2018.03.22

Wokół globu niekoniecznie w 80 dni – jak sfinansować podróż dookoła świata?

Podobno świat się kurczy i nie wynika to z fizycznych właściwości globu. Odległość z Warszawy do Mumbaju niezmiennie wynosi 5888 km. Ale jeszcze w ubiegłym wieku, by wybrać się z Polski do Indii, trzeba było podróżować nawet kilka tygodni. Dziś wyprawa ta zajmuje samolotem tylko 10 godzin.

Najszybszy dostępny dziś statek powietrzny potrzebuje niespełna 1,5 godziny na okrążenie Ziemi, po porusza się z prędkością ponad 28 tys. km/h. Tyle że… nie jest dostępny dla cywilów, bo wykorzystuje go wojsko lub NASA. Nic straconego – wszak turystyczna wyprawa dookoła świata nie powinna być wyścigiem z czasem. Wycieczkę dookoła świata warto dokładnie zaplanować. Zastanów się, czy chcesz, by była to szaleńcza wyprawa z kraju do kraju, czy powolne zwiedzanie lokalnych atrakcji.

Wybierz szlak Twojej podróży dookoła świata

Istnieje mnóstwo scenariuszy realizacji podróży dookoła świata. Najpopularniejszy to ten opisany w książce Juliusza Verne’a. Wyprawa rozpoczyna się w Londynie, później należy odwiedzić Włochy, obejrzeć piramidy w Gizie, Bombaj, Kalkutę, Singapur, Hongkong, japońską Jokohamę, San Francisco oraz Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych… i powrót do Londynu. Taki wyjazd będzie wymagał od polskiego podróżnika załatwienia kilku ważnych formalności, w tym m.in. postarania się o amerykańską wizę. Podróżowanie śladami Phileasa Fogga? Bezcenne.

Alternatywnie możesz wybrać się w podróż np. wzdłuż Zwrotnika Raka, wizytując po drodze Birmę, Dolinę Mekongu i Sierra Nevada w Meksyku. Gdy nie jesteś fanem ciepła, plaż i drinków z palemką, zdecyduj się na północna wersję – Alaskę, Kanadę, Stany Zjednoczone, Islandię, Szkocję, Irlandię Norwegię, Danię, Szwecję, Finlandię, Estonię, Rosję, Mongolię, Chiny i Japonię. Gdy marzy ci się upal – najlepiej podróżować wzdłuż równika.

Wybierz finansowanie – jaka jest cena podróży dookoła świata?

By w komforcie zrealizować podróż dookoła świata, zaplanuj ją najpierw w swoim budżecie. Jeśli możesz – zbieraj pieniądze. Pomoże ci w tym PKO Bank Polski i Konto Oszczędnościowe Plus. Odsetki powiększają saldo twojego konta co miesiąc, a dostęp do pieniędzy masz przez nowoczesny serwis bankowości internetowej iPKO. Gdy zgromadziłeś już odpowiednie oszczędności, a wyprawę planujesz dopiero za jakiś czas, dobrym pomysłem będzie wpłacenie środków na lokatę. Lokata Terminowa pozwoli pozyskać nawet do 1,20 proc. w skali roku. Minimalna wpłata to 1 tys. zł na okres 1, 3, 6 lub 12 miesięcy.

Nie masz cierpliwości? Skorzystaj ze wsparcia Banku. Nawet 120 tys. zł możesz pożyczyć na 8 lat. Pożyczkę gotówkową RRSO 3,46% masz szansę dostać na podstawie wyciągu z konta, na które wpływa twoje wynagrodzenie z trzech ostatnich miesięcy.

 

Ale to nie koniec. Bohater książki Verne’a musiał podróżować pociągiem, balonem czy konno. Dziś (pomijając przeloty), wystarczy wynająć samochód i zwiedzać świat np. z pokładu kabrioletu. Wypożyczalnie najczęściej wymagają od klientów posiadania karty kredytowej. Przejrzysta Karta Kredytowa PKO Banku Polskiego pozwoli ci zabezpieczyć wszystkie transakcje. To nie tylko wygodne, ale i pewne rozwiązanie zabezpieczające zarówno podróżnika, jak i firmę udostępniającą pojazd. Dzięki karcie łatwiejsze staje się również kupowanie biletów lotniczych – można je zamawiać online, by zapłacić wystarczy podać numer karty, datę ważności oraz kod zabezpieczający – znajdujący się na jej odwrocie.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Aby obniżyć koszty, warto próbować znaleźć tańsze odpowiedniki pięciogwiazdkowych hoteli czy luksusowych linii lotniczych. Można też oszczędzać „na życiu” i korzystać z lokalnego jadłospisu.

Wystarczy jeść owoce czy ciepłe dania kupione na ulicy za grosze, zbić dziesięciokrotnie i tak tanią ofertę za przejażdżkę np. tuk-tukiem, a wycieczkę, zamiast przez biuro podróży, zorganizować przez jedną z lokalnych agencji turystycznych, których pełno na każdym rogu. Zamiast turystycznym jachtem, poruszać się promem z lokalnymi mieszkańcami – podpowiada Sergiusz Pinkwart, podróżnik, autor bloga dzieckowdrodze.com.

W trakcie długiej wyprawy dookoła świata warto pamiętać również o kwestiach bezpieczeństwa – zadbać o odpowiednie leki i orientować się, jak działa lokalna służba zdrowia. – W ubogich krajach tropikalnych poziom służby zdrowia nie jest najwyższy. Do tego dochodzi zagrożenie malarią, brak dostępu do dobrej jakości wody i obca kultura. To jest świat, który lubimy poznawać, ale ze świadomością, że nigdy nie będziemy jego częścią – zauważa Sergiusz Pinkwart.

Przed wyruszeniem w podróż dookoła świata warto zainwestować w odpowiednią ochronę. Ubezpieczenie Moje Podróże 24 obejmuje ochronę zdrowia oraz bagażu podróżnego, a także odpowiedzialności cywilnej dostosowaną do potrzeb. Ubezpieczenie można łatwo aktywować dzięki zakupom w serwisie iPKO lub przez aplikację mobilną IKO na telefonie. Polisę możesz kupić nawet w dniu wyjazdu.

Nie czekaj, planuj już dziś. A świat zwiedzisz szybciej niż myślisz.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

Życzenia finansowe Polaków. Cz.2 – Meksyk, Tajlandia, rzut kartą z Polski.

Korea na turystyczny medal

loaderek.gifoverlay.png