2018.08.27

36. PKO Wrocław Maraton z akcentem patriotycznym

Biegowe lato we Wrocławiu dobiega końca, ale mieszkańców miasta czeka jeszcze wspaniałe sportowe święto. W niedzielę, 9 września, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się 36. PKO Wrocław Maraton. Zawody są częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, więc ci, którzy dobiegną do mety, otrzymają medal z patriotycznym akcentem.

Z myślą o zawodnikach, organizatorzy 36. PKO Wrocław Maratonu, w tym roku nieznacznie zmienili trasę biegu. Patrząc na mapę Wrocławia, przypomina… obusieczny topór. Prowadzi ona przez most Grunwaldzki, most Pokoju, w pobliżu m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Katedry św. Jana Chrzciciela czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Start przesunięty został na tor żużlowy Stadionu Olimpijskiego. Właśnie z tego miejsca, 9 września, o godz. 9:00 wyruszą zawodnicy.

PKO Bank Polski jest sponsorem tytularnym 36. PKO Wrocław Maratonu. Kolejny rok z rzędu patronatem objął także inną ważną imprezę biegową Wrocławia – 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton.

– Od lat promujemy biegi, jako sport dla każdego. Udało nam się wypracować takie inicjatywy, dzięki którym biegając wspólnie spędzamy czas, pomagamy, a także świętujemy. Obserwujemy, że z roku na rok rośnie zainteresowanie biegami. Pokazuje to wrocławski maraton, który w tym roku odbywa się po raz 36. I który przyciąga coraz więcej biegaczy – mówiMałgorzata Czerwińska, dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego we Wrocławiu.

Międzynarodowe zainteresowanie

Do tej pory, na maraton zapisało się ponad 4,8 tys. biegaczy, w tym ponad 3300 mężczyzn i ponad 700 kobiet. Wśród zawodników największą grupę stanowią mieszkańcy Wrocławia (ponad 1 tys. osób), ale do stolicy Dolnego Śląska przybywają także zawodnicy z Warszawy, Krakowa, Poznania czy Szczecina.

Nie dziwi zainteresowanie 36. PKO Wrocław Maratonem biegaczy z całej Polski, , ponieważ zawody należą do Korony Maratonów Polski, którą rocznie zdobywa około 800 osób. Tworzą ją również maratony w Dębnie, Poznaniu, Krakowie oraz Warszawie. Żeby zdobyć koronę, należy przebiec je wszystkie w ciągu 24 miesięcy.

Maraton we Wrocławiu to duże sportowe wydarzenie o randze międzynarodowej. Każdego roku startuje tu wielu obcokrajowców. W tym roku na liście zawodników są m.in.: Brytyjczycy, Niemcy, Ukraińcy, Włosi i Irlandczycy.

Krasnale wracają na szyje biegaczy

Nie tylko ukończenie biegu jest nagrodą dla uczestników, czekają na nich także specjalne medale. Ich projekt łączy dwie duże wrocławskie imprezy – 36. Wrocław Maraton i 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Zawodnicy, którzy ukończą jeden bieg mogą cieszyć się swoim trofeum, ale zdobywcy obu dystansów, po zestawieniu dwóch medali, zobaczą oryginalną całość. Każda z części odpowiada klimatowi danej imprezy.

– Półmaraton odbywał się w stylistyce disco, więc skrzat był w tanecznej pozie. Z kolei maraton stanowi część obchodów stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej, a więc krasnal trzyma biało-czerwoną flagę i ma elementy wojskowego umundurowania – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor biegów.

Imprezy towarzyszące

Podczas 36. PKO Wrocław Maratonu będą także imprezy towarzyszące. To spora atrakcja dla osób, które przyjdą wspierać zawodników startujących na królewskim dystansie. Oprócz kibicowania, będą mogli spróbować swoich sił w PKO Biegu Rodzinnym na dystansie ok. 1,5 km. Zawody rozpoczną się bezpośrednio po starcie maratończyków ok. godz. 9:15.

Najmłodszych PKO Bank Polski zaprasza do miasteczka lekkoatletycznego. Dzieci będą tam mogły   spróbować swoich sił w różnych konkurencjach sportowych, m.in. w skoku wzwyż, pchnięciu kulą czy sprawdzić swoje możliwości na dystansach sprinterskich z płotkami i bez płotków. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie. W Strefie Serca wszyscy będą mogli przejść bezpłatne badania, zasięgnąć porad dietetyka. Będą mogli także wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy.

Cel nie tylko sportowy

Podczas 36. PKO Wrocław Maratonu odbędzie się także akcja charytatywna Fundacji PKO Banku Polskiego „biegnę dla…”. Tym razem będziemy biec dla Krzysia i Wiktorii.

4,5-letni Krzyś – podopieczny Fundacji Rycerze i Księżniczki – urodził się jako wcześniak w ciężkiej zamartwicy. Szansą na poprawę funkcjonowania jest podanie komórek macierzystych. 14-letnia Wiktoria choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Potrzebuje wózka elektrycznego i rehabilitacji. Jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

– Mam nadzieję, że zawodnicy aktywnie włączą się w akcję charytatywną. Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Krzysia i Wiktorii” i dotrzeć z nią do mety. Zaangażowanie zawodników, którzy przekroczą z kartką linię mety zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę. – zachęca Małgorzata Czerwińska.

Do akcji charytatywnej mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów organizowanych w ramach 36. PKO Wrocław Maratonu. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Krzysia i Wiktorii” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w biurze zawodów mieszczącym się w sali gier Hali Wielofunkcyjnej AWF na Stadionie Olimpijskim, przy al. I.J. Paderewskiego 35 we Wrocławiu, w sobotę 8 września od godziny 9:00.

Od 2013 r. odbyło się ponad 350 takich akcji, w których wzięło udział 138 tys. osób. Fundacja wsparła do tej pory 395 beneficjentów kwota ponad 4,7 mln zł.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem

6. Letni Bieg Piastów. Próba charakteru i kondycji z PKO Bankiem Polskim

Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin

loaderek.gifoverlay.png