2018.11.06

Duże zainteresowanie 6. PKO Biegiem Niepodległości w Rzeszowie. Padnie nowy rekord frekwencji

To będzie emocjonujący, patriotyczny i biało-czerwony dzień w całym kraju. 11 listopada miliony Polaków będą świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zrobi to również ponad 2 tys. biegaczy w Rzeszowie, którzy wystartują w 6. PKO Biegu Niepodległości.

Rekordowa frekwencja w Rzeszowie

6. PKO Bieg Niepodległości na dystansie 10 km rozpocznie się w niedzielę 11 listopada o godzinie 11.11. Na tę chwilę chęć startu zadeklarowało 2367 biegaczy. – Już teraz wiemy, że padnie rekord, jeżeli chodzi o frekwencję – mówi Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega, który podkreśla, że impreza będzie miała niezwykle patriotyczny wymiar.

Start poprzedzi odśpiewanie hymnu Polski. Wszyscy uczestnicy będą ubrani w białe lub czerwone koszulki, dzięki czemu na starcie stworzą żywą flagę Polski. Będzie też coś specjalnego – na samym końcu, za wszystkimi biegaczami, ruszy ekipa z wielką, 25-metrową flagą, która będzie nam towarzyszyć przez cały dystans 10 km. Robimy to po raz pierwszy, w związku z wyjątkową historyczną rocznicą – wyjaśnia.

Sponsorem tytularnym zawodów jest PKO Bank Polski. – Nasze zaangażowanie w biegi o charakterze patriotycznym ma wieloletnią tradycję. Od lat jesteśmy partnerem Biegu Niepodległości w Rzeszowie, ale też Biegu Niepodległości w Warszawie i Gdyni. To niezwykłe imprezy, ponieważ łączą sport z upamiętaniem ważnych wydarzeń historycznych. Tym bardziej, w tym roku, gdy obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Lublinie.

Trasa i nagrody dla uczestników

W stolicy Podkarpacia Bieg Niepodległości odbędzie się w ramach cyklu PKO Rzeszów Biega. Należą do niego również PKO Maraton Rzeszowski i PKO Półmaraton Rzeszowski. Wierzbicki nie ukrywa, że w związku z organizacją biegu mieszkańcy miasta muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Imprezę rozpoczynamy przed centrum handlowym Plaza. Następnie biegniemy w stronę ul. Kopisto, centrum miasta, przebiegamy przez most Zamkowy i dalej w ulice Szopena i Targową, które zostaną zamknięte. Kolejne etapy biegu to ulice Piłsudskiego, Cieplińskiego, Lisa-Kuli, gdzie również pojawią się utrudnienia w ruchu. Następnie Zamkowa, Zygmuntowska, Moniuszki, Sokoła, Jana III Sobieskiego, Gałęzowskiego, Mickiewicza, 3 Maja i Al. Lubomirskich, czyli Śródmieście. Tam ulice zostaną zamknięte na godzinę przed biegiem – mówi Mirosław Wierzbicki.

Wszyscy, którzy pokonają dystans 10 km i dotrą do mety, otrzymają piękne medale z patriotycznym motywem. Znajdują się na nich biało-czerwona flaga Polski oraz granice państwa polskiego z 1918 r., które zostały zestawione z obecnymi.

Pobiegniemy dla Michała

Podczas 6. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie można wziąć udział w akcji charytatywnej PKO Banku Polskiego „biegnę dla Michała”. Dziesięcioletni chłopiec choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się na wózku inwalidzkim.

Żeby mu pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Michała”, a w zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na konto opiekującej się chłopcem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Michała” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w biurze zawodów mieszczącym się w rzeszowskim Centrum Handlowym Plaza. Dostępne będą w sobotę, 10 listopada, od godziny 15.00 do 18.00 oraz w dniu zawodów, 11 listopada, w godzinach 7.30-10.30.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

Rekordowy 30. Bieg Niepodległości w Warszawie. „To będzie największy bieg uliczny w historii stolicy”

Mila na start – drużyna „Lubelskiego Biegacza” zdominowała ostatnią edycję

  • Biegajmy razem

   02019.01.17

   Kamil Karbowiak: To był rok dużych zmian, ale największe sukcesy są jeszcze przede mną

   – Jestem zadowolony z sukcesów, które osiągnąłem. W Biegu Niepodległości w Warszawie zrobiłem życiówkę na 10 km. Zwycięstwo odniosłem też w Biegu Powstania Warszawskiego. Za sobą mam pierwszy sezon w rywalizacji z seniorami, czuję się dobrze i wiem, że największe sukcesy są jeszcze przede mną – mówi 23-letni biegacz Kamil Karbowiak, jeden z największych talentów młodego pokolenia.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  Pokaż więcej