2018.08.27

36. PKO Wrocław Maraton z akcentem patriotycznym

Biegowe lato we Wrocławiu dobiega końca, ale mieszkańców miasta czeka jeszcze wspaniałe sportowe święto. W niedzielę, 9 września, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się 36. PKO Wrocław Maraton. Zawody są częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, więc ci, którzy dobiegną do mety, otrzymają medal z patriotycznym akcentem.

Z myślą o zawodnikach, organizatorzy 36. PKO Wrocław Maratonu, w tym roku nieznacznie zmienili trasę biegu. Patrząc na mapę Wrocławia, przypomina… obusieczny topór. Prowadzi ona przez most Grunwaldzki, most Pokoju, w pobliżu m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Katedry św. Jana Chrzciciela czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Start przesunięty został na tor żużlowy Stadionu Olimpijskiego. Właśnie z tego miejsca, 9 września, o godz. 9:00 wyruszą zawodnicy.

PKO Bank Polski jest sponsorem tytularnym 36. PKO Wrocław Maratonu. Kolejny rok z rzędu patronatem objął także inną ważną imprezę biegową Wrocławia – 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton.

– Od lat promujemy biegi, jako sport dla każdego. Udało nam się wypracować takie inicjatywy, dzięki którym biegając wspólnie spędzamy czas, pomagamy, a także świętujemy. Obserwujemy, że z roku na rok rośnie zainteresowanie biegami. Pokazuje to wrocławski maraton, który w tym roku odbywa się po raz 36. I który przyciąga coraz więcej biegaczy – mówiMałgorzata Czerwińska, dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego we Wrocławiu.

Międzynarodowe zainteresowanie

Do tej pory, na maraton zapisało się ponad 4,8 tys. biegaczy, w tym ponad 3300 mężczyzn i ponad 700 kobiet. Wśród zawodników największą grupę stanowią mieszkańcy Wrocławia (ponad 1 tys. osób), ale do stolicy Dolnego Śląska przybywają także zawodnicy z Warszawy, Krakowa, Poznania czy Szczecina.

Nie dziwi zainteresowanie 36. PKO Wrocław Maratonem biegaczy z całej Polski, , ponieważ zawody należą do Korony Maratonów Polski, którą rocznie zdobywa około 800 osób. Tworzą ją również maratony w Dębnie, Poznaniu, Krakowie oraz Warszawie. Żeby zdobyć koronę, należy przebiec je wszystkie w ciągu 24 miesięcy.

Maraton we Wrocławiu to duże sportowe wydarzenie o randze międzynarodowej. Każdego roku startuje tu wielu obcokrajowców. W tym roku na liście zawodników są m.in.: Brytyjczycy, Niemcy, Ukraińcy, Włosi i Irlandczycy.

Krasnale wracają na szyje biegaczy

Nie tylko ukończenie biegu jest nagrodą dla uczestników, czekają na nich także specjalne medale. Ich projekt łączy dwie duże wrocławskie imprezy – 36. Wrocław Maraton i 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Zawodnicy, którzy ukończą jeden bieg mogą cieszyć się swoim trofeum, ale zdobywcy obu dystansów, po zestawieniu dwóch medali, zobaczą oryginalną całość. Każda z części odpowiada klimatowi danej imprezy.

– Półmaraton odbywał się w stylistyce disco, więc skrzat był w tanecznej pozie. Z kolei maraton stanowi część obchodów stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej, a więc krasnal trzyma biało-czerwoną flagę i ma elementy wojskowego umundurowania – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor biegów.

Imprezy towarzyszące

Podczas 36. PKO Wrocław Maratonu będą także imprezy towarzyszące. To spora atrakcja dla osób, które przyjdą wspierać zawodników startujących na królewskim dystansie. Oprócz kibicowania, będą mogli spróbować swoich sił w PKO Biegu Rodzinnym na dystansie ok. 1,5 km. Zawody rozpoczną się bezpośrednio po starcie maratończyków ok. godz. 9:15.

Najmłodszych PKO Bank Polski zaprasza do miasteczka lekkoatletycznego. Dzieci będą tam mogły   spróbować swoich sił w różnych konkurencjach sportowych, m.in. w skoku wzwyż, pchnięciu kulą czy sprawdzić swoje możliwości na dystansach sprinterskich z płotkami i bez płotków. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie. W Strefie Serca wszyscy będą mogli przejść bezpłatne badania, zasięgnąć porad dietetyka. Będą mogli także wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy.

Cel nie tylko sportowy

Podczas 36. PKO Wrocław Maratonu odbędzie się także akcja charytatywna Fundacji PKO Banku Polskiego „biegnę dla…”. Tym razem będziemy biec dla Krzysia i Wiktorii.

4,5-letni Krzyś – podopieczny Fundacji Rycerze i Księżniczki – urodził się jako wcześniak w ciężkiej zamartwicy. Szansą na poprawę funkcjonowania jest podanie komórek macierzystych. 14-letnia Wiktoria choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Potrzebuje wózka elektrycznego i rehabilitacji. Jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

– Mam nadzieję, że zawodnicy aktywnie włączą się w akcję charytatywną. Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Krzysia i Wiktorii” i dotrzeć z nią do mety. Zaangażowanie zawodników, którzy przekroczą z kartką linię mety zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę. – zachęca Małgorzata Czerwińska.

Do akcji charytatywnej mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów organizowanych w ramach 36. PKO Wrocław Maratonu. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Krzysia i Wiktorii” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w biurze zawodów mieszczącym się w sali gier Hali Wielofunkcyjnej AWF na Stadionie Olimpijskim, przy al. I.J. Paderewskiego 35 we Wrocławiu, w sobotę 8 września od godziny 9:00.

Od 2013 r. odbyło się ponad 350 takich akcji, w których wzięło udział 138 tys. osób. Fundacja wsparła do tej pory 395 beneficjentów kwota ponad 4,7 mln zł.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem

6. Letni Bieg Piastów. Próba charakteru i kondycji z PKO Bankiem Polskim

Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin

  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.02

   Biegajmy mądrze #3: Jak biegać w ciemności?

   Wieczorne lub nocne treningi mają niesamowity klimat i mogą dostarczyć dużo przyjemności. Pozwalają podziwiać widok rozświetlonego miasta, cieszyć się ciszą i spokojem albo zachwycać pięknem gwieździstego nieba. Biegając w ciemnościach, musimy jednak w szczególny sposób zadbać o własne bezpieczeństwo.

   więcej
  Pokaż więcej