2017.03.01

1 marca: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zapraszamy na koncert

PKO Bank Polski patronuje wydarzeniom upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Dziś o 21.00 zaprasza do wysłuchania koncertu „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Bank włączył się również w akcję społeczną „Przywracamy godność bohaterom” oraz działania edukacji historycznej.

Żołnierze Wyklęci / Niezłomni

Koncert „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” będzie artystycznym akcentem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Składać się on będzie z utworów w oryginalnych aranżacjach Marcina Pospieszalskiego, Lidii Pospieszalskiej i grupy De Press.  Koncert odbędzie się 1 marca br. w Warszawie o godzinie 21:00 w Studio Polskiego Radia PR III im. Agnieszki Osieckiej i będzie transmitowany na żywo. Zapraszamy!

1 marca rozpoczyna się także akcja„Przywracamy godność bohaterom” Fundacji Red is Bad, której założeniem jest pomoc żyjącym uczestnikom Powstania Antykomunistycznego oraz kombatantom II wojny światowej. Oprócz wsparcia materialnego, jej celem jest propagowanie idei niesienia pomocy bohaterom wojennym. Więcej na www.fundacja.redisbad.pl. Zobacz krótki film promujący tę akcję społeczną. Jego bohaterem jest major Włodzimierz Bystrzycki „Dzielny". Materiał został zrealizowany na rzecz fundacji Red is Bad.

- PKO Bank Polski od lat angażuje się w działania wzmacniające tożsamość narodową i przypominające nam o ważnych wydarzeniach w historii Polski. Żołnierze Wyklęci są jednym z tych pokoleń, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce i którym możemy być wdzięczni. Dlatego właśnie jesteśmy partnerem akcji „Przywracamy godność bohaterom” i w ten sposób wspieramy naszych narodowych bohaterów. W tym roku byliśmy również zaangażowani w organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbywającego się w 240 miastach w Polsce. Po prostu pamiętamy o Niezłomnych – mówi Michał Kuczmierowski, dyrektor Pionu Marketingu i Komunikacji PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski włączył się również w działania edukacji historycznej we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu, Fundacją „Łączka” i spółką Przewozy Regionalne. Dzisiaj pasażerowie pociągów PolRegio w wagonach znajdą bezpłatną publikację przybliżającą losy bohaterskich żołnierzy, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, czy generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, a na monitorach wyświetlany będzie poświęcony im film.

  • Przeczytaj bezpłatną publikację o Żołnierzach Niezłomnych

    Bezpłatna publikacja

Realną pomoc potrzebującym Bank oferował także podczas tegorocznego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W odbywających się 26 lutego br. w blisko 240 miejscowościach, biegach uczestniczyło ponad 60 tys. osób. W wybranych lokalizacjach, zawodom towarzyszyły charytatywne akcje „biegnę dla…” Fundacji PKO Banku Polskiego, w której wzięło ponad 2 650 osób. PKO Bank Polski wraz ze swoją Fundacją wspierają też inne wydarzenia, m.in. udział w centralnych uroczystościach środowisk kombatanckich z Północno-Wschodniej Polski czy odsłonięcie znaku Polski Walczącej na elewacji warszawskiej Willi Jasny Dom. W jej piwnicach w 1945 r. mieściło się więzienie, w którym przetrzymywano i katowano ponad 1000 osób, w tym żołnierzy AK.

Ewa Maciejewska
specjalista PKO Baku Polskiego

Czytaj także:

Dlaczego 1 marca?

Koncert partyzanckich piosenek

Pliki do pobrania