„Zwycięstwa z nawiązką rekompensują porażki”. Wywiad z szermierzem Tomaszem Motyką
W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Turniej Szermierczy. Te wyjątkowe zawody organizowane są w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rywalizację pod hasłem „Wspólnie przywróćmy blask polskiej szermierki” zaplanowano na 10 i 11 listopada na warszawskim Torwarze.
O kondycji szermierki w Polsce i predyspozycjach niezbędnych do jej uprawiania mówi Tomasz Motyka, szpadzista, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w turnieju drużynowym, wielkokrotny indywidualny i drużynowy mistrz Europy, świata oraz Polski.
Pamięta pan swoje szermiercze początki?
Pierwsze kroki związane były z moją babcią Marią, która była nauczycielem języka polskiego. Jedna z jej uczennic zaprosiła babcię na zawody szermiercze. Postanowiła ona wówczas zabrać ze sobą mnie i mojego brata. Bardzo nam się spodobało i rozpoczęliśmy przygodę z tym sportem.
Co sprawiło, że wytrwał Pan w tej decyzji?
Były dwa powody – po pierwsze bardzo polubiłem ten sport i jest to moja pasja. Po drugie – osiągałem dobre wyniki i miałem cel – pojechać na Igrzyska Olimpijskie i zdobyć medal.
Wielokrotnie słyszałam, że szermierka wymaga cierpliwości, wytrwałości, że właściwie przez całe życie sportowiec uczy się techniki i taktyki. Czy Pana zdaniem jest to sport dla każdego?
Szermierka jako forma aktywności fizycznej jest dla każdego i w różnym wieku. Natomiast sama specyfika szermierki jako sportu jest wieloaspektowa. Mam tu na myśli fakt, że jest to sport trudny, często nazywany niewymiernym, ponieważ nie istnieje tutaj model mistrza. O sukcesie bądź porażce decyduje wiele aspektów, takich jak parametry motoryczne, techniczne, taktyczne i psychologiczne, o których Pani wspomniała, a więc wytrwałość, cierpliwość, silna wola.
Jaki jest Pana największy szermierczy sukces?
Srebrny Medal w Pekinie w 2008 r.
Jest Pan zawodnikiem, ale nie tylko – przygląda się Pan również teorii szermierki. Czy to dwa odległe światy?
Teoria wiele rzeczy wyjaśnia i widzę potrzebę pisania o tym sporcie z punktu widzenia naukowego. Praktyka to umiejętność przeniesienia teorii na trening sportowy i rozwój zawodnika. Z praktyki wiem, że na każdym etapie szkolenia potrzebna jest intelektualizacja zawodników, tzn. nauczanie zawodników świadomości i wyposażanie ich w wiedzę z zakresu teorii treningu sportowego. Także teoria i praktyka powinny się przenikać.
Pracuje Pan z dziećmi. Co jest w tej pracy najtrudniejszego?
Praca z dziećmi to wyjątkowe i trudne zadanie. Z jednej strony kształtujesz młodą osobę, wyposażasz ją w nowe umiejętności, a z drugiej zderzasz się z oczekiwaniami młodych osób, z brakiem cierpliwości, ze zbyt dużą chęcią sukcesu osiąganego od razu. Niewątpliwe inaczej należy pracować z młodymi zawodnikami, a inaczej z tymi już dojrzałymi.
Co powiedziałby Pan dziś młodym sportowcom rozpoczynającym swoją przygodę w tej dziedzinie?
Wybraliście piękny, szlachetny sport, który jest bardzo wymagający. Na planszy więcej przegracie niż wygracie, ale te zwycięstwa zrekompensują Wam z nawiązką porażki. Cieszcie się i bądźcie wytrwali!
Dziękuję!
Oktawia Staciewińska
Organizatorem Turnieju Niepodległości jest Polski Klub Szermierczy. Sponsorem generalnym natomiast PKO Bank Polski.
Formuła tegorocznego Turnieju Niepodległości została rozszerzona o rywalizację dziewcząt. Zawody odbędą się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza to „junior młodszy”, druga zaś obejmie roczniki 2007/2008. Obie rywalizacje będą miały miejsce zarówno w trybie indywidualnym, jak i drużynowym.
Program zawodów
10.11.2018 (sobota)
Turniej indywidualny kadeci i dzieci
09.00 – rozpoczęcie eliminacji grupowych w szpadzie mężczyzn
11.00 – rozpoczęcie eliminacji grupowych w szpadzie kobiet
13.00 – uroczyste otwarcie zawodów
13.30 – rozpoczęcie walk grupowych dzieci roczniki 2007-2008
14.00 – walki pucharowe
19.00 – walki finałowe o I miejscePo zakończeniu finału – wręczenie nagród i dyplomów
11.11.2018 (niedziela)
Turniej drużynowy kadeci i dzieci
09.00 – rozpoczęcie walk pucharowych – turniej drużynowy
18.00 – uroczysty finał – mecz o I miejsce, wręczenie nagród za turniej drużynowy, zakończenie zawodów
Czytaj także:
Wskaż najlepszego polskiego sportowca stulecia
Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo
Duże zainteresowanie 6. PKO Biegiem Niepodległości w Rzeszowie. Padnie nowy rekord frekwencji
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.