2017.03.08

Zwiedzający doceniają "Nowy poczet władców Polski". Wystawa przedłużona do 26 marca. Zapraszamy!

Wystawa „Nowy Poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” cieszy się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających. Aby każdy mógł mieć okazję podziwiać portrety polskich królów i książąt, decyzją dyrekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, ekspozycja została przedłużona do 26 marca. Zapraszamy!

PKO Bank Polski jest mecenasem pierwszego namalowanego w XXI wieku pocztu władców polskich. „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” to zbiór prac autorstwa światowej sławy grafika i ilustratora Waldemara Świerzego. Kolekcja obejmuje 49 portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wszystkie zebrane w kolekcji portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych, w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki. Profesor Waldemar Świerzy namalował pełne kolorów prace, w odróżnieniu od rysowanych i czarno-białych dzieł Jana Matejki. Różni je także sposób prezentacji postaci - mistrz Matejko pokazał władców silnych i dostojnych, a Świerzy skupił się na ego. Jego prace pełne są ludzkich emocji, pasji i oddają charakter poszczególnych postaci.

Portretom polskich władców autorstwa profesora Świerzego towarzyszą barwne opisy. Cała ekspozycja to nie tylko artystyczna prezentacja, ale także projekt historyczno-edukacyjny. Po raz pierwszy ekspozycja odbyła się w 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie i spotykając z wyjątkowym zainteresowaniem szczególnie wśród młodych widzów. Inicjatorem i jednocześnie kuratorem wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest Andrzej Pągowski, uczeń i przyjaciel profesora Waldemara Świerzego.

Wystawa „Nowy poczet władców Polski”

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk
Czynne: wtorek – niedziela: 10.00–17.00
Bilety w cenie 6 zł ulgowy i 10 zł normalny
Wystawę można odwiedzać do 26 marca 20017 r.

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Wspaniali i nikczemni, niezwykli i szaleni – wystawa „Nowy poczet władców Polski”

Historia Biblioteki Raczyńskich. Wystawa Nowy poczet władców Polski

  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  Pokaż więcej