2018.11.13

Nad morzem z pompą uczcili święto narodowe

Około 6,5 tys. osób setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciło startem w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim rozgrywanym w Gdyni. Prawie 4,5 tys. z nich wzięło udział w biegu głównym na 10 km. Zwycięstwo odniósł Andrzej Rogiewicz, który decyzję o starcie podjął w ostatniej chwili.

Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim był ostatnią odsłoną cyklu Grand Prix Gdyni, do którego należą także Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Nocny Bieg Świętojański. W tym roku zawody miały szczególne znaczenie ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości.  

W biegu głównym na 10 km wystartowało 4482 uczestników, którzy – ubierając białe i czerwone koszulki – stworzyli największą „żywą” flagę w północnej Polsce. Pozostali, w liczbie 1871 osób, brali udział w biegach młodzieżowych oraz marszach nordic walking. Najmłodsi chętnie zgłaszali się do punktu malowania twarzy, dzięki czemu biało-czerwone barwy na policzkach cieszyły się dużą popularnością.  

Przed startem uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a równo o 15.00 ruszyli ze Skweru Kościuszki. Doskonale znana z poprzednich lat trasa prowadziła m.in. przez Al. Jana Pawła II i ulice Waszyngtona, Wiśniewskiego, Wendy, Świętojańską oraz Bulwar Nadmorski.

To jedna z najpiękniejszych tras biegowych w kraju. Biegniemy bulwarem wzdłuż morza, przez reprezentacyjne ulice, industrialny port, mamy podbiegi niczym w górach i proste odcinki, na których można osiągać świetne czasy ocenił dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk

Niespodziewany start i zwycięstwo Andrzeja Rogiewicza 

Zwycięstwo w zawodach odniósł 25-letni Andrzej Rogiewicz z Grudziądza, który prowadził od początku biegu i samotnie dobiegł do mety w czasie 31:14. Mimo wiatru, pogoda była dziś idealna do biegania.Jadąc do Gdyni założyłem sobie, że nie będę kalkulował i ruszę w mocnym tempie. Udało mi się i konsekwentnie oddalałem się od rywali. Plusem było to, że przeciwnicy nie spodziewali się mojej obecności na starcie – przyznał Andrzej Rogiewicz, który decyzję o starcie w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim podjął niemal w ostatniej chwili. 

O drugie miejsce do ostatnich metrów rywalizowali Mateusz Niemczyk oraz Adam Głogowski. Ostatecznie o dwie sekundy lepszy okazał się Niemczyk, który dobiegł do mety z czasem 31:29. 

Specjalistka od triathlonu najlepsza wśród kobiet 

Rywalizację kobiet wygrała Marta Łagownik, która dotarła do mety z czasem 35:01. W setną rocznicę odzyskania niepodległości odnoszę swoje pierwsze zwycięstwo w biegu głównym, jednak jeszcze lepiej smakuje moja dzisiejsza dyspozycja i nowy rekord życiowy. Kolega na mecie pytał, czy nie żal mi tej sekundy. Nie żal, bo rozprawię się z nią za rok zapowiedziała Marta Łagownik, dla której bieganie jest jedną z trzech ulubionych dyscyplin sportu, bo na co dzień trenuje triathlon. 

Drugie miejsce zajęła Dominika Nowakowska z czasem 35:47, a trzecia była Magdalena Dias, której dobiegnięcie do mety zajęło 35:56. 

Pobiegli dla ciężko chorego Artura

Wielu uczestników zawodów wzięło udział w charytatywnej akcji biegowej na rzecz 41-letniego Artura. Choruje on na glejaka mózgu czwartego stopnia. Szansą jest specjalistyczne leczenie terapia celowana w Niemczech. 

Rokowanie, które usłyszeliśmy po operacji, to pół roku do dwóch lat życia. Nie poddajemy się i nie zgadzamy się z tym wyrokiem. Znaleźliśmy kilka miejsc, w których przeprowadza się immunoterapię. To bardzo obiecująca metoda. Dzięki pomocy zawodników i Fundacji PKO Banku Polskiego będziemy mieli możliwość, żeby ją przeprowadzić mówiAnna Kowalczyk, żona pana Artura. 

Żeby mu pomóc, aż 700-biegaczy przyczepiło do koszulek identyfikator akcji kartkę z napisem „biegnę dla Artura”. Fundacja PKO Banku Polskiego przeliczy ich zaangażowanie na darowiznę i przekaże ją na konto opiekującej się nim Fundacji „Avalon”.

 

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

Sportowe emocje i niecodzienna lekcja historii. 30. Bieg Niepodległości w Warszawie zapowiada się wyjątkowo

Bieg Niepodległości idealny do świętowania i pomagania. Tysiące biegaczy pobiegnie dla Zosi, Michała i Artura

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.03.19

   Sylwetki polskich biegaczy #8: Dominika Nowakowska

   Dominika Nowakowska to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na średnich i długich dystansach. W historii polskiej lekkoatletyki zapisała się, uzyskując trzeci najlepszy czas na dystansie 5000 m (15:16,11). Od dwóch lat biega już tylko amatorsko, ale utrzymuje wysoką formę i w biegach ulicznych nie ma sobie równych. W zeszłym roku została zwyciężczynią klasyfikacji generalnej kobiet cyklu PKO Grand Prix Gdyni.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.14

   Biegajmy mądrze #14: Jak złamać cztery godziny w maratonie?

   Bieganie jest twoją pasją? Lubisz długie dystanse? Zdążyłeś już przebiec kilka półmaratonów w czasie poniżej 2:00 i co najmniej maraton w czasie 4:10–4:20? Fantastycznie! Jeżeli kochasz wyzwania, możesz teraz spróbować złamać na królewskim dystansie 4 godziny. Żeby sprostać zadaniu, będziesz potrzebował dobrego planu treningowego, samozaparcia i systematyczności.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.13

   Sylwetki polskich biegaczy #7: Monika Stefanowicz

   W swojej karierze trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski w maratonie. Na królewskim dystansie trzy razy reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich – w Atenach, Pekinie i Rio de Janeiro. W wieku 39 lat Monika Stefanowicz ciągle należy do ścisłej czołówki polskich biegaczek na dystansie 42,195 km.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.12

   Biegajmy mądrze #13: Jak zacząć biegać po górach?

   Lubisz bieganie na długich dystansach? Startujesz w zawodach, ale asfaltowe trasy powoli zaczynają ci się nudzić? Szukasz nowych wyzwań? Być może powinieneś spróbować biegów górskich. Każdy, kto się na to zdecyduje, powinien jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Zapytaliśmy o to największego eksperta od biegów górskich w Polsce Marcina Świerca.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.11

   Marcin Świerc: W biegach górskich cały czas mogę przekraczać swoje granice

   Dobrze się czuję w biegach górskich, bo z natury jestem samotnikiem. Poza tym mogę cały czas przekraczać swoje granice – mówi Marcin Świerc, który w zeszłym roku wygrał słynny bieg górski TDS o długości 122 km. Teraz ma jeszcze ambitniejszy cel.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.06

   Pamięć i szacunek dla Żołnierzy Wyklętych. Tak wyglądał Bieg Tropem Wilczym w Warszawie

   To była niezwykła niedziela. Zafascynowany historią Żołnierzy Wyklętych postanowiłem wziąć udział w tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Warszawie. Trasa po Forcie Bema oddała niesamowity klimat czasów, w których żyli nasi Bohaterowie, a pamięć o nich oraz podziw dla ich niezłomności była wśród biegaczy wszechobecna.

   więcej
  Pokaż więcej