Złoto dla najlepszych. Polscy studenci znów w czołówce!
Finały 43. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym okazały się niezwykle udane dla drużyn z Polski. Przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli złoty medal, a ekipa z Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyła srebrny krążek. Polskich zawodników wspierał PKO Bank Polski. Gratulujemy!
Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC od International Collegiate Programming Contest) organizowane są od 1977 r. Pomysł okazał się wielkim sukcesem i co roku przyciąga coraz więcej drużyn. W 1997 r. do rywalizacji stanęło 840 drużyn z 560 uniwersytetów, a w 2007 r. było to już 6099 drużyn z 1756 uniwersytetów.
Tym razem w zawodach wystartowało 135 drużyn, reprezentujących najlepsze uczelnie z programem informatyki z całego świata. Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych, w których wzięło udział 52 709 studentów z 3232 uczelni ze 110 krajów z 6 kontynentów. Polskę w finałach reprezentowały dwa zespoły:
- Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki – Jakub Boguta, Konrad Paluszek, Mateusz Radecki
- Uniwersytet Wrocławski, Wydział Matematyki i Informatyki – Anadi Agrawal, Michał Górniak, Jarosław Kwiecień.
– Obie drużyny spisały się znakomicie – mówi prof. Krzysztof Diks, który był jednym z opiekunów polskiego teamu. – Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli jeden z czterech złotych medali, zajmując czwarte miejsce z 8 rozwiązanymi zadaniami na 11 przygotowanych przez organizatorów, co dało im też tytuł Mistrzów Europy. Wrocławiacy również rozwiązali 8 zadań, ale w gorszym czasie, i zajęli szóste miejsce, zdobywając medal srebrny.
Mistrzem świata w 2019 r. została drużyna z Uniwersytetu Moskiewskiego (10 rozwiązanych zadań), przed MIT i Uniwersytetem Tokijskim (po 9 rozwiązanych zadań).
– Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego zrobiła wspaniały prezent profesorowi Janowi Madeyowi, który po raz 25. z rzędu poprowadził do sukcesu w zawodach finałowych zespół z naszej uczelni – dodaje prof. Krzysztof Diks.
Sukces, który odniosła polska ekipa, jest przede wszystkim wynikiem wiedzy, umiejętności oraz wytrwałej pracy jej wszystkich członków. W procesie przygotowań do udziału w finałach niezwykle cenna okazała się pomoc byłych złotych medalistów – Wojciecha Nadary, Marcina Smulewicza i Marka Sokołowskiego.
W organizacji przygotowań do finałów, jak i w samym wyjeździe do Porto, zespół otrzymał wielkie wsparcie od władz Wydziału i Uczelni oraz firmy Atende S.A. i PKO Banku Polskiego. Bardzo pomocny okazał się też projekt „Mistrzowie Algorytmiki 2018”, prowadzony w ramach programu MNiSW – „Najlepsi z najlepszych 3.0”.
Gratulujemy naszym drużynom!
Opracował: Piotr Dunaj
Czytaj także:
W realizacji wiosennych planów pomoże pożyczka gotówkowa Mini Ratka
IKE to tylko kwestia czasu
Pomaganie przez zbliżanie! Podsumowanie akcji
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.