego świata. Powrót do tego co rzeczywiste, dotykowe i analogowe. W centrali PKO Banku Polskiego zagościła wyjątkowa wystawa Tactilis.

   więcej
  Pokaż więcej