2018.11.09

Sportowe emocje i niecodzienna lekcja historii. 30. Bieg Niepodległości w Warszawie zapowiada się wyjątkowo

Już najbliższą niedzielę w Warszawie odbędzie się 30. Bieg Niepodległości – największy uliczny bieg w historii stolicy. Chęć udziału w zawodach zadeklarowało 20 tys. biegaczy, którzy na sportowo uczczą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Z roku na rok biegi Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” biją kolejne rekordy frekwencji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Bieg Niepodległości, na który w tym roku zapisało się 20 tys. zawodników, a pakiety startowe rozeszły się w niespełna pięć dni. Prognozy pogody na niedzielę są korzystne i wszystko wskazuje na to, że uda się pobić ubiegłoroczny rekord frekwencji, kiedy dystans 10 km przebiegło 15 016 biegaczy. 

Tegoroczny Bieg Niepodległości będzie zwieńczeniem warszawskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Zorganizowaliśmy wiele wydarzeń o różnym charakterze – od wystaw, paneli dyskusyjnych, koncertów, pikników, wielkiego festiwalu pod hasłem „Przestrzeń wolności” aż do wyjątkowego 30. Biegu Niepodległości, który nie tylko uzupełnia, ale również wieńczy warszawskie obchody stulecia powrotu Polski na mapę Europy – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. 

Z rosnącego zainteresowania imprezą zadowoleni są również organizatorzy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to w kolejnych edycjach wciąż będziemy zwiększać limit uczestników. Jesteśmy na to przygotowani – zapewnia Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”. 

Przed rozpoczęciem zawodów tysiące biegaczy odśpiewają hymn Polski, zostaną powitani przez postać Józefa Piłsudskiego w historycznym samochodzie, a następnie od godziny 11:11 będą startować z kolejnych siedmiu stref startowych. 

Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław, gdzie powiewa największa w Warszawie flaga Polski. Trasa biegu poprowadzona została Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego i fragmentem Al. Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na wózkach zawrócą na wysokości Rakowieckiej i tą samą trasą wrócą na Stawki. Zawodnicy nordic walking, którzy mają do pokonania krótszą trasę (6,5 km), zawrócą na wysokości Koszykowej. 

Podczas biegu uczestnicy w białych i czerwonych koszulkach z napisem „Warszawa – stolica wolności 1918–2018”, stworzą „żywą” flagę Polski. 

 – Bieg Niepodległości to emocje, których nie da się opisać. To niezmienna trasa i miejsca, w których mówimy o polskości. W końcu to biegacze, którzy na linii startu ustawiają się w biało-czerwoną flagę – wymienia Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy. 

Apeluję do startujących: biegnijcie dla siebie, nie dla wyniku. Ważne, byście się dobrze czuli i wynieśli z zawodów miłe wspomnienia – dodaje. 

W tym roku w programie znajdzie się też specjalna atrakcja dla najmłodszych biegaczy – dzieci z roczników 2004-2008. Będą one mogły pobiec w „Mili Stulecia”, której dystans wyniesie symboliczne 1918 m. Limit uczestników w tej rywalizacji organizatorzy ustanowili na 1000 osób.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Bieg Niepodległości pełen atrakcji. W Warszawie, Gdyni i Rzeszowie szykują się wyjątkowe zawody

Duże zainteresowanie 6. PKO Biegiem Niepodległości w Rzeszowie. Padnie nowy rekord frekwencji

Mieszkańcy Gdyni Dzień Niepodległości świętują na sportowo

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.01.17

   Kamil Karbowiak: To był rok dużych zmian, ale największe sukcesy są jeszcze przede mną

   – Jestem zadowolony z sukcesów, które osiągnąłem. W Biegu Niepodległości w Warszawie zrobiłem życiówkę na 10 km. Zwycięstwo odniosłem też w Biegu Powstania Warszawskiego. Za sobą mam pierwszy sezon w rywalizacji z seniorami, czuję się dobrze i wiem, że największe sukcesy są jeszcze przede mną – mówi 23-letni biegacz Kamil Karbowiak, jeden z największych talentów młodego pokolenia.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  Pokaż więcej