2018.11.13

Nad morzem z pompą uczcili święto narodowe

Około 6,5 tys. osób setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciło startem w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim rozgrywanym w Gdyni. Prawie 4,5 tys. z nich wzięło udział w biegu głównym na 10 km. Zwycięstwo odniósł Andrzej Rogiewicz, który decyzję o starcie podjął w ostatniej chwili.

Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim był ostatnią odsłoną cyklu Grand Prix Gdyni, do którego należą także Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Nocny Bieg Świętojański. W tym roku zawody miały szczególne znaczenie ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości.  

W biegu głównym na 10 km wystartowało 4482 uczestników, którzy – ubierając białe i czerwone koszulki – stworzyli największą „żywą” flagę w północnej Polsce. Pozostali, w liczbie 1871 osób, brali udział w biegach młodzieżowych oraz marszach nordic walking. Najmłodsi chętnie zgłaszali się do punktu malowania twarzy, dzięki czemu biało-czerwone barwy na policzkach cieszyły się dużą popularnością.  

Przed startem uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a równo o 15.00 ruszyli ze Skweru Kościuszki. Doskonale znana z poprzednich lat trasa prowadziła m.in. przez Al. Jana Pawła II i ulice Waszyngtona, Wiśniewskiego, Wendy, Świętojańską oraz Bulwar Nadmorski.

To jedna z najpiękniejszych tras biegowych w kraju. Biegniemy bulwarem wzdłuż morza, przez reprezentacyjne ulice, industrialny port, mamy podbiegi niczym w górach i proste odcinki, na których można osiągać świetne czasy ocenił dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk

Niespodziewany start i zwycięstwo Andrzeja Rogiewicza 

Zwycięstwo w zawodach odniósł 25-letni Andrzej Rogiewicz z Grudziądza, który prowadził od początku biegu i samotnie dobiegł do mety w czasie 31:14. Mimo wiatru, pogoda była dziś idealna do biegania.Jadąc do Gdyni założyłem sobie, że nie będę kalkulował i ruszę w mocnym tempie. Udało mi się i konsekwentnie oddalałem się od rywali. Plusem było to, że przeciwnicy nie spodziewali się mojej obecności na starcie – przyznał Andrzej Rogiewicz, który decyzję o starcie w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim podjął niemal w ostatniej chwili. 

O drugie miejsce do ostatnich metrów rywalizowali Mateusz Niemczyk oraz Adam Głogowski. Ostatecznie o dwie sekundy lepszy okazał się Niemczyk, który dobiegł do mety z czasem 31:29. 

Specjalistka od triathlonu najlepsza wśród kobiet 

Rywalizację kobiet wygrała Marta Łagownik, która dotarła do mety z czasem 35:01. W setną rocznicę odzyskania niepodległości odnoszę swoje pierwsze zwycięstwo w biegu głównym, jednak jeszcze lepiej smakuje moja dzisiejsza dyspozycja i nowy rekord życiowy. Kolega na mecie pytał, czy nie żal mi tej sekundy. Nie żal, bo rozprawię się z nią za rok zapowiedziała Marta Łagownik, dla której bieganie jest jedną z trzech ulubionych dyscyplin sportu, bo na co dzień trenuje triathlon. 

Drugie miejsce zajęła Dominika Nowakowska z czasem 35:47, a trzecia była Magdalena Dias, której dobiegnięcie do mety zajęło 35:56. 

Pobiegli dla ciężko chorego Artura

Wielu uczestników zawodów wzięło udział w charytatywnej akcji biegowej na rzecz 41-letniego Artura. Choruje on na glejaka mózgu czwartego stopnia. Szansą jest specjalistyczne leczenie terapia celowana w Niemczech. 

Rokowanie, które usłyszeliśmy po operacji, to pół roku do dwóch lat życia. Nie poddajemy się i nie zgadzamy się z tym wyrokiem. Znaleźliśmy kilka miejsc, w których przeprowadza się immunoterapię. To bardzo obiecująca metoda. Dzięki pomocy zawodników i Fundacji PKO Banku Polskiego będziemy mieli możliwość, żeby ją przeprowadzić mówiAnna Kowalczyk, żona pana Artura. 

Żeby mu pomóc, aż 700-biegaczy przyczepiło do koszulek identyfikator akcji kartkę z napisem „biegnę dla Artura”. Fundacja PKO Banku Polskiego przeliczy ich zaangażowanie na darowiznę i przekaże ją na konto opiekującej się nim Fundacji „Avalon”.

 

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

Sportowe emocje i niecodzienna lekcja historii. 30. Bieg Niepodległości w Warszawie zapowiada się wyjątkowo

Bieg Niepodległości idealny do świętowania i pomagania. Tysiące biegaczy pobiegnie dla Zosi, Michała i Artura

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.01.17

   Kamil Karbowiak: To był rok dużych zmian, ale największe sukcesy są jeszcze przede mną

   – Jestem zadowolony z sukcesów, które osiągnąłem. W Biegu Niepodległości w Warszawie zrobiłem życiówkę na 10 km. Zwycięstwo odniosłem też w Biegu Powstania Warszawskiego. Za sobą mam pierwszy sezon w rywalizacji z seniorami, czuję się dobrze i wiem, że największe sukcesy są jeszcze przede mną – mówi 23-letni biegacz Kamil Karbowiak, jeden z największych talentów młodego pokolenia.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  Pokaż więcej