2017.12.19

Wystawa częścią krajobrazu Banku

„Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł najnowszej wystawy w centrali Banku. Autorami prezentowanych prac są studenci szczecińskiej Akademii Sztuki. Dzieła powstały podczas artystycznego pleneru, który sfinansowała Fundacja PKO Banku Polskiego.

Tematem najnowszej bankowej wystawy poplenerowej jest szeroko rozumiany krajobraz. – Prezentujemy tu obrazy mentalne, które pokazują pejzaż, nie tylko przez pryzmat materii, ale też poza warstwą ikonograficzną, jako poszukiwanie pewnych sensów i znaczeń, emocji czy doświadczeń – mówił podczas otwarcia ekspozycji prof. Zbigniew Romańczuk, który wraz z dr Małgorzatą Szymankiewicz, prowadzi II Pracownię Obrazu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Młodzi artyści pokazali, jak ważną część krajobrazu rozumianego, jako przestrzeń  życiowa, stanowią ludzie i ich procesy, także twórcze.

Interaktywna prezentacja

Ekspozycję tworzą nie tylko klasyczne obrazy, instalacje, ale także filmy i prace multimedialne, wykorzystujące nowoczesne technologie. Wystawę śmiało można nazwać interaktywną, także dlatego, że część prac można dotykać, jak np. ,,Kostium złodzieja krajobrazu” Blanki Zabłockiej. Praca wykonana jest z worka jutowego ozdobionego sakiewkami wypełnionymi skarbami natury znalezionymi w lesie i na plaży. – To wizja przywłaszczania sobie rzeczy, które należą do natury. Gdybyś ktoś chciał, może zajrzeć do środka sakiewek będących częścią pracy – mówiła podczas wernisażu autorka.

Na inny, namacalny aspekt krajobrazu zwracała uwagę Bożena Galant, autorka pracy „Głębia powierzchni”. – Jako dziecko, będąc w galeriach czy muzeach lubiłam dotykać obrazy, dlatego moją pracę można, a nawet powinno się dotykać, aby przekonać się, jaką głębię ma ta konkretna powierzchnia – zachęcała autorka. Podstawę jej pracy stanowi zdjęcie dna łodzi, w której odbyła dwumiesięczna podróż.

Obcowanie z naturą

Studenci szczecińskiej Akademii Sztuki uczestniczyli w plenerze zorganizowanym w Wisełce w Zachodniopomorskiem, dlatego w ich pracach można znaleźć odniesienia do regionu Kaszub – jak w filmie Moniki Olszewskiej pt.: „Po sezonie”. Wideo prezentuje historię Rybaka, którego nawiedza kobiece bóstwo z mitologii kaszubskiej – Weleweta i przypomina bohaterowi o tradycji nakazującej szacunek do darów morza. Wśród ciekawych prezentacji można także wymienić, np. „Bajki o zachodzie słońca” Kingi Oborskiej czy „Czarna żółć” Zofii Siwy. – To instalacja z papieru ściernego przypominająca drogę, trasę, która może nigdy się nie skończyć, jak melancholia, którą odczuwam obcując z naturą – wyjaśniała autorka. Wszystkie prace można oglądać na V piętrze w centrali Banku. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2018 roku.

Artyści w naszym Banku

W ciągu kilku ostatnich lat w centrali Banku obyły się poplenerowe prezentacje prac uczniów prof. Leona Tarasewicza (ASP w Warszawie), prof. Jana Gryki (UMCS w Lublinie), prof. Piotra Wołyńskiego (UAP Poznań), prof. Mirosława Bałki (ASP w Warszawie) czy dr Leszka Lewandowskiego (ASP w Krakowie). Regularnie odbywają się tu także wystawy indywidualne, m.in. Lucyny Krzywik, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi i jednocześnie pracownicy PKO Banku Polskiego czy Filipa Moszanta –  studenta Pracowni Działań Przestrzennych z Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.

PKO Bank Polski jest jedną z niewielu instytucji finansowych w kraju, posiadających własną – Bankową Kolekcję Sztuki, która gromadzi ponad 70 prac kilkudziesięciu wybitnych polskich twórców, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik. Dzieła eksponowane są w miejscach dostępnych dla pracowników oraz gości budynku centrali w Warszawie a także na stronie pkobp.pl/kolekcja-sztuki. Więcej na temat wystaw, m.in. wideo wywiady z artystami oraz wypowiedzi krytyków sztuki o Bankowej Kolekcji Sztuki https://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/kolekcja-sztuki-pko-banku-polskiego/multimedia/.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

„Dekonstrukcja krajobrazu”

Wystawę tworzą prace 17. studentów II Pracowni Obrazu prowadzonej przez dr hab. Zbigniewa Romańczuka oraz dr Małgorzatę Szymankiewicz z Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Są to:

„Głębia powierzchni” Bożena Galant,
,,Kostium złodzieja krajobrazu” Blanka Zabłocka,
„Droga” Elżbieta Moskowicz,
,,Landscape” Paulina Bieniek,
,,Zespół Otella” i „Videoart – obraz 1” Marek Mardosewicz,
„Drzewo” Agnieszka Pietrzyk,
,,Krajobraz / Konstrukcja” Marta Pilewska,
,,Bajki o zachodzie” Kinga Oborska,
,,Tworzenie krajobrazu wyspy Wolin” Olena Janicka,
,,Ideonella sakaiensis” Jolanta Aniela Wesoły,
,,Underwater” i ,,Out it flew” Katarzyna Dobrowolska ,
,,Fruits falling from the plate” Marcin Łaszczewski,
,,Czarna żółć” Zofia Siwy,
,,Po sezonie” Monika Olszewska,
,,Dekonstrukcja Krajobrazu” Aleksandra Huczko,
„Zmarzliny III” Aleksandra Mrozowska,
,,Escapeland” Nina Jochymek.

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png