2017.08.23

MassChallenge Warsaw – PKO Bank Polski zarzuca sieci na europejskie start-upy

Już 1 września wystartuje nabór do Bridge to MassChallenge Warsaw, konkursu dla technologicznych start-upów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jego głównym partnerem został PKO Bank Polski, który poszukuje w ten sposób perspektywicznych rozwiązań fintechowych możliwych do zaimplementowania w banku.

 

W Europie Środkowo-Wschodniej obserwujemy ostatnio prawdziwy rozkwit kultury start-upowej. Innowacyjne projekty, mimo dużego potencjału, często nie wychodzą poza regionalne granice. Powodem jest przede wszystkim niedostateczne w tej części Europy zaangażowanie międzynarodowych inwestorów. Właśnie dlatego już za kilka dni wystartuje jeden z największych na świecie globalnych akceleratorów – MassChallenge, który za swoją regionalną siedzibę obrał Warszawę. To niepowtarzalna szansa zarówno dla samych startupów, jak i międzynarodowych inwestorów poszukujących jednorożców.

MassChallenge

MassChallenge jest jednym z największych globalnych akceleratorów dla startupów, które pokonały już początkowy etap rozwoju, zetknęły się z rynkiem i zweryfikowały swój potencjał. W pierwszym etapie program w naszym regionie zaistnieje w formule Bridge to MassChallenge, do którego rekrutacja ruszy już 1 września. Szansę na globalny start dostanie 25 startupów z regionu CEE. W kolejnych latach MassChallenge będzie realizowany w formie kompleksowego stacjonarnego programu, który co roku będzie wspierał nawet 80 początkujących przedsiębiorców. Uczestnicy programu dostaną niepowtarzalną okazję rozwinięcia biznesu na globalnym rynku. Podczas dwóch bootcampów, które odbędą się najpierw w Warszawie, a potem dla najlepszych w Bostonie, wezmą udział w licznych warsztatach, w ramach których spotkają się z wybitnymi mentorami i specjalistami, poznają zasady prowadzenia działalności za granicą, nawiążą kontakty z globalnymi liderami biznesu, nauczą się określać strategię sprzedaży na nowych rynkach i dowiedzą, jak się po nich poruszać.

PKO Bank Polski został partnerem głównym B2MC Warsaw

Partnerem głównym programu na region Europy Środkowo-Wschodniej został PKO Bank Polski, największy bank w regionie, a jego operatorem jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej. PKO Bank Polski poszukuje w ten sposób perspektywicznych rozwiązań fintechowych możliwych do zaimplementowania w banku. To kolejna aktywność PKO BP na rzecz rozwoju środowiska start-upów w Polsce. Wcześniej, jako partner główny, wspierał kolejne edycje programu akceleracyjnego MIT EF Poland, a na początku roku kupił ZenCard, stając się tym samym pierwszą polską instytucją finansową, która bezpośrednio zainwestowała w start-up fintechowy.

Dlaczego CEE?

Jak pokazują analizy, kraje regionu CEE rozwijają się najszybciej w całej Europie. Według danych Grupy Banku Centralnego, Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia, pozostaną w najbliższych latach liderami pod tym względem. Mimo to Europa Środkowo-Wschodnia wciąż czeka na faktyczne odkrycie przez inwestorów. W tej chwili premię za pierwszeństwo zbierają ci, którzy akceptują ryzyko i rozumieją, że do zbudowania dobrego portfela inwestycji potrzebna jest cierpliwość i niemała liczba przesianych zgłoszeń. Internacjonalizacja działalności biznesowej jest wyzwaniem nawet dla dużych firm, a co dopiero dla początkujących przedsiębiorców. Akceleratory takie jak MassChallenge dają szansę tym startupom z naszej części Europy, które są gotowe do wejścia na międzynarodowy rynek. Zapewniają wsparcie sieci partnerów, mentorów i inwestorów MassChallenge, która obejmuje Boston, Londyn, Jerozolimę, Lozannę i Mexico City, a już wkrótce także Warszawę.

Dlaczego Warszawa?

Pojawienie się tego globalnego programu w naszym regionie i jego zlokalizowanie w Warszawie to znak, że wchodzimy do pierwszej ligi ekosystemów startupów. Trudno mówić o zaskoczeniu. Polska w sposób naturalny odgrywa bowiem kluczową rolę na mapie gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej. Poza oczywistymi atutami związanymi ze stołecznością największego państwa regionu, to także centrala dla ważnych na tym obszarze korporacji, główny hub akademicki i duży hub lotniczy. Polscy informatycy zaliczani są do najlepszych na świecie (według rankingu serwisu HackerRank, jesteśmy na trzecim miejscu, zaraz za Chinami i Rosją). Co więcej, przyciągnięcie do naszego kraju ciekawych inicjatyw po prostu jest opłacalne. Mając do wydania 1 mln USD, biorąc pod uwagę koszty pracy, dostęp do specjalistów i bardzo nowoczesnej infrastruktury, w Polsce wiele kwestii można rozwiązać taniej i sprawniej, niż w droższych państwach. A to oznacza przewagę czasu, która w środowisku startupowym jest kluczowym parametrem.

Szymon Pinderak
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:
Umowa inwestycyjna – poradnik dla startupów
Rozwiń szybciej start-up w programie akceleracji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”
Masz pomysł? Załóż start-up!

loaderek.gifoverlay.png