2018.09.06

36. PKO Wrocław Maraton z ważnym celem charytatywnym. Zawodnicy pobiegną dla Krzysia i Wiktorii

Tegoroczny 36. PKO Wrocław Maraton to nie tylko ogromny wysiłek fizyczny i sportowe emocje, ale i ważny cel charytatywny Fundacji PKO Banku Polskiego. W niedzielę 9 września w stolicy Dolnego Śląska maratończycy pobiegną dla Krzysia i Wiktorii. Krzyś potrzebuje komórek macierzystych, ponieważ urodził się jako wcześniak w zamartwicy. W przypadku cierpiącej na rdzeniowy zanik mięśni Wiktoria konieczna jest rehabilitacja oraz wózek elektryczny.


Fot. Dorota Szota/Wojciech Szota - maratonczyk.pl

Krzysiowi i Wiktorii może pomóc każdy biegacz, który weźmie udział w 36. PKO Wrocław Maratonie. Wystarczy przyczepić na koszulkę identyfikator akcji – kartkę z napisem „Biegnę dla Krzysia i Wiktorii”, a Fundacja PKO Banku Polskiego zaangażowanie zawodników przeliczy na darowiznę. Zostanie ona przekazana na konta fundacji, które opiekują się dziećmi.

Ogromne koszty leczenia Krzysia i jeszcze większa nadzieja

Krzyś potrzebuje komórek macierzystych, ponieważ urodził się jako wcześniak w zamartwicy. – Aktualnie synek znajduje się po pierwszej serii podaży komórek. Efekt jest taki, że zaczął chodzić. To ogromny sukces, bo wcześniej w ogóle nie stał samodzielnie – podkreśla mama Krzysia, Anna Jendrusiak.

Oczywiście, oprócz komórek Krzyś przechodzi bardzo intensywną rehabilitację od poniedziałku do soboty. Zalicza między 15 a 18 zajęć tygodniowo. To bardzo dużo, ale najważniejsze, że są dobre efekty. Według testów, robionych przez terapeutów, powinien zacząć chodzić dopiero mając 6,5 roku. Udało nam się to przyspieszyć o trzy lata, bo zaczął chodzić mając 3,5 roku. Lekarze i terapeuci, pracujący z Krzysiem dają nam nadzieję, że wkrótce zacznie mówić. Bardzo intensywnie o to walczymy, bo chcielibyśmy usłyszeć słowa „Mamo, Tato, kocham Cię” – dodaje mama chłopca.

Pani Anna jest niezwykle wdzięczna biegaczom, którzy wezmą udział w akcji charytatywnej. – Akcja „Biegnę dla…” jest wspaniała. Zakup komórek macierzystych i cała masa terapii kosztują około 100-120 tys. zł rocznie. To dla nas ogromne koszty, których sami nie jesteśmy w stanie pokryć. To, że środki z akcji charytatywnej zostaną przeznaczone na leczenie Krzysia, jest dla nas ogromną szansą – podkreśla.

Wiktorka potrzebuje wózka i rehabilitacji

Wiktoria choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Żeby móc funkcjonować, potrzebuje wózka elektrycznego oraz ciągłej rehabilitacji.

Niestety, choroba osłabiła rączki Wiktorki, przez co nie ma już siły pchać wózka manualnego. Żeby móc razem z kolegami i koleżankami uczęszczać do gimnazjum, potrzebuje wózka elektrycznego – mówi mama dziewczynki, Edyta Potarzycka-Grabowiec.

Koszt takiego wózka to około 30 tys. zł, a miesięczna rehabilitacja to wydatek około 2 tys. zł. Polega ona na naciąganiu mięśni i zapobieganiu przykurczom. Tylko w ten sposób możemy opóźnić u Wiktorii postęp choroby, która – niestety – cały czas postępuje, a przez którą córka staje się coraz słabsza – wyjaśnia.

Pani Edyta jest wdzięczna, że przy okazji 36. PKO Wrocław Maratonu może skorzystać z pomocy charytatywnej. – Bardzo się cieszymy, że PKO Bank Polski wybrał naszą córkę. To dzięki temu mamy szansę zakupić wózek i sprawić, że Wiktorka będzie mogła uczęszczać ze swoimi kolegami i koleżankami do szkoły – kończy.

Identyfikatory „Biegnę dla Krzysia i Wiktorii” będą do odebrania w biurze zawodów w Hali Wielofunkcyjnej AWF na Stadionie Olimpijskim, mieszczącym się przy Alei Paderewskiego 35. Odbierać można je dzień przed zawodami – w sobotę 8 września od godziny 9.00.

Marek Wiśniewski 

Czytaj także:

36. PKO Wrocław Maraton z akcentem patriotycznym

Dzieci pobiegną dla dzieci. Są jeszcze wolne miejsca w PKO Biegu Charytatywnym Młodych

„PKO Bieg Charytatywny zdobywa coraz większą rzeszę sympatyków”. Rozmowa z Markiem Kolbowiczem, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Koszalinie

loaderek.gifoverlay.png