2018.08.10

4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem

12 miast, 12 stadionów lekkoatletycznych, tysiące zawodników i setki tysięcy złotych dla najbardziej potrzebujących. Taki będzie 4. PKO Bieg Charytatywny – wydarzenie, które nie tylko promuje bieganie, ale porusza serca.

4. PKO Bieg Charytatywny pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” wystartuje w sobotę, 15 września 2018 r. Zawodnicy rywalizować będą na 12 stadionach lekkoatletycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Krakowie, Kutnie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łomży, Rudzie Śląskiej, Warszawie i Wrocławiu. Zapisy ruszają 28 sierpnia.

Nie ma mety

Celem zawodników nie jest tu dotarcie do linii mety w jak najkrótszym czasie. PKO Bieg Charytatywny to bieg bez mety, w którym jedynym ograniczeniem są czas i możliwości drużyny. Zawodnicy tworzący pięcioosobowe sztafety mają dokładnie godzinę, aby pokonać jak najwięcej okrążeń i pomóc. W jaki sposób? Zaangażowanie uczestników przeliczane jest na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. Środki finansowe na ten cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego.

– To już 4. edycja biegu sztafetowego, w którym pomagamy dzieciom. Skupiamy się na zapewnieniu wyżywienia tym, które tego najbardziej potrzebują. Są miejsca, gdzie nasza pomoc jest niezbędna – wyjaśnia Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – Liczymy na tłumy biegaczy i tłumy kibiców. W tym roku również oni będą mogli pomóc w trakcie biegu. Organizujemy konkurs, w którym zwycięska na każdym stadionie drużyna kibiców będzie mogła wskazać swój cel charytatywny lub zwiększyć o 10 tys. zł wartość środków przekazywanych organizacjom, które zajmują się dożywianiem najmłodszych. To nowość, dzięki której 4. PKO Bieg Charytatywny będzie jeszcze bardziej wyjątkowy – mówi Małgorzata Głębicka.

O randze wydarzenia świadczy fakt, że w zeszłorocznej edycji ponad 6400 osób pokonało w sumie blisko 31 tys. okrążeń. Wysiłek zawodników pozwolił przekazać 653 tys. zł dla najbardziej potrzebujących. Od pierwszej edycji biegu kwota ta wyniosła już ponad 1,9 mln zł!

Niezwykła koszulka, wyjątkowy medal

A skoro sam bieg jest niezwykły, to i koszulka oraz medal czekające na uczestników są wyjątkowe. Na koszulce znajduje się grafika w postaci biegaczy umieszczonych na tle serca. Przygotowana została na podstawie pracy autorstwa Kacpra Zambrowskiego, podopieczny Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Lublinie. Wygrał on konkurs, do którego Bank zaprosił dzieci w wieku od 5 do 13 lat, podopiecznych ośrodków i placówek opiekuńczo-wychowawczych, fundacji oraz stowarzyszeń. – Cieszę się, że wygrałem konkurs i tysiące osób startujących w 4. Biegu Charytatywnym będą miały przygotowany przeze mnie rysunek na koszulkach. Wprawdzie na co dzień nie rysuję zbyt często, ale lubię to robić. Pomysł na ten akurat rysunek podsunął mi wychowawca – mówi Kacper Zambrowski.

Z tyłu koszulki znajduje się logo obchodów „Niepodległa”, nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wszystkich, którzy ukończą bieg, czekają również wyjątkowe medale w kształcie serca.

Pomoc od każdego

W Biegu Charytatywnym mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 15 lat, ale młodsi uczestnicy także mają szansę wesprzeć potrzebujących. Na tych samych stadionach, przed zawodami głównymi, odbędzie się PKO Bieg Charytatywny Młodych. Zostanie on rozegrany w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria (dystans 200 m) – 4-6 lat, II kategoria (dystans 400 m) – 7-9 lat i III kategoria (dystans 600 m) – 10-12 lat. Każda z kategorii będzie miała swojego zwycięzcę.

W samym 4. Biegu Charytatywnym również będzie wielu zwycięzców. Zaplanowano bowiem kilka klasyfikacji (na każdej z lokalizacji osobne): najstarsza uczestniczka, najstarszy uczestnik, drużyna mieszana o przebiegniętej największej liczbie okrążeń, drużyna Kobiet o przebiegniętej największej liczbie okrążeń, drużyna Mężczyzn o przebiegniętej największej liczbie okrążeń.

 

Marek Wiśniewski

 

Lokalizacja stadionów, na których przeprowadzony zostanie 4. PKO Bieg Charytatywny

Bydgoszcz, Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163
Gdańsk, Stadion AWFiS Gdańsk, ul. Kazimierza Górskiego 1
Kalisz, Stadion Miejski, ul. Łódzka 19-29
Koszalin, Stadion lekkoatletyczny "Bałtyk", ul. Andersa 16
Kraków, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”, Os. Szkolne 39
Kutno, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 26
Lidzbark Warmiński, Stadion Miejski, ul. Bartoszycka 24
Lublin, Stadion MKS „Start”, al. Józefa Piłsudskiego 22
Łomża, Stadion Miejski, ul. Zjazd 18
Ruda Śląska, Stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12
Warszawa, Stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34
Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. I.J. Paderewskiego 35

Czytaj także:

Piękne i wzruszające chwile podczas Biegu Powstania Warszawskiego

Trenerzy „BiegamBoLubię” pokazali, jak biegać i wygrywać

Bieg z wielkim sercem. Poznaj autora rysunku na koszulkach 4. PKO Biegu Charytatywnego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png