2018.07.30

Piękne i wzruszające chwile podczas Biegu Powstania Warszawskiego

Powstańcze piosenki, opaski z symbolem Polski Walczącej i ponad 10 tys. zawodników. W takiej scenerii odbył się 28. Bieg Powstania Warszawskiego. Najważniejsza była jednak obecność wyjątkowych ludzi – Powstańców Eugeniusza Tyrajskiego i Leszka Żukowskiego, którzy zostali honorowymi starterami biegu.

Powstańcy towarzyszyli biegaczom

Eugeniusz Tyrajski (pseudonim Sęk) był członkiem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. W trakcie Powstania Warszawskiego walczył na terenie Sadyby.

Chciałem podziękować startującym za to, że uczestnicząc w zawodach przedłużają etos Powstania Warszawskiego. Bardzo nam na tym zależy, bo jesteśmy przecież odchodzącym pokoleniem – mówił Eugeniusz Tyrajski.

Towarzyszył mu Leszek Żukowski (pseudonim Antek). W czasach okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, a w trakcie Powstania Warszawskiego pełnił rolę łącznika. Walczył m.in. w rejonie Ogrodu Krasińskich, Arsenału i Pasażu Simonsa. Po Powstaniu Warszawskim był więźniem obozów koncentracyjnych w Flossenbürg i Dachau.

Wiem, że bieg na 5 km i na 10 km dla zawodników jest dużym wysiłkiem. Przyjmujemy ten wysiłek jako cześć i gest solidarności z uczestnikami Powstania Warszawskiego i wydarzeniami sprzed 74 lat. Cieszy nas to, że coraz więcej młodych ludzi pragnie uczcić w ten sposób rocznicę Powstania Warszawskiego – podkreślił Leszek Żukowski.

Zwycięzcy zachwyceni atmosferą biegu

Bieg Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km wygrał 23-letni Kamil Karbowiak, który uzyskał czas 00:30:30. – Chciałem pobić rekord życiowy, ale uniemożliwiła mi to pogoda. Zawody były bardzo trudne, bo było parno i duszno. Tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa. Zwłaszcza, że w Biegu Powstania Warszawskiego startowałem po raz pierwszy. Sam jestem żołnierzem Wojska Polskiego, więc czuję wielką radość, że mogłem pobiec w tak ważnym i wyjątkowym biegu – mówił uradowany Kamil Karbowiak.

Na drugim miejscu dobiegł Paweł Matner (00:33:18), a na trzecim Tomasz Blados (00:34:04). W rywalizacji wśród kobiet zwyciężyła Izabela Trzaskalska, która dystans 10 km pokonała w czasie 00:35:07.

Jestem bardzo zadowolona ze zwycięstwa. Bieg Powstania Warszawskiego jest szczególny nie tylko dla mnie, ale i dla Warszawy i całej Polski. Warto było tu przyjechać, wystartować i wygrać. Atmosfera była świetna i każdemu polecam udział w tych zawodach – zachęcała Izabela Trzaskalska, która przyjechała na zawody z Lublina.

Drugie miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Anna Łapińska (00:35:35), a trzecie Justyna Śliwiak (00:37:41).

W biegu na 5 km zwyciężył Piotr Mielewczyk, który do mety dobiegł w czasie 00:15:36, a najszybszą kobietą była Ewa Jagielska, której zajęło to 00:16:32.

Zmieniona trasa, wyjątkowy bieg

W tym roku trasa biegu została zmieniona w stosunku do wcześniejszych edycji. Start miał miejsce w okolicach Toru Łyżwiarskiego Stegny. Na krótszym dystansie zawodnicy pobiegli ulicami Sikorskiego, Witosa, Sobieskiego, a finiszowali z drugiej strony toru – na ul. Idzikowskiego. Uczestnicy biegu na 10 km ruszyli ulicą Sobieskiego w stronę Wilanowa, skąd wrócili w stronę Stegien. Dalsza droga pokryła się z tą na 5 km. Łącznie na mecie zameldowało się 10 423 biegaczy.

Wielu z nich włączyło się do akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pobiegło dla chłopców, którzy czekają na operacje. 2-letni Filipek urodził się z wadą serca (HLHS), a 2,5-letni Dawidek ma wrodzoną wada serca (Zespół Fallota) ze skrajną hipoplazją tętnic płucnych. Dzięki zaangażowaniu biegaczy, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie maluszków.

Marek Wiśniewski

 

PKO Bank Polski promuje ideę upamiętniania ważnych dat historycznych na sportowo. Wieloletnią tradycję mają, wspierane przez Bank, biegi z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości). Symbolicznym nawiązaniem do setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski są specjalnie koszulki z charakterystycznym logo i napisem: „niepodległa”.

Czytaj także:

Czy wiesz, że…? Ciekawostki na temat Biegu Powstania Warszawskiego

Shrek, Batman i Rodzina Simpsonów błyszczeli na 8. Wałeckim Festiwalu Biegowym

Bieg z wielkim sercem. Poznaj autora rysunku na koszulkach 4. PKO Biegu Charytatywnego

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.03.19

   Sylwetki polskich biegaczy #8: Dominika Nowakowska

   Dominika Nowakowska to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na średnich i długich dystansach. W historii polskiej lekkoatletyki zapisała się, uzyskując trzeci najlepszy czas na dystansie 5000 m (15:16,11). Od dwóch lat biega już tylko amatorsko, ale utrzymuje wysoką formę i w biegach ulicznych nie ma sobie równych. W zeszłym roku została zwyciężczynią klasyfikacji generalnej kobiet cyklu PKO Grand Prix Gdyni.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.14

   Biegajmy mądrze #14: Jak złamać cztery godziny w maratonie?

   Bieganie jest twoją pasją? Lubisz długie dystanse? Zdążyłeś już przebiec kilka półmaratonów w czasie poniżej 2:00 i co najmniej maraton w czasie 4:10–4:20? Fantastycznie! Jeżeli kochasz wyzwania, możesz teraz spróbować złamać na królewskim dystansie 4 godziny. Żeby sprostać zadaniu, będziesz potrzebował dobrego planu treningowego, samozaparcia i systematyczności.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.13

   Sylwetki polskich biegaczy #7: Monika Stefanowicz

   W swojej karierze trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski w maratonie. Na królewskim dystansie trzy razy reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich – w Atenach, Pekinie i Rio de Janeiro. W wieku 39 lat Monika Stefanowicz ciągle należy do ścisłej czołówki polskich biegaczek na dystansie 42,195 km.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.12

   Biegajmy mądrze #13: Jak zacząć biegać po górach?

   Lubisz bieganie na długich dystansach? Startujesz w zawodach, ale asfaltowe trasy powoli zaczynają ci się nudzić? Szukasz nowych wyzwań? Być może powinieneś spróbować biegów górskich. Każdy, kto się na to zdecyduje, powinien jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Zapytaliśmy o to największego eksperta od biegów górskich w Polsce Marcina Świerca.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.11

   Marcin Świerc: W biegach górskich cały czas mogę przekraczać swoje granice

   Dobrze się czuję w biegach górskich, bo z natury jestem samotnikiem. Poza tym mogę cały czas przekraczać swoje granice – mówi Marcin Świerc, który w zeszłym roku wygrał słynny bieg górski TDS o długości 122 km. Teraz ma jeszcze ambitniejszy cel.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.06

   Pamięć i szacunek dla Żołnierzy Wyklętych. Tak wyglądał Bieg Tropem Wilczym w Warszawie

   To była niezwykła niedziela. Zafascynowany historią Żołnierzy Wyklętych postanowiłem wziąć udział w tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Warszawie. Trasa po Forcie Bema oddała niesamowity klimat czasów, w których żyli nasi Bohaterowie, a pamięć o nich oraz podziw dla ich niezłomności była wśród biegaczy wszechobecna.

   więcej
  Pokaż więcej