2018.11.06

Duże zainteresowanie 6. PKO Biegiem Niepodległości w Rzeszowie. Padnie nowy rekord frekwencji

To będzie emocjonujący, patriotyczny i biało-czerwony dzień w całym kraju. 11 listopada miliony Polaków będą świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zrobi to również ponad 2 tys. biegaczy w Rzeszowie, którzy wystartują w 6. PKO Biegu Niepodległości.

Rekordowa frekwencja w Rzeszowie

6. PKO Bieg Niepodległości na dystansie 10 km rozpocznie się w niedzielę 11 listopada o godzinie 11.11. Na tę chwilę chęć startu zadeklarowało 2367 biegaczy. – Już teraz wiemy, że padnie rekord, jeżeli chodzi o frekwencję – mówi Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega, który podkreśla, że impreza będzie miała niezwykle patriotyczny wymiar.

Start poprzedzi odśpiewanie hymnu Polski. Wszyscy uczestnicy będą ubrani w białe lub czerwone koszulki, dzięki czemu na starcie stworzą żywą flagę Polski. Będzie też coś specjalnego – na samym końcu, za wszystkimi biegaczami, ruszy ekipa z wielką, 25-metrową flagą, która będzie nam towarzyszyć przez cały dystans 10 km. Robimy to po raz pierwszy, w związku z wyjątkową historyczną rocznicą – wyjaśnia.

Sponsorem tytularnym zawodów jest PKO Bank Polski. – Nasze zaangażowanie w biegi o charakterze patriotycznym ma wieloletnią tradycję. Od lat jesteśmy partnerem Biegu Niepodległości w Rzeszowie, ale też Biegu Niepodległości w Warszawie i Gdyni. To niezwykłe imprezy, ponieważ łączą sport z upamiętaniem ważnych wydarzeń historycznych. Tym bardziej, w tym roku, gdy obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Lublinie.

Trasa i nagrody dla uczestników

W stolicy Podkarpacia Bieg Niepodległości odbędzie się w ramach cyklu PKO Rzeszów Biega. Należą do niego również PKO Maraton Rzeszowski i PKO Półmaraton Rzeszowski. Wierzbicki nie ukrywa, że w związku z organizacją biegu mieszkańcy miasta muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Imprezę rozpoczynamy przed centrum handlowym Plaza. Następnie biegniemy w stronę ul. Kopisto, centrum miasta, przebiegamy przez most Zamkowy i dalej w ulice Szopena i Targową, które zostaną zamknięte. Kolejne etapy biegu to ulice Piłsudskiego, Cieplińskiego, Lisa-Kuli, gdzie również pojawią się utrudnienia w ruchu. Następnie Zamkowa, Zygmuntowska, Moniuszki, Sokoła, Jana III Sobieskiego, Gałęzowskiego, Mickiewicza, 3 Maja i Al. Lubomirskich, czyli Śródmieście. Tam ulice zostaną zamknięte na godzinę przed biegiem – mówi Mirosław Wierzbicki.

Wszyscy, którzy pokonają dystans 10 km i dotrą do mety, otrzymają piękne medale z patriotycznym motywem. Znajdują się na nich biało-czerwona flaga Polski oraz granice państwa polskiego z 1918 r., które zostały zestawione z obecnymi.

Pobiegniemy dla Michała

Podczas 6. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie można wziąć udział w akcji charytatywnej PKO Banku Polskiego „biegnę dla Michała”. Dziesięcioletni chłopiec choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się na wózku inwalidzkim.

Żeby mu pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Michała”, a w zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na konto opiekującej się chłopcem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Michała” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w biurze zawodów mieszczącym się w rzeszowskim Centrum Handlowym Plaza. Dostępne będą w sobotę, 10 listopada, od godziny 15.00 do 18.00 oraz w dniu zawodów, 11 listopada, w godzinach 7.30-10.30.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

Rekordowy 30. Bieg Niepodległości w Warszawie. „To będzie największy bieg uliczny w historii stolicy”

Mila na start – drużyna „Lubelskiego Biegacza” zdominowała ostatnią edycję