2018.08.22

6. Letni Bieg Piastów. Próba charakteru i kondycji z PKO Bankiem Polskim

Dla pasjonatów biegania szykuje się świetna okazja na koniec wakacji. 25 i 26 sierpnia w Jakuszycach odbędzie się Letni Bieg Piastów, którego PKO Bank Polski jest sponsorem.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie - począwszy od ultramaratonu na 50 km, poprzez bieg na 11 km, a na marszu nordic walking skończywszy. To także szansa, żeby uprawiając sport, poznać malownicze Góry Izerskie na Dolnym Śląsku. W sobotę 25 sierpnia o godz. 9:00 wystartuje Ultramaraton Jakuszycki, a godzinę później rozpocznie się Półmaraton Jakuszycki. Następnego dnia o 10:00 na trasę wyruszą zawodnicy Jakuszyckiej Jedenastki, czyli biegu na 11 km, a dwadzieścia minut później zacznie się Marsz Nordic Walking. Start i meta wszystkich konkurencji będą się znajdowały w okolicach stacji PKP Jakuszyce. 

Ultramaraton i Półmaraton Jakuszycki z nową trasą

Ultramaraton Jakuszycki odbywa się na pięknej, ale i wymagającej trasie po Górach IzerskichJej początek to asfaltowa droga z Jakuszyc na Orle, kolejny odcinek to podbieg na Granicznik i bardzo lubiany przez zawodników fragment przez las - ze zbiegiem po kamieniach do mostu granicznego z Czechami na Izerze. W tym roku część trasy musiała jednak zostać zmieniona – zrezygnowano z odcinka wokół Koziego Grzbietu.  

– Zażyczyła tego sobie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w trosce o ochronę szlaków migracyjnych rysia i wilka. W zamian mamy kilka odcinków znanych z biegania na nartach zimą, m.in. trasę Inhalacyjną z Rozdroża pod Działem Izerskim na Orle oraz na Cichej Równi – wyjaśniają organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów w Szklarskiej Porębie.

Jakuszycki Półmaraton zakończy się Górnym i Dolnym Duktem, natomiast ultramaratończycy pobiegną jeszcze na Kopalnię Stanisław, Wysoki Kamień i Zakręt Śmierci, a następnie wrócą do Jakuszyc przez Czerwone Skałki oraz na wymagające trasy o nazwach Woda Mineralna i Bez Łaski, jak również Dolny Dukt.

Trasa ultramaratonu będzie stanowiła duże wyzwanie. Po pierwsze - z powodu dystansu 50 km. A po drugie - ze względu na sumę przewyższeń, która na tym dystansie wyniesie aż 1064 metry. Dla porównania, w półmaratonie będzie to 388 metrów różnicy wzniesień. 

Bieg dla każdego 

Żeby wziąć udział w Letnim Biegu Piastów, wcale nie trzeba biegać ultramaratonów lub półmaratonów. W niedzielę odbędzie się Jakuszycka Jedenastka na 11 km, a także Marsz Nordic Walking - na tym samym dystansie. 

Organizatorzy pomyśleli też o zawodach sportowych dla dzieci. W sobotę o 10:20 wystartuje Wyprawa Zuchów, a w niedzielę o 10:30 Bieg Przedszkolaka. Przygotowano dla nich także m.in. klocki, słomki konstrukcyjne, warsztaty plastyczne. Dla całych rodzin: zawody hula-hup, twister, rodzinne przeciąganie liny, a dla dorosłych bieżnie i orbitrek. Zabawę poprowadzą animatorzy i promotorzy. 

Setny maraton Wiesława Dula

W ostatni weekend sierpnia dojdzie też do niezwykłego wydarzenia dla 66-letniego biegacza z Jeleniej Góry Wiesława Dula. Tegoroczny Ultramaraton Jakuszycki będzie dla niego… setnym maratonem w życiu!

Wiesław Dul jest jednym z najwierniejszych uczestników Biegu Piastów - zarówno w letniej, jak i zimowej edycji. Po raz pierwszy startował tu już w 1979 roku. I to na jakim poziomie! Jego rekord życiowy w maratonie robi duże wrażenie i wynosi 3 godziny i 7 min. 

Pobiegniemy Weroniki i Wiktorii

Podczas Letniego Biegu Piastów zawodnicy wezmą udział w akcji charytatywnej na rzecz Weroniki i Wiktorii. 16-letnie siostry urodziły się jako wcześniaki, co spowodowało wiele komplikacji w ich życiu. Do codziennego funkcjonowania potrzebują sprzętu i rehabilitacji. Dziewczynki są podopiecznymi Fundacji Słoneczko. 

Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Weroniki i Wiktorii” i dotrzeć z nią do mety. Zaangażowanie zawodników, którzy pobiegną z kartką zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę. 

Do akcji charytatywnej mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów organizowanych w ramach Letniego Biegu Piastów. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odbierać w Biurze Zawodów mieszczącym się w Interferie Sport Hotel Bornit, przy ul. Mickiewicza 21, w Szklarskiej Porębie (w piątek 24 sierpnia od godziny 12:00 do 20:00, w sobotę 25 sierpnia od godziny 7:00 do 17:00).

Od 2013 r. odbyło się 360 takich akcji, w których wzięło udział 142 tys. osób. Fundacja wsparła do tej pory 410 beneficjentów kwotą ponad 4,7 mln zł.

Zapraszamy na 4. PKO Bieg Charytatywny. 15 września, 12 stadionów w Polsce. Okrążenia uczestników przeliczone zostaną na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. 

Zapisy startują 28 sierpnia br. 

 

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Piękne i wzruszające chwile podczas Biegu Powstania Warszawskiego

Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin

4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png