Wystawa częścią krajobrazu Banku
„Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł najnowszej wystawy w centrali Banku. Autorami prezentowanych prac są studenci szczecińskiej Akademii Sztuki. Dzieła powstały podczas artystycznego pleneru, który sfinansowała Fundacja PKO Banku Polskiego.
Tematem najnowszej bankowej wystawy poplenerowej jest szeroko rozumiany krajobraz. – Prezentujemy tu obrazy mentalne, które pokazują pejzaż, nie tylko przez pryzmat materii, ale też poza warstwą ikonograficzną, jako poszukiwanie pewnych sensów i znaczeń, emocji czy doświadczeń – mówił podczas otwarcia ekspozycji prof. Zbigniew Romańczuk, który wraz z dr Małgorzatą Szymankiewicz, prowadzi II Pracownię Obrazu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Młodzi artyści pokazali, jak ważną część krajobrazu rozumianego, jako przestrzeń życiowa, stanowią ludzie i ich procesy, także twórcze.
Interaktywna prezentacja
Ekspozycję tworzą nie tylko klasyczne obrazy, instalacje, ale także filmy i prace multimedialne, wykorzystujące nowoczesne technologie. Wystawę śmiało można nazwać interaktywną, także dlatego, że część prac można dotykać, jak np. ,,Kostium złodzieja krajobrazu” Blanki Zabłockiej. Praca wykonana jest z worka jutowego ozdobionego sakiewkami wypełnionymi skarbami natury znalezionymi w lesie i na plaży. – To wizja przywłaszczania sobie rzeczy, które należą do natury. Gdybyś ktoś chciał, może zajrzeć do środka sakiewek będących częścią pracy – mówiła podczas wernisażu autorka.
Na inny, namacalny aspekt krajobrazu zwracała uwagę Bożena Galant, autorka pracy „Głębia powierzchni”. – Jako dziecko, będąc w galeriach czy muzeach lubiłam dotykać obrazy, dlatego moją pracę można, a nawet powinno się dotykać, aby przekonać się, jaką głębię ma ta konkretna powierzchnia – zachęcała autorka. Podstawę jej pracy stanowi zdjęcie dna łodzi, w której odbyła dwumiesięczna podróż.
Obcowanie z naturą
Studenci szczecińskiej Akademii Sztuki uczestniczyli w plenerze zorganizowanym w Wisełce w Zachodniopomorskiem, dlatego w ich pracach można znaleźć odniesienia do regionu Kaszub – jak w filmie Moniki Olszewskiej pt.: „Po sezonie”. Wideo prezentuje historię Rybaka, którego nawiedza kobiece bóstwo z mitologii kaszubskiej – Weleweta i przypomina bohaterowi o tradycji nakazującej szacunek do darów morza. Wśród ciekawych prezentacji można także wymienić, np. „Bajki o zachodzie słońca” Kingi Oborskiej czy „Czarna żółć” Zofii Siwy. – To instalacja z papieru ściernego przypominająca drogę, trasę, która może nigdy się nie skończyć, jak melancholia, którą odczuwam obcując z naturą – wyjaśniała autorka. Wszystkie prace można oglądać na V piętrze w centrali Banku. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2018 roku.
Artyści w naszym Banku
W ciągu kilku ostatnich lat w centrali Banku obyły się poplenerowe prezentacje prac uczniów prof. Leona Tarasewicza (ASP w Warszawie), prof. Jana Gryki (UMCS w Lublinie), prof. Piotra Wołyńskiego (UAP Poznań), prof. Mirosława Bałki (ASP w Warszawie) czy dr Leszka Lewandowskiego (ASP w Krakowie). Regularnie odbywają się tu także wystawy indywidualne, m.in. Lucyny Krzywik, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi i jednocześnie pracownicy PKO Banku Polskiego czy Filipa Moszanta – studenta Pracowni Działań Przestrzennych z Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.
PKO Bank Polski jest jedną z niewielu instytucji finansowych w kraju, posiadających własną – Bankową Kolekcję Sztuki, która gromadzi ponad 70 prac kilkudziesięciu wybitnych polskich twórców, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik. Dzieła eksponowane są w miejscach dostępnych dla pracowników oraz gości budynku centrali w Warszawie a także na stronie pkobp.pl/kolekcja-sztuki. Więcej na temat wystaw, m.in. wideo wywiady z artystami oraz wypowiedzi krytyków sztuki o Bankowej Kolekcji Sztuki https://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/kolekcja-sztuki-pko-banku-polskiego/multimedia/.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
„Dekonstrukcja krajobrazu”
Wystawę tworzą prace 17. studentów II Pracowni Obrazu prowadzonej przez dr hab. Zbigniewa Romańczuka oraz dr Małgorzatę Szymankiewicz z Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Są to:
„Głębia powierzchni” Bożena Galant,
,,Kostium złodzieja krajobrazu” Blanka Zabłocka,
„Droga” Elżbieta Moskowicz,
,,Landscape” Paulina Bieniek,
,,Zespół Otella” i „Videoart – obraz 1” Marek Mardosewicz,
„Drzewo” Agnieszka Pietrzyk,
,,Krajobraz / Konstrukcja” Marta Pilewska,
,,Bajki o zachodzie” Kinga Oborska,
,,Tworzenie krajobrazu wyspy Wolin” Olena Janicka,
,,Ideonella sakaiensis” Jolanta Aniela Wesoły,
,,Underwater” i ,,Out it flew” Katarzyna Dobrowolska ,
,,Fruits falling from the plate” Marcin Łaszczewski,
,,Czarna żółć” Zofia Siwy,
,,Po sezonie” Monika Olszewska,
,,Dekonstrukcja Krajobrazu” Aleksandra Huczko,
„Zmarzliny III” Aleksandra Mrozowska,
,,Escapeland” Nina Jochymek.
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.