2018.11.06

Duże zainteresowanie 6. PKO Biegiem Niepodległości w Rzeszowie. Padnie nowy rekord frekwencji

To będzie emocjonujący, patriotyczny i biało-czerwony dzień w całym kraju. 11 listopada miliony Polaków będą świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zrobi to również ponad 2 tys. biegaczy w Rzeszowie, którzy wystartują w 6. PKO Biegu Niepodległości.

Rekordowa frekwencja w Rzeszowie

6. PKO Bieg Niepodległości na dystansie 10 km rozpocznie się w niedzielę 11 listopada o godzinie 11.11. Na tę chwilę chęć startu zadeklarowało 2367 biegaczy. – Już teraz wiemy, że padnie rekord, jeżeli chodzi o frekwencję – mówi Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega, który podkreśla, że impreza będzie miała niezwykle patriotyczny wymiar.

Start poprzedzi odśpiewanie hymnu Polski. Wszyscy uczestnicy będą ubrani w białe lub czerwone koszulki, dzięki czemu na starcie stworzą żywą flagę Polski. Będzie też coś specjalnego – na samym końcu, za wszystkimi biegaczami, ruszy ekipa z wielką, 25-metrową flagą, która będzie nam towarzyszyć przez cały dystans 10 km. Robimy to po raz pierwszy, w związku z wyjątkową historyczną rocznicą – wyjaśnia.

Sponsorem tytularnym zawodów jest PKO Bank Polski. – Nasze zaangażowanie w biegi o charakterze patriotycznym ma wieloletnią tradycję. Od lat jesteśmy partnerem Biegu Niepodległości w Rzeszowie, ale też Biegu Niepodległości w Warszawie i Gdyni. To niezwykłe imprezy, ponieważ łączą sport z upamiętaniem ważnych wydarzeń historycznych. Tym bardziej, w tym roku, gdy obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Lublinie.

Trasa i nagrody dla uczestników

W stolicy Podkarpacia Bieg Niepodległości odbędzie się w ramach cyklu PKO Rzeszów Biega. Należą do niego również PKO Maraton Rzeszowski i PKO Półmaraton Rzeszowski. Wierzbicki nie ukrywa, że w związku z organizacją biegu mieszkańcy miasta muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Imprezę rozpoczynamy przed centrum handlowym Plaza. Następnie biegniemy w stronę ul. Kopisto, centrum miasta, przebiegamy przez most Zamkowy i dalej w ulice Szopena i Targową, które zostaną zamknięte. Kolejne etapy biegu to ulice Piłsudskiego, Cieplińskiego, Lisa-Kuli, gdzie również pojawią się utrudnienia w ruchu. Następnie Zamkowa, Zygmuntowska, Moniuszki, Sokoła, Jana III Sobieskiego, Gałęzowskiego, Mickiewicza, 3 Maja i Al. Lubomirskich, czyli Śródmieście. Tam ulice zostaną zamknięte na godzinę przed biegiem – mówi Mirosław Wierzbicki.

Wszyscy, którzy pokonają dystans 10 km i dotrą do mety, otrzymają piękne medale z patriotycznym motywem. Znajdują się na nich biało-czerwona flaga Polski oraz granice państwa polskiego z 1918 r., które zostały zestawione z obecnymi.

Pobiegniemy dla Michała

Podczas 6. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie można wziąć udział w akcji charytatywnej PKO Banku Polskiego „biegnę dla Michała”. Dziesięcioletni chłopiec choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się na wózku inwalidzkim.

Żeby mu pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Michała”, a w zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na konto opiekującej się chłopcem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Michała” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w biurze zawodów mieszczącym się w rzeszowskim Centrum Handlowym Plaza. Dostępne będą w sobotę, 10 listopada, od godziny 15.00 do 18.00 oraz w dniu zawodów, 11 listopada, w godzinach 7.30-10.30.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

Rekordowy 30. Bieg Niepodległości w Warszawie. „To będzie największy bieg uliczny w historii stolicy”

Mila na start – drużyna „Lubelskiego Biegacza” zdominowała ostatnią edycję

  • Biegajmy razem

   02019.03.19

   Sylwetki polskich biegaczy #8: Dominika Nowakowska

   Dominika Nowakowska to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na średnich i długich dystansach. W historii polskiej lekkoatletyki zapisała się, uzyskując trzeci najlepszy czas na dystansie 5000 m (15:16,11). Od dwóch lat biega już tylko amatorsko, ale utrzymuje wysoką formę i w biegach ulicznych nie ma sobie równych. W zeszłym roku została zwyciężczynią klasyfikacji generalnej kobiet cyklu PKO Grand Prix Gdyni.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.14

   Biegajmy mądrze #14: Jak złamać cztery godziny w maratonie?

   Bieganie jest twoją pasją? Lubisz długie dystanse? Zdążyłeś już przebiec kilka półmaratonów w czasie poniżej 2:00 i co najmniej maraton w czasie 4:10–4:20? Fantastycznie! Jeżeli kochasz wyzwania, możesz teraz spróbować złamać na królewskim dystansie 4 godziny. Żeby sprostać zadaniu, będziesz potrzebował dobrego planu treningowego, samozaparcia i systematyczności.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.13

   Sylwetki polskich biegaczy #7: Monika Stefanowicz

   W swojej karierze trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski w maratonie. Na królewskim dystansie trzy razy reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich – w Atenach, Pekinie i Rio de Janeiro. W wieku 39 lat Monika Stefanowicz ciągle należy do ścisłej czołówki polskich biegaczek na dystansie 42,195 km.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.12

   Biegajmy mądrze #13: Jak zacząć biegać po górach?

   Lubisz bieganie na długich dystansach? Startujesz w zawodach, ale asfaltowe trasy powoli zaczynają ci się nudzić? Szukasz nowych wyzwań? Być może powinieneś spróbować biegów górskich. Każdy, kto się na to zdecyduje, powinien jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Zapytaliśmy o to największego eksperta od biegów górskich w Polsce Marcina Świerca.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.11

   Marcin Świerc: W biegach górskich cały czas mogę przekraczać swoje granice

   Dobrze się czuję w biegach górskich, bo z natury jestem samotnikiem. Poza tym mogę cały czas przekraczać swoje granice – mówi Marcin Świerc, który w zeszłym roku wygrał słynny bieg górski TDS o długości 122 km. Teraz ma jeszcze ambitniejszy cel.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.06

   Pamięć i szacunek dla Żołnierzy Wyklętych. Tak wyglądał Bieg Tropem Wilczym w Warszawie

   To była niezwykła niedziela. Zafascynowany historią Żołnierzy Wyklętych postanowiłem wziąć udział w tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Warszawie. Trasa po Forcie Bema oddała niesamowity klimat czasów, w których żyli nasi Bohaterowie, a pamięć o nich oraz podziw dla ich niezłomności była wśród biegaczy wszechobecna.

   więcej
  Pokaż więcej