1 procent na Równy Start
Czas wybrać cel, na który przekażemy 1 proc. swojego podatku. Jedną z rekomendowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego organizacji pożytku publicznego jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Równy Start w Poznaniu, opiekujące się dziećmi z głęboką niepełnosprawnością i w wyjątkowo trudnej sytuacji. Aby poprawić jakość ich codziennego życia, udział, wystarczy przekazać na ich rzecz 1 proc. podatku.
Stowarzyszenie Równy Start pomaga dzieciom i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością i w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. Tu znajduje opiekę blisko stu młodych ludzi, całkowicie zależnych od innych, także w najprostszych czynnościach życiowych. Ze stowarzyszeniem, od lat, współpracuje Fundacja PKO Banku Polskiego, która na rzecz jego podopiecznych przekazała, m.in. środki z 2. PKO Biegu Charytatywnego.
Walka o oddech
– Każdy nasz podopieczny ma historię pisaną cierpieniem i niemocą, często odrzuceniem przez najbliższych czy walką o kolejny oddech. To dzieci, które zamiast poznawać piękno świata, oswajają się z łóżkiem szpitalnym i zmagają z „nieposłusznym” ciałem – mówi siostra Barbara Belchnerowska ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej – Serafitek, prezes stowarzyszenia Równy Start.
Organizacja wspiera podopiecznych dwóch poznańskich placówek: Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego im. bł. Sancji Szymkowiak (ORW).
Niemal wszyscy wychowankowie tych ośrodków wymagają korzystania ze specjalistycznego sprzętu ułatwiającego podstawowe czynności życiowe, jak jedzenie czy poruszanie się. I zakup tego właśnie sprzętu jest jednym z ważniejszych celów realizowanych, dzięki funduszom pochodzących z darowizn i z 1 procenta podatku.
Specjalistyczna terapia
Z tego tytułu, w ubiegłym roku stowarzyszenie pozyskało ponad 42 tysiące zł. – Środki te przeznaczyliśmy na zakup m.in. wózka Mygo Leckey, ortez ortopedycznych, NF-walkera, obuwia ortopedycznego, ssaków specjalistycznych, czy przenośnego koncentratora tlenu. Ale dofinansowaliśmy też modernizację pomieszczeń w ORW i Zieloną szkołę dla 40-osobowej grupy – wylicza siostra Barbara. Dla wielu podopiecznych taki wyjazd to jedyna okazja, aby choć raz w roku opuścić ośrodek. Pod opieką sióstr Serafitek w Domu Pomocy Społecznej, całą dobę, przebywa ok. 60 osób – dzieci i nastolatków niepełnosprawnych intelektualnie. Dla nich prowadzone są m.in. zajęcia zapewniające wszechstronny rozwój, m.in. rehabilitacja ruchowa i wiele rodzajów terapii, jak muzykoterapia, hydroterapia czy dogoterapia.
Wychowankowie ORW to dzieci i młodzież z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim ze współistniejącą niesprawnością ruchową, sensoryczną lub autyzmem. W ośrodku mogą liczyć na terapię edukacyjną, rewalidację czy pomoc psychologiczną, czyli to, co ułatwi im uzyskanie pewnego stopnia autonomii, zwłaszcza w komunikacji swoich potrzeb.
Kochany Jasiek
Jednym z podopiecznych jest dwuletni Jasiek, który trafił pod skrzydła Serafitek prosto z oddziału szpitalnego. – Los tego pięknego niemowlęcia, od chwili narodzin był pasmem bólu. Został odrzucony przez mamę z rozpoznaniem: mózgowe porażenie dziecięce, padaczka lekooporna, z mocno uszkodzonym wzrokiem, silnymi napięciami i napadami padaczkowymi. Kiedy pierwszy raz zobaczyłyśmy Jaśka miałyśmy wrażenie, że jego małe, pełne łez oczka wołają o szansę na... życie – wspomina siostra Barbara. Kilka tygodni temu Jasiek skończył dwa latka. Siedzi w specjalistycznym wózku Mygo Leckey, ma profesjonalne kształtki do ułożenia bazalnego, przeszedł operację wyłonienia gastrostomii i korzysta z osobistego ssaka. Dzięki trosce i wsparciu finansowemu darczyńców, Jaś już od pierwszych dni jest rehabilitowany. – Dziś Jaś może regularnie odwiedzać swoich ulubionych chrzestnych i co najważniejsze przez opiekunów i terapeutów jest kochany do granic możliwości – mówi siostra Barbara.
Uśmiech dziecka uśmiechem świata
Jaś to jedno z wielu dzieci, które w ośrodkach stowarzyszenia Równy Start, najpierw uzyskał pomoc ratującą życie a potem troskliwą opiekę pozwalającą na rozwój. Nic dziwnego, skoro jednym z przewodnich haseł, jakie towarzyszy działaniom organizacji jest słynne korczakowskie powiedzenie: „Kiedy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat”. Temu celowi podporządkowanych jest większość działań sióstr Serafinek. Swoim podopiecznym chcą ofiarować jak najwięcej pogodnych, przyjaznych i radosnych chwil. – Jak to zrobimy? Starania niech będą troską dorosłych a wszystkie pozytywne doświadczenia udziałem dzieci i młodzieży. Dlatego nasi podopieczni odwiedzają ciekawe miejsca, m.in. gospodarstwa ekologiczne, ogrody botaniczne czy centra handlowe, chodzą do kina, teatru, aquaparków i na wycieczki, odwiedzają, uczestniczą w zabawach karnawałowych, andrzejkowych i odbywają pielgrzymki religijne. I choć każda taka eskapada dla nas to logistyczna łamigłówka na miarę narodowej wyprawy na K2, to jedno jest pewne – warto! – podkreśla siostra Barbara Belchnerowska, prezes stowarzyszenia Równy Start.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
1% procentuje
Gwiazdy i bankowcy dla chorego Aleksandra
Pomagamy Powstańcom Warszawskim
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.