2018.03.01

1 procent na Wiosnę

Jeśli nie wiesz, na jaki cel przekazać 1 proc. swojego podatku – możesz wybrać „Wiosnę” –  dom dziecka na Dolnym Śląsku. Troska opiekunów i warunki ośrodka sprawiają, że mimo trudnego czy dramatycznego startu, podopieczni „Wiosny” mają szanse na lepsze życie i znalezienie nowego domu. Od lat placówkę wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego


Do Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Wiosna” w Krzydlinie Małej w województwie dolnośląskim każdego roku trafia około 60. dzieci. W 2017, aż 39. z nich, opuściło ośrodek znajdując dom. Podopieczni to głównie dzieci porzucone przez matki lub los, chore i zaniedbane. W domu dziecka znajdują bezpieczne schronienie, troskliwą opiekę, dobre słowo i uśmiech. Tak jak Karol, który trafił tu jako 3 miesięczne niemowlę. 

Nasz Promyczek Karol 

Jego widok przerażał, dlatego twarz miał zwykle zasłoniętą pieluszką. Chłopczyk urodził się z podwójnym rozszczepem wargi i podniebienia, a matka pozostawiła go w szpitalu. Karol nie miał wykształconego odruchu ssania a mleko wypływało mu przez nos. Karmienie go było niezwykle trudne, nawet dla nas – opiekunek z dużym doświadczeniem – mówi siostra Agata Małgorzata Wójcik, dyrektor Domu dziecka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych De Notre Dame.

Miałyśmy wrażenie, że chłopiec każdą częścią swojego malutkiego ciałka krzyczał prosząc o pomoc i miłość – wspomina siostra Agata. Jego sytuacja uległa poprawie, gdy po konsultacjach medycznych zapadła decyzja o karmieniu dojelitowym, które dziecku dawało szanse na przeżycie. Z czasem, chłopiec zaczął przybierać na wadze i lepiej się rozwijał. Można było podejmować kolejne etapy leczenia. – W ciągu 2,5 roku Karolek przeszedł cztery trudne operacje dzielnie je znosząc. Dziś, Karol ma 3 lata, jest naszym radosnym Promyczkiem. Porusza się sprawnie i samodzielnie je. Czeka go jeszcze korekta górnej szczęki, aby mógł prawidłowo mówić. To bardzo pogodny i inteligentny chłopiec, świetnie rokujący na przyszłość. Szukamy dla niego domu, w którym znajdzie tyle ciepła, ile tylko się da – mówi z nadzieją siostra Agata. 

40. dzieci znajduje dom 

„Wiosna” to dom dziecka, ale też placówka interwencyjna chroniąca najmłodsze dzieci, m.in. przed wykluczeniem społecznym i oferuje opiekę zdrowotną czy wychowawczą. Trafiają tu dzieci zarówno bardzo małe, np. pozostawiane w szpitalach, jak i starsze, umieszczane tu wyrokiem sądu. Takie, dla których pobyt w domach rodzinnych mógł zagrażać ich zdrowiu czy życiu. Najczęściej są to dzieci zaniedbane, odrzucone przez bliskich, z trudnymi doświadczeniami. Obecnie przebywa tu 56. dzieci. Najmłodsza podopieczna ma zaledwie miesiąc, najstarsza zaś to 15-letnia mama, która w placówce przebywa wraz ze swoją roczną córeczką. 

Współpraca z Fundacją PKO Banku Polskiego 

Skuteczność działań prowadzących placówkę sióstr Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame potwierdzają statystyki – każdego roku średnio 40. podopiecznych wraca do rodzin biologicznych albo znajduje nowy dom adopcyjny lub zastępczy. Niestety na ich miejsce natychmiast pojawiają się nowe dzieci, co oznacza, że działalność ośrodka jest wręcz niezbędna. By realizować swoją misję „Wiosna” potrzebuje wsparcia finansowego. Współpracuje ze szkołami, parafiami, firmami czy instytucjami, które organizują akcje charytatywne, dzięki którym zbierane są kwoty na rzecz podopiecznych placówki. Jedną z takich instytucji jest także Fundacja PKO Banku Polskiego, która wspiera „Wiosnę” od kilku lat. – Dzięki tej pomocy udało się zmodernizować m.in. mieszkania dla dzieci, urządzić salę komputerową oraz zainstalować system sygnalizacji przeciwpożarowej. Nieocenionym wsparciem była również darowizna pieniężna od Fundacji – „Wiosna” była beneficjentem PKO Biegu Charytatywnego. Środki te przeznaczyliśmy na zakup artykułów żywnościowych – wymienia siostra Agata Małgorzata Wójcik. 

Procent pomocy 

„Wiosna” prowadzi też własne zbiórki funduszy, m.in. „Akcja Piątak” czy „Wakacyjna zbiórka”.

Ważną częścią pozyskiwania funduszy na rzecz podopiecznych stanowią kwoty pochodzące z 1 procenta podatków. – W 2017 roku, środki z 1 proc. podatków za 2016 rok, czyli ponad 83 tysiące zostały przeznaczone na modernizację domu dziecka. W ramach kampanii „Dom dla dzieci”, polegającej na przebudowie Domu Dziecka „Wiosna” w 14-osobowe mieszkania, udało się wyremontować cztery placówki. Następnym etapem będzie termomodernizacja budynku oraz przekształcenie sali do gimnastyki i zajęć przedszkolnych. Dzięki tym funduszom możemy także organizować wycieczki, imprezy okolicznościowe czy wydarzenia kulturalne, po prostu dać naszym wychowankom więcej okazji do radości i pomagać im uporać się z dramatyczną sytuacją życiową – mówi siostra Agata.

Możemy mieć w tym swój udział. Wystarczy, że rozliczając PIT, odliczymy od swojego podatku 1 proc. i nie ponosząc żadnych kosztów przekażemy go na rzecz Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Wiosna” w Krzydlinie Małej KRS 0000 398875. 

Fundacja PKO Banku Polskiego rekomenduje 5 organizacji pożytku publicznego:

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Wiosna” w Krzydlinie Małej (dom dziecka prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych De Notre Dame), KRS 0000398875.

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (pomoc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym intelektualnie), KRS 0000219842.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych  „Równy Start”, ul Rocha 13, Poznań, KRS 0000178467.

Stowarzyszenie SIEMACHA (wsparcie i rozwój młodych ludzie i ich talentów), KRS 0000207304.

Ośrodek Hospicjum Domowe Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie, KRS: 0000218644.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

1% na Dom Pomocy Społecznej w Grabiu

1 procent na Równy Start

1% procentuje 

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png