2019.04.26

Kupujemy obrazy młodych artystów z Zespołem Downa

Wciąż można podziwiać i kupować prace młodych artystów z Zespołem Downa prezentowane na wystawie „CudPtaki i inne dziwaki” w centrali PKO Banku Polskiego. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na działalność koła plastycznego w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie.


Szymon Saczywko - Wiatraki na łące

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych 105 w Warszawie w marcu w centrali Banku prezentowali swoje dzieła osobiście. Wystawa „CudPtaki i inne dziwaki” została zorganizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Podczas wernisażu młodzież zaprezentowała także swoje talenty taneczne i wokalne. Występ został doskonale przyjęty przez pracowników Banku, a prace wzbudziły duże zainteresowanie – także kupujących.

Obrazy do kupienia

Wystawa w Banku potrwa do końca kwietnia, ale zainteresowani wciąż będą mogli kupować obrazy. „Tukany”, „Wiosenne tulipany” czy „Romantyczne dmuchawce” to przykładowe prace, które zostały zakupione przez pracowników Banku. Ceny prac zaczynają się od 200-300 zł. – Najdroższy obraz sprzedaliśmy za aż 1800 zł – mówi Jolanta Dąbrowska, prowadząca zajęcia plastyczne w ZSS 105 w Warszawie. – Ale żaden obraz z tej wystawy już nie wróci do autora. Nawet jeśli prace nie znajdą nabywców teraz, zostaną wystawione na aukcję zaplanowaną na grudzień. Wszystkie pieniądze zebrane ze sprzedaży obrazów naszych utalentowanych podopiecznych zostaną przeznaczone na rozwój działającej w szkole grupy malarskiej – wyjaśnia.

Sztuka nie zna granic

Otwarciu wystawy „CudPtaki…” w PKO Banku Polskim towarzyszył program artystyczny, m.in. popisy taneczne i wokalne. Specjalnie na tę okazję powstała piosenka, muzycznie nawiązująca do utworu grupy Perfect pt. „Chcemy być sobą”. Piosenkę do tekstu Maryli Mazińskiej wykonał uczeń szkoły Michał Wojno. Spotkanie zakończyły gromkie brawa dla wszystkich artystów. Publiczność dała wyraz podziwu dla utalentowanych uczniów ZSS 105 oraz uznaniu dla ich opiekunów. – Dla naszych uczniów każdy występ to wyzwanie. Owszem, odczuwają tremę, ale są otwarci na nowe wrażenia. Bardzo się cieszą, gdy ich praca podoba się publiczności, szczególnie tak licznej, jak podczas otwarcia wystawy w PKO Banku Polskiego. Nie spodziewali się, że bank to taki przyjazne miejsce. Kojarzył im się głównie z pieniędzmi, kontami czy dokumentami, o czym uczą się na lekcjach. A mogli się przekonać, że bank to przede wszystkim ludzie i że sztuka nie zna granic, ani zawodów – mówiła Jolanta Dąbrowska.

Nauka życia w praktyce

Szkoła prowadzi wiele aktywności dla młodzieży i poprzez działanie uczy niepełnosprawną młodzież funkcjonować w społeczeństwie. – Każdy człowiek potrzebuje akceptacji. Nasi niepełnosprawni intelektualnie uczniowie także, a może tym bardziej. Staramy się ich uczyć, że świat nie jest tylko kolorowy, błyszczący i dobry, że w życiu mogą spotkać się z różnymi, także trudnymi sytuacjami. Ale przede wszystkim, by dostrzegali i cieszyli się każdym, nawet małym sukcesem i codziennie budowali swoje poczucie wartości, mimo wielu trudności. Nie jest to łatwe, ale dzięki takim wydarzeniom, jak wystawa „CudPtaki i inne dziwaki”, jest to na pewno łatwiejsze – podsumowuje Anna Skiba, wicedyrektor z ZSS 105 w Warszawie.

Młodzież często bierze udział w wydarzeniach artystycznych i sama je inicjuje. –  Nasi uczniowie angażują się w wiele projektów, umożliwiających im prezentację talentów. W różnych warszawskich galeriach organizujemy wystawy malarstwa czy fotografii. Bierzemy udział w festiwalach teatralnych i muzycznych. Chętnie uczestniczymy też w zawodach sportowych i angażując się w wolontariat – wyjaśnia Jolanta Dąbrowska.

Wystawa obrazów wychowanków warszawskiej „sto piątki” to pierwszy wspólny projekt z Fundacją PKO Banku Polskiego. – Mamy nadzieję, że nie ostatni. Cieszymy się, że dostrzegli państwo potencjał naszych artystów – podsumowuje Anna Skiba, wicedyrektor szkoły.

Specjalnie na tę wystawę obrazy stworzyli: Patrycja Bartnik, Jakub Frelek, Natalia Suchcicka, Tomasz Frąk, Ewa Marczewska, Aleksandra Siennicka, Szymon Saczywko, Agnieszka Cieślik, Aleksandra Karasińska, Katarzyna Nowikow, Adam Wiśniewski, Sebastian Śniarowski oraz Piotr Rakusa-Suszczewski.

Zainteresowani kupnem prac młodych artystów mogą zgłaszać się wysyłając maila na adres:

bankomania@pkobp.pl z dopiskiem „obraz”. Zachęcamy do objerzenia galerii prac.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Głosujmy na wystawę Karola Śliwki!

W świecie filmów i spektakli teatralnych Mistrza. Multimedialna wystawa „Wajda”

Współczesność widziana oczami artystów – poznaj kolekcję sztuki PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania