2018.08.16

Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin

Sukcesy naszych biegaczy na mistrzostwach Europy w Berlinie porwały amatorów biegania w Polsce. 26 sierpnia odbędzie się 39. PKO Półmaraton Szczecin, a pakiety startowe w ostatnich dniach rozchodziły się jak świeże bułeczki. Każdy chce poczuć się jak nasi sportowi bohaterzy. Jak na zawody w Szczecinie przystało, wszystko odbędzie się w klimacie morskiej żeglugi.

- Na fali sukcesów naszych biegaczy na mistrzostwach Europy w Berlinie każdy postanowił przez chwilę poczuć się jak prawdziwy sportowiec i wystartować w 39. PKO Półmaraton Szczecin - napisali organizatorzy 39. PKO Półmaratonu Szczecin na Facebooku, informując, że sprzedaż pakietów dobiega końca. W nocy z poniedziałku na wtorek limit 2,5 tys. pakietów startowych został wyczerpany.

Zdobycie przez reprezentantów Polski 12 medali na mistrzostwach Europy miało wpływ na zwiększenie zainteresowania imprezą. W ostatnich dniach sprzedaż pakietów znacząco przyspieszyła. Ciekawostką jest fakt, że jedna z naszych zawodniczek Sofia Ennaoui, która w Berlinie zdobyła srebrny medal w biegu na 1500 metrów, przed rokiem podczas 38. PKO Półmaratonu Szczecin pełniła rolę startera honorowego.

Ci, którzy spóźnili się z zakupieniem pakietu startowego na półmaraton, mają jeszcze szanse załapać się na ostatnie miejsca w biegu na 10 km. W związku z dużym zainteresowaniem limit został zwiększony z 1 tys. do 1,2 tys. osób.

Na biegaczy czekają granatowe koszulki z białymi napisami. O ich wyglądzie zadecydowali sami uczestnicy, którzy oddawali głosy w specjalnej ankiecie na Facebooku. Na koszulkach znajdują się motywy związane z miastem Szczecinem oraz żeglugą - statek i fragment mapy, a także hasło „Złap wiatr w żagle. Pobiegnij razem z nami!”.

Przed rokiem półmaraton wygrał Paweł Związek, który do mety dobiegł z czasem 1:13:35. Z kolei w biegu na 10 km najlepszy okazał się Artur Olejarz. Pokonanie tego dystansu zajęło mu 00:32:17. W osiągnięciu tych wyników sprzyjała im pogoda - nie było upału, a temperatura wynosiła poniżej 20 stopni Celsjusza.

Malownicza trasa i piękne medale z globusem

Podczas 39. PKO Półmaratonu Szczecin biegacze będą mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze zakątki miasta. Start oraz meta znajduje się na Jasnych Błoniach, które uchodzą za zielone serce Szczecina.

Pierwsze 10 km półmaratonu pokrywa się z trasą biegu towarzyszącego na 10 km. Zawodnicy przebiegną przez centrum miasta i zabytkowe Wały Chrobrego z przepięknym widokiem na Odrę i bulwary. Trasa prowadzi tuż obok Muzeum Narodowego, Wyższej Szkoły Morskiej oraz Centrum Dialogu Przełomy. 

Dalsza część trasy półmaratonu prowadzi przez piękne uliczki zielonej dzielnicy Pogodno, gdzie zawodnicy mogą podziewać się kurtyn wodnych, wystawianych przez mieszkańców wprost z ogródków. Mieszkańcy tej części miasta chętnie angażują się w kibicowanie biegaczom. 

Na biegaczy, którzy dobiegną do mety, czekać będą przepiękne medale, które od trzech lat nawiązują do morskiego klimatu. W poprzednich edycjach uczestnicy szczecińskiego półmaratonu mieli okazję zebrać kolekcję medali, składających się ze statku, kotwicy oraz koła sterowego. W tym roku motywem przewodnim krążka jest globus.

Bieg Pirata dla dzieci od 3 do 12 lat

Dzień przed głównymi zawodami, czyli w sobotę 25 sierpnia, w kompleksie parkowym na Jasnych Błoniach odbędzie się impreza towarzysząca dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat - „Bieg Pirata Golden Tulip Międzyzdroje Residence”.

Dzieci wezmą udział w konkursie na najlepsze pirackie przebranie, a na mecie otrzymają pamiątkowy medal oraz upominki. Główną nagrodą będzie voucher na weekendowy pobyt rodziny nad morzem w Golden Tulip Międzyzdroje Residence. 

Zawody cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, a limit 600 uczestników został wyczerpany już 1 sierpnia.

Pobiegniemy dla Oliwki

Uczestnicy 39. PKO Półmaratonu Szczecinbędą mogli włączyć się w charytatywną akcję biegową na rzecz 2,5-letniej Oliwki. Dziewczynka urodziła się ze złożoną wadą serca i m.in. niedorozwiniętymi tętnicami płucnymi. Szansą na normalne funkcjonowanie jest specjalistyczna operacja serca, która ma zostać przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych.

Biegacze mogą przyczepić na koszulkę identyfikator akcji - kartkę z napisem „biegnę dla Oliwki”, a Fundacja PKO Banku Polskiego ich zaangażowanie przeliczy na darowiznę. Pieniądze zostaną przekazane na konto organizacji, w której dziewczynka jest podopieczną - Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba.

W ramach prowadzonego przez PKO Bank Polski programu „PKO Biegajmy razem” sponsorowane są różne biegi na terenie całego kraju. Podczas nich Bank wraz Fundacją PKO Banku Polskiego organizuje charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia. W 2018 r. odbyło się już 39 akcji, dzięki którym Fundacja przekazała 55 potrzebującym osobom kwotę 510 tys. zł. Zaangażowało się w nie prawie 18,4 tys. biegaczy. 

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Piękne i wzruszające chwile podczas Biegu Powstania Warszawskiego

4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem

Trenerzy „BiegamBoLubię” pokazali, jak biegać i wygrywać

loaderek.gifoverlay.png