2017.03.08

Zwiedzający doceniają "Nowy poczet władców Polski". Wystawa przedłużona do 26 marca. Zapraszamy!

Wystawa „Nowy Poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” cieszy się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających. Aby każdy mógł mieć okazję podziwiać portrety polskich królów i książąt, decyzją dyrekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, ekspozycja została przedłużona do 26 marca. Zapraszamy!

PKO Bank Polski jest mecenasem pierwszego namalowanego w XXI wieku pocztu władców polskich. „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” to zbiór prac autorstwa światowej sławy grafika i ilustratora Waldemara Świerzego. Kolekcja obejmuje 49 portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wszystkie zebrane w kolekcji portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych, w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki. Profesor Waldemar Świerzy namalował pełne kolorów prace, w odróżnieniu od rysowanych i czarno-białych dzieł Jana Matejki. Różni je także sposób prezentacji postaci - mistrz Matejko pokazał władców silnych i dostojnych, a Świerzy skupił się na ego. Jego prace pełne są ludzkich emocji, pasji i oddają charakter poszczególnych postaci.

Portretom polskich władców autorstwa profesora Świerzego towarzyszą barwne opisy. Cała ekspozycja to nie tylko artystyczna prezentacja, ale także projekt historyczno-edukacyjny. Po raz pierwszy ekspozycja odbyła się w 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie i spotykając z wyjątkowym zainteresowaniem szczególnie wśród młodych widzów. Inicjatorem i jednocześnie kuratorem wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest Andrzej Pągowski, uczeń i przyjaciel profesora Waldemara Świerzego.

Wystawa „Nowy poczet władców Polski”

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk
Czynne: wtorek – niedziela: 10.00–17.00
Bilety w cenie 6 zł ulgowy i 10 zł normalny
Wystawę można odwiedzać do 26 marca 20017 r.

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Wspaniali i nikczemni, niezwykli i szaleni – wystawa „Nowy poczet władców Polski”

Historia Biblioteki Raczyńskich. Wystawa Nowy poczet władców Polski

loaderek.gifoverlay.png