2018.07.30

Piękne i wzruszające chwile podczas Biegu Powstania Warszawskiego

Powstańcze piosenki, opaski z symbolem Polski Walczącej i ponad 10 tys. zawodników. W takiej scenerii odbył się 28. Bieg Powstania Warszawskiego. Najważniejsza była jednak obecność wyjątkowych ludzi – Powstańców Eugeniusza Tyrajskiego i Leszka Żukowskiego, którzy zostali honorowymi starterami biegu.

Powstańcy towarzyszyli biegaczom

Eugeniusz Tyrajski (pseudonim Sęk) był członkiem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. W trakcie Powstania Warszawskiego walczył na terenie Sadyby.

Chciałem podziękować startującym za to, że uczestnicząc w zawodach przedłużają etos Powstania Warszawskiego. Bardzo nam na tym zależy, bo jesteśmy przecież odchodzącym pokoleniem – mówił Eugeniusz Tyrajski.

Towarzyszył mu Leszek Żukowski (pseudonim Antek). W czasach okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, a w trakcie Powstania Warszawskiego pełnił rolę łącznika. Walczył m.in. w rejonie Ogrodu Krasińskich, Arsenału i Pasażu Simonsa. Po Powstaniu Warszawskim był więźniem obozów koncentracyjnych w Flossenbürg i Dachau.

Wiem, że bieg na 5 km i na 10 km dla zawodników jest dużym wysiłkiem. Przyjmujemy ten wysiłek jako cześć i gest solidarności z uczestnikami Powstania Warszawskiego i wydarzeniami sprzed 74 lat. Cieszy nas to, że coraz więcej młodych ludzi pragnie uczcić w ten sposób rocznicę Powstania Warszawskiego – podkreślił Leszek Żukowski.

Zwycięzcy zachwyceni atmosferą biegu

Bieg Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km wygrał 23-letni Kamil Karbowiak, który uzyskał czas 00:30:30. – Chciałem pobić rekord życiowy, ale uniemożliwiła mi to pogoda. Zawody były bardzo trudne, bo było parno i duszno. Tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa. Zwłaszcza, że w Biegu Powstania Warszawskiego startowałem po raz pierwszy. Sam jestem żołnierzem Wojska Polskiego, więc czuję wielką radość, że mogłem pobiec w tak ważnym i wyjątkowym biegu – mówił uradowany Kamil Karbowiak.

Na drugim miejscu dobiegł Paweł Matner (00:33:18), a na trzecim Tomasz Blados (00:34:04). W rywalizacji wśród kobiet zwyciężyła Izabela Trzaskalska, która dystans 10 km pokonała w czasie 00:35:07.

Jestem bardzo zadowolona ze zwycięstwa. Bieg Powstania Warszawskiego jest szczególny nie tylko dla mnie, ale i dla Warszawy i całej Polski. Warto było tu przyjechać, wystartować i wygrać. Atmosfera była świetna i każdemu polecam udział w tych zawodach – zachęcała Izabela Trzaskalska, która przyjechała na zawody z Lublina.

Drugie miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Anna Łapińska (00:35:35), a trzecie Justyna Śliwiak (00:37:41).

W biegu na 5 km zwyciężył Piotr Mielewczyk, który do mety dobiegł w czasie 00:15:36, a najszybszą kobietą była Ewa Jagielska, której zajęło to 00:16:32.

Zmieniona trasa, wyjątkowy bieg

W tym roku trasa biegu została zmieniona w stosunku do wcześniejszych edycji. Start miał miejsce w okolicach Toru Łyżwiarskiego Stegny. Na krótszym dystansie zawodnicy pobiegli ulicami Sikorskiego, Witosa, Sobieskiego, a finiszowali z drugiej strony toru – na ul. Idzikowskiego. Uczestnicy biegu na 10 km ruszyli ulicą Sobieskiego w stronę Wilanowa, skąd wrócili w stronę Stegien. Dalsza droga pokryła się z tą na 5 km. Łącznie na mecie zameldowało się 10 423 biegaczy.

Wielu z nich włączyło się do akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pobiegło dla chłopców, którzy czekają na operacje. 2-letni Filipek urodził się z wadą serca (HLHS), a 2,5-letni Dawidek ma wrodzoną wada serca (Zespół Fallota) ze skrajną hipoplazją tętnic płucnych. Dzięki zaangażowaniu biegaczy, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie maluszków.

Marek Wiśniewski

 

PKO Bank Polski promuje ideę upamiętniania ważnych dat historycznych na sportowo. Wieloletnią tradycję mają, wspierane przez Bank, biegi z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości). Symbolicznym nawiązaniem do setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski są specjalnie koszulki z charakterystycznym logo i napisem: „niepodległa”.

Czytaj także:

Czy wiesz, że…? Ciekawostki na temat Biegu Powstania Warszawskiego

Shrek, Batman i Rodzina Simpsonów błyszczeli na 8. Wałeckim Festiwalu Biegowym

Bieg z wielkim sercem. Poznaj autora rysunku na koszulkach 4. PKO Biegu Charytatywnego

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.01.17

   Kamil Karbowiak: To był rok dużych zmian, ale największe sukcesy są jeszcze przede mną

   – Jestem zadowolony z sukcesów, które osiągnąłem. W Biegu Niepodległości w Warszawie zrobiłem życiówkę na 10 km. Zwycięstwo odniosłem też w Biegu Powstania Warszawskiego. Za sobą mam pierwszy sezon w rywalizacji z seniorami, czuję się dobrze i wiem, że największe sukcesy są jeszcze przede mną – mówi 23-letni biegacz Kamil Karbowiak, jeden z największych talentów młodego pokolenia.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  Pokaż więcej