2018.11.09

Sportowe emocje i niecodzienna lekcja historii. 30. Bieg Niepodległości w Warszawie zapowiada się wyjątkowo

Już najbliższą niedzielę w Warszawie odbędzie się 30. Bieg Niepodległości – największy uliczny bieg w historii stolicy. Chęć udziału w zawodach zadeklarowało 20 tys. biegaczy, którzy na sportowo uczczą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Z roku na rok biegi Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” biją kolejne rekordy frekwencji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Bieg Niepodległości, na który w tym roku zapisało się 20 tys. zawodników, a pakiety startowe rozeszły się w niespełna pięć dni. Prognozy pogody na niedzielę są korzystne i wszystko wskazuje na to, że uda się pobić ubiegłoroczny rekord frekwencji, kiedy dystans 10 km przebiegło 15 016 biegaczy. 

Tegoroczny Bieg Niepodległości będzie zwieńczeniem warszawskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Zorganizowaliśmy wiele wydarzeń o różnym charakterze – od wystaw, paneli dyskusyjnych, koncertów, pikników, wielkiego festiwalu pod hasłem „Przestrzeń wolności” aż do wyjątkowego 30. Biegu Niepodległości, który nie tylko uzupełnia, ale również wieńczy warszawskie obchody stulecia powrotu Polski na mapę Europy – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. 

Z rosnącego zainteresowania imprezą zadowoleni są również organizatorzy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to w kolejnych edycjach wciąż będziemy zwiększać limit uczestników. Jesteśmy na to przygotowani – zapewnia Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”. 

Przed rozpoczęciem zawodów tysiące biegaczy odśpiewają hymn Polski, zostaną powitani przez postać Józefa Piłsudskiego w historycznym samochodzie, a następnie od godziny 11:11 będą startować z kolejnych siedmiu stref startowych. 

Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław, gdzie powiewa największa w Warszawie flaga Polski. Trasa biegu poprowadzona została Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego i fragmentem Al. Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na wózkach zawrócą na wysokości Rakowieckiej i tą samą trasą wrócą na Stawki. Zawodnicy nordic walking, którzy mają do pokonania krótszą trasę (6,5 km), zawrócą na wysokości Koszykowej. 

Podczas biegu uczestnicy w białych i czerwonych koszulkach z napisem „Warszawa – stolica wolności 1918–2018”, stworzą „żywą” flagę Polski. 

 – Bieg Niepodległości to emocje, których nie da się opisać. To niezmienna trasa i miejsca, w których mówimy o polskości. W końcu to biegacze, którzy na linii startu ustawiają się w biało-czerwoną flagę – wymienia Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy. 

Apeluję do startujących: biegnijcie dla siebie, nie dla wyniku. Ważne, byście się dobrze czuli i wynieśli z zawodów miłe wspomnienia – dodaje. 

W tym roku w programie znajdzie się też specjalna atrakcja dla najmłodszych biegaczy – dzieci z roczników 2004-2008. Będą one mogły pobiec w „Mili Stulecia”, której dystans wyniesie symboliczne 1918 m. Limit uczestników w tej rywalizacji organizatorzy ustanowili na 1000 osób.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Bieg Niepodległości pełen atrakcji. W Warszawie, Gdyni i Rzeszowie szykują się wyjątkowe zawody

Duże zainteresowanie 6. PKO Biegiem Niepodległości w Rzeszowie. Padnie nowy rekord frekwencji

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.03.19

   Sylwetki polskich biegaczy #8: Dominika Nowakowska

   Dominika Nowakowska to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na średnich i długich dystansach. W historii polskiej lekkoatletyki zapisała się, uzyskując trzeci najlepszy czas na dystansie 5000 m (15:16,11). Od dwóch lat biega już tylko amatorsko, ale utrzymuje wysoką formę i w biegach ulicznych nie ma sobie równych. W zeszłym roku została zwyciężczynią klasyfikacji generalnej kobiet cyklu PKO Grand Prix Gdyni.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.14

   Biegajmy mądrze #14: Jak złamać cztery godziny w maratonie?

   Bieganie jest twoją pasją? Lubisz długie dystanse? Zdążyłeś już przebiec kilka półmaratonów w czasie poniżej 2:00 i co najmniej maraton w czasie 4:10–4:20? Fantastycznie! Jeżeli kochasz wyzwania, możesz teraz spróbować złamać na królewskim dystansie 4 godziny. Żeby sprostać zadaniu, będziesz potrzebował dobrego planu treningowego, samozaparcia i systematyczności.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.13

   Sylwetki polskich biegaczy #7: Monika Stefanowicz

   W swojej karierze trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski w maratonie. Na królewskim dystansie trzy razy reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich – w Atenach, Pekinie i Rio de Janeiro. W wieku 39 lat Monika Stefanowicz ciągle należy do ścisłej czołówki polskich biegaczek na dystansie 42,195 km.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.12

   Biegajmy mądrze #13: Jak zacząć biegać po górach?

   Lubisz bieganie na długich dystansach? Startujesz w zawodach, ale asfaltowe trasy powoli zaczynają ci się nudzić? Szukasz nowych wyzwań? Być może powinieneś spróbować biegów górskich. Każdy, kto się na to zdecyduje, powinien jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Zapytaliśmy o to największego eksperta od biegów górskich w Polsce Marcina Świerca.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.11

   Marcin Świerc: W biegach górskich cały czas mogę przekraczać swoje granice

   Dobrze się czuję w biegach górskich, bo z natury jestem samotnikiem. Poza tym mogę cały czas przekraczać swoje granice – mówi Marcin Świerc, który w zeszłym roku wygrał słynny bieg górski TDS o długości 122 km. Teraz ma jeszcze ambitniejszy cel.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.06

   Pamięć i szacunek dla Żołnierzy Wyklętych. Tak wyglądał Bieg Tropem Wilczym w Warszawie

   To była niezwykła niedziela. Zafascynowany historią Żołnierzy Wyklętych postanowiłem wziąć udział w tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Warszawie. Trasa po Forcie Bema oddała niesamowity klimat czasów, w których żyli nasi Bohaterowie, a pamięć o nich oraz podziw dla ich niezłomności była wśród biegaczy wszechobecna.

   więcej
  Pokaż więcej