2018.02.08

Dodaj gazu w przygotowaniach do sezonu motocyklowego

Kilka pierwszych promieni słonecznych, nieco wyższa temperatura i ryk silników na ulicach – to znak, że zaczyna się wiosna, a wraz z nią sezon motocyklowy. Do tej chwili pozostało już tylko kilka tygodni. Czas pomyśleć o przygotowaniu siebie, swojego jednośladu, a przede wszystkim portfela do tej inauguracji. To pasja, która sporo kosztuje. Zakup motocykla to pierwszy, ale nie ostatni duży wydatek, na który musisz być przygotowany. Podpowiadamy, co możesz kupić i jak to sfinansować.

Rzadko słyszymy, by ktoś kupił jednoślad i traktował go jedynie jako narzędzie do codziennego przemieszczania się. To symbol wolności, kojarzony z wiatrem we włosach (chociaż kask może skutecznie utrudniać rozwianie czupryny), prędkością i niezależnością. Warto pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie!

Uzbrój się w bezpieczną odzież motocyklową!

Warto zainwestować w ubrania motocyklowe jak najwyższej jakości. W momencie wypadku, mogą one nawet uratować życie – zauważa Marek Skonecki, motocyklista, pasjonat.

Oferta odzieży motocyklowej na rynku jest bardzo bogata. –Warto odpowiedzieć przy tym na kilka pytań – czy jednośladem planujemy poruszać się w mieście, czy wybierać się w długie trasy oraz jak często będziemy nim podróżować. Pewne jest natomiast to, że odpowiedni komplet dla motocyklisty to niemały wydatek. Kurtka kosztuje ok. 1000 zł, podobnie spodnie. Dobrej jakości buty to wydatek rzędu 800-1000 zł, rękawiczki minimum 250 zł. Najwięcej wydamy na kask – od jednego do kilku tysięcy złotych – zauważa Jakub Szatkowski, instruktor nauki jazdy motocyklem oraz organizator wyjazdów motocyklowych z firmy Motoza.

Nie każdy kupujący motocykl liczy się z takimi wydatkami, nie każdy też o nich pamięta. Jeśli więc właśnie zainwestowałeś swoje ostatnie oszczędności w pojazd, z pomocą przyjdzie Przejrzysta Karta Kredytowa. By ją otrzymać, wystarczy dochód miesięczny w wysokości 850 zł netto. Za korzystanie z karty możesz nie płacić wcale. Opłata roczna zostanie zniesiona, jeśli będziesz jej aktywnie używał – musisz wykonać operacje na łączną kwotę minimum 600 zł. Karta kredytowa to darmowe powiadomienia SMS o dokonanych transakcjach, terminie spłaty zadłużenia karty i opłacie rocznej. Możesz nią płacić dokładnie tak samo, jak kartą debetową wydaną do konta, czyli zbliżeniowo oraz przy zakupach przez internet. Zarządzanie kartą odbywa się w serwisie iPKO oraz w aplikacji IKO.

Przezorny…pamięta o ubezpieczeniu motocykla

Motocykle to drogie maszyny. Niestety, są gorzej zabezpieczone na wypadek kradzieży niż samochody. W wielu wypadkach ani blokada kierownicy, ani ta montowana na koło nie powstrzymują złodzieja.. Pomimo stosowania disclocków (blokada na tarczę hamulcową), łańcuchów i różnych rodzajów odcięcia zapłonu, motocykle, skutery i quady są dość często kradzione. Czy można temu zapobiec? Mówiąc wprost – raczej nie. W pierwszej kolejności pamiętaj o solidnym ubezpieczeniu motocykla. – Mój motocykl jest ubezpieczony. Daje mi to spokój, że gdy moja maszyna padnie łupem złodziei, odzyskam jej równowartość – dodaje Jakub Szatkowski.

W przypadku kradzieży można szybko reagować. Rozwiązaniem jest odpowiedni system monitoringu pozwalający namierzyć motocykl, który padł łupem amatorów cudzej własności. – Wielu złodziei wykorzystuje dzisiaj zagłuszarki sygnału GPS/GSM, które unieszkodliwiają klasyczne systemy lokalizacji. Warto zatem wybrać moduł działający w oparciu o dedykowane sygnały radiowe. Dzięki niemu skradziony motocykl, skuter czy quad można odnaleźć nawet wtedy, gdy został umieszczony w podziemnym garażu czy kontenerze, a złodzieje przestępcy korzystają z zagłuszarek – mówi Dariusz Kwakszys, IT manager w firmie Gannet Guard Systems.

Takie zabezpieczenie (wliczając montaż urządzenia oraz opłatę abonamentową) kosztuje zwykle ponad 1000 zł. Jeśli nie jesteś przygotowany na taki wydatek, możesz rozważyć pożyczkę na dowolny cel (Mini Ratka) lub limit odnawialny na koncie w PKO Banku Polskim. Jedno i drugie możesz uruchomić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz wniosek przez aplikację IKO lub serwis iPKO. Pieniądze znajdą się na twoim koncie nawet jeszcze w dniu złożenia wniosku. W przypadku Mini Ratki możesz pożyczyć od 1 tys. do 10 tys. zł maksymalnie na 15 miesięcy. Co ważne – nie płacisz żadnej prowizji. Limit odnawialny pozwala Ci na znacznie większe szaleństwo. Maksymalnie możesz zadłużyć się nawet na 100 tys. zł. Limit przyznawany jest na rok, ale może ulec automatycznemu przedłużeniu na kolejnych 12 miesięcy. Bank naliczy odsetki wyłączenie od wykorzystanej kwoty kredytu w danym okresie rozliczeniowym, który wynosi miesiąc.

Gadżety

Kupić dziś można niemal wszystko – podgrzewane manetki dodatkowo chroniące stawy i dłonie czy podkaskowy system komunikacji głosowej. Dzięki temu bez problemu odbierzesz połączenia telefoniczne czy usłyszysz podpowiedzi nawigacji. Wiele gadżetów jest dostępnych w przyzwoitych cenach na aukcjach internetowych. Tam najwygodniej zapłacisz posługując się kodem BLIK, kartą kredytową lub za pomocą przelewów, które obsłużysz na portalu iPKO oraz w aplikacji iKO.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Finansowe życzenia Polaków cz. 3 – Domowa siłownia

Piotr Zieliński. Światowy kulturysta – bankowy informatyk