2018.04.11

Programista – zawód przyszłości czy teraźniejszości?

Terapeuta, finansista, ekolog, a zaraz za nimi… programista. Tak wyglądał ranking zawodów przyszłości opublikowany w 2013 r. przez serwis Money-US News. Ludzi wykonujący te zawody mieli w ciągu kolejnych 5 lat przebierać w ofertach pracy, bardzo dobrze zarabiać i nie martwić się o przyszłość. Był jednak warunek – muszą się systematycznie dokształcać. Czy to się sprawdziło?

Zarobki programisty

Programowanie należy dziś do najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Rozwijający się rynek pracy wciąż „wchłania” kolejnych ekspertów w tej dziedzinie oferując im znakomite zarobki, bowiem popyt na ich pracę jest niewspółmiernie większy niż liczba aktywnych programistów. Zdarza się, że o odrzuceniu oferty pracy decyduje odległość biura od miejsca zamieszkania. Co więcej – w dobie wielkiego zapotrzebowania na specjalistów wynagradzani są nawet pośrednicy. Jeśli polecisz kogoś do pracy i osoba ta zostanie zatrudniona, możesz liczyć na finansowy bonus.

Od najmłodszych lat – jak zostać programistą?

Zdecydowana większość dzisiejszych nastolatków spędza długie godziny przy komputerach, tabletach i telefonach. Rodzice najczęściej nie są z tego powodu zadowoleni. Jeśli jednak okaże się, że twój syn czy córka może zdobyć dzięki temu znakomity zawód i pewną, dobrze płatną pracę, spojrzysz na to nieco inaczej. Ważne jednak, by odpowiednio młodych ludzi ukierunkować.

Na programowaniu uczymy się, jak robi się gry komputerowe. To świetna zabawa. Marzę o tym, żeby w przyszłości być wynalazcą takich gier jak FIFA. To byłoby mega! – mówi z zapałem 7-letni Eryk.

Rekordy popularności biją dziś zajęcia z programowania komputerowego, na które uczęszczają po lekcjach w szkole nawet 6-letnie dzieci. To z jednej strony dobry sposób na rozbudzenie w dziecku pasji, jak i na łowienie prawdziwych talentów.

Nauka programowania może być świetnym uzupełnieniem dla sportowych zajęć dodatkowych. Nie jest ona skierowana wyłącznie do osób, które chcą pracować w zawodzie programisty. Uważam, że programowanie to w ogromnym stopniu nauka analitycznego myślenia oraz artykułowania swoich oczekiwań wobec komputera w sposób skrajnie logiczny. Komputer nie jest w stanie się domyśleć o co nam chodzi – musimy mu to przekazać w ściśle określony sposób. Tego też uczymy naszych małych kursantów – zauważa Karolina Młyńska, Partner Matplaneta Praga Południe.

Myślenie przyczynowo-skutkowe

Lekcje programowania komputerowego, choć ich cel jest jeden, kształcą dzieci znacznie bardziej wielowymiarowo niż to sobie wyobrażasz. To nauka myślenia przyczynowo-skutkowego, wytrwałości, kreatywności i budowanie fascynacji matematyką, która jest nieodłącznym elementem tej pracy. Ponadto zajęcia takie pokazują młodym ludziom, że komputer to nie zabawka, ale narzędzie pracy.

Syn od początku bardzo chętnie chodzi na zajęcia. Traktuje je jako zabawę, ale widzimy także, że bardzo dużo się na nich uczy. Dziś potrafi z powodzeniem selekcjonować aplikacje ściągane na telefon czy tablet, dostrzegając, które z nich są wartościowe. Nie wiem, czy w przyszłości zostanie programistą, ale wiedza, którą tu zdobywa jest symetryczna do rzeczywistości, w której funkcjonuje – podkreśla Małgorzata Altdorfer, mama Eryka.

Programiści – zawód teraźniejszości

Zdecydowanie uważam, że to programiści to również zawód teraźniejszości. Ciężko nawet znaleźć gałąź gospodarki, w której aktualnie programowanie nie miałoby żadnego zastosowania, natomiast programiści mogą wybierać w ofertach pracy. Programowanie obecnie ma tak szerokie zastosowania, że uważam, iż obecnie jego nauka dla dzieci jest tak samo ważna jak nauka języka angielskiego. Mówiąc inaczej – nauka programowania to po prostu nauka języka komunikacji z komputerem – dodaje Karolina Młyńska.

Nawet, jeśli uznasz, że era programistów już nastała i niekoniecznie będzie to także zawód przyszłości – zauważ, że komputery, telefony, tablety i internet będą towarzyszyły ludzkości przez kolejne dziesiątki lat. Nie tylko będziemy ich używać więcej, ale także znajdziemy ich zastosowanie w nowych dziedzinach życia. Zaprogramuj więc przyszłość swoją lub swojego dziecka świadomie!

Anna Wiśniewska 

PKO Bank Polski wspiera polskich programistów! W najbliższym czasie (w dniach 15-20 kwietnia) w Pekinie odbędą się finały XXIII Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Wystąpią na nich dwa zespoły z Polski. Oba zajęły kolejno 1. i 2. miejsce podczas listopadowych eliminacji odbywających się na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Na najwyższym miejscu podium stanęła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Kamil Dębowski, Mateusz Radecki oraz Marek Sommer (pod opieką Adama Karczmarza, Marcina Smulewicza i Tomasza Kociumaka). Zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Vlad Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński (pod opieką Grzegorza Guśpiela i Krzysztofa Maziarza) zajął z kolei drugą lokatę. PKO Bank Polski jest sponsorem obu zespołów.

Czytaj także:

Dodaj gazu w przygotowaniach do sezonu motocyklowego

Finansowe życzenia Polaków cz. 3 – Domowa siłownia