2019.04.04

Na Podkarpaciu startuje biegowa wiosna. 12. PKO Półmaraton Rzeszowski pobije rekord frekwencji

Na Podkarpaciu biegowa wiosna rozpoczyna się na dobre! W najbliższą niedzielę 7 kwietnia w Rzeszowie odbędzie się 12. PKO Półmaraton Rzeszowski - pierwsza z trzech imprez z cyklu PKO Rzeszów Biega. Organizatorzy zapowiadają rekord frekwencji i zachęcają zawodników do udziału w akcji „biegnę dla Artura” – 13-letniego chłopca, który cierpi na rzadką chorobę - Zespół Arnolda Chiariego.

Biegowa wiosna na Podkarpaciu rozpoczęta

Przed rokiem PKO Półmaraton Rzeszowski pobił rekord frekwencji. W zawodach wzięło udział około 1,5 tys. osób, a do mety dobiegło 1326 biegaczy. Teraz ma być jeszcze lepiej.

Na liście startowej mamy 1540 biegaczy, ale zgłosiło się do nas kolejne 30 osób, które nie zdążyły opłacić pakietów startowych i prosiły, żeby dopisać je do listy startowej. Byliśmy na to przygotowani i umożliwimy im udział w zawodach. Na pewno będziemy mieć rekord frekwencji. W dodatku bieg ma odbyć się przy pięknej pogodzie. Szykuje się wspaniała impreza – cieszy się Mirosław Wierzbicki, dyrektor Stowarzyszenia Rzeszów Biega, jednego z organizatorów biegu.

Półmaraton to dystans, który wymaga pewnego przygotowania, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że bieg cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Coraz więcej osób chce biegać w Rzeszowie – zauważa Marcin Stopa, sekretarz urzędu miasta Rzeszowa.

Oprócz biegu na dystansie półmaratonu, odbędą się również zawody w ramach 5. PKO Sztafety Półmaratońskiej, do której zgłosiło się ponad 60 drużyn sztafetowych. Każda drużyna składa się z czterech kobiet lub czterech mężczyzn, którzy pobiegną na dystansach 5 km + 5 km + 6 km + 5 km. Dopuszcza się również start sztafet mieszanych, ale będą one klasyfikowane w kategorii mężczyzn.

Trasa lepsza niż rok temu

Trasa jest płaska i będzie prowadziła przez centrum miasta, czyli najciekawsze miejsca Rzeszowa. Uczestnicy zawodów wystartują spod Millenium Hall i przebiegną przez ulice Szopena, Piłsudskiego Grunwaldzką, Kościuszki, 3 maja, Hetmańską i Bulwarami z powrotem na ulicę Kopisto. Trasa jest bardzo podobna do ubiegłorocznej, ale są też pewne zmiany – na plus.

Rok temu nie mogliśmy pobiec przez ulicę Kościuszki, która była remontowana. To jeden z głównych deptaków Rzeszowa. W tym roku nie musimy go omijać, bo remont został zakończony – wyjaśnia Mirosław Wierzbicki.

W sumie robimy dwie pętle. Na trasie znajdą się też cztery punkty odżywcze, gdzie będą dostępne woda, izotonik, banany i czekolada. Startujemy o godz. 10:00, a o godz. 13:00 planujemy dekorację zwycięzców. Po niej odbędzie się losowanie nagród spośród wszystkich uczestników biegu, które są już u nas tradycją. Na mecie na każdego biegacza czeka ciepły posiłek, butelka wody i unikatowy medal - dodaje Wierzbicki.

Liczne atrakcje dla kibiców

Na rzeszowskim rynku powstanie strefa kibicowania, w której publiczność będzie mogła dopingować zawodników wraz z zespołem bębniarskim i zagrzewającym do biegania Krzysztofem Łoniewskim, dziennikarzem Programu Trzeciego Polskiego Radia, który jest współprowadzącym audycję „BiegamBoLubię”.

Zachęcamy wszystkich do kibicowania, bo w niedzielę ma być piękna pogoda. Podczas zawodów pojawią się cheerleaderki. Na scenie wystąpią również medalistki mistrzostw Polski w akrobatyce sportowej. Na środku rynku w Rzeszowie zostanie zorganizowana strefa kibica, w której pojawią się bębniarze. Na skrzyżowaniu ulicy Kopisto i Podwisłocza pojawi się również didżej, który będzie umilał czas biegaczom – wymienia Mirosław Wierzbicki.

W trakcie imprezy będzie można spotkać Ambasadorów programu biegowego „PKO Biegajmy Razem” Karolinę Gorczycę oraz Pawła Januszewskiego.

Oboje nie pierwszy raz będą u nas gościć. Paweł Januszewski już wcześniej biegał w naszych zawodach, a Karolina Gorczyca w zeszłym roku była u nas po raz pierwszy. Pochodzi z Biłgoraja, więc do Rzeszowa nie ma daleko. Podobno pierwszy film, w którym grała, był kręcony w naszym mieście – dodaje Wierzbicki.

Na dziedzińcu C.H. Millenium Hall w okolicach mety zostanie postawiona strefa pierwszej pomocy, w której wykwalifikowani ratownicy pokażą, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci będą mogły poznać duże maskotki PKO Banku Polskiego – Żyrafę Lokatkę i Pancernika Hatetepesa.

Pobiegną dla Artura

Podczas 12. PKO Półmaratonu Rzeszowskiego zawodnicy będą mogli przyłączyć się do akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego na rzecz 13-letniego Artura.Chłopiec cierpi na rzadką chorobę - Zespół Arnolda Chiariego, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Choroba postępuje, co sprawia, że niezbędna jest specjalistyczna operacja. Aktualnie zbierane są na środki na jej przeprowadzenie.

Zachęcam wszystkich biegaczy z okolic i z Rzeszowa, żeby już w sobotę odbierali pakiety startowe wraz z kartkami „biegnę dla Artura”. W sobotę biuro zawodów będzie otwarte od godz. 15:00 do godz. 18:00, a w niedzielę od godz. 7:30. Każdy, kto będzie chciał, może przyłączyć się do akcji na rzecz Artura - podkreśla Mirosław Wierzbicki.

Żeby pomóc chłopcu, wystarczy odebrać kartkę z napisem „biegnę dla Artura” i przyczepić ją do koszulki.

Mamy przygotowanych 1 tys. kartek. Jestem przekonany, że wszystkie zostaną wybrane. Do tej pory biegacze nas nigdy nie zawodzili i zawsze bardzo chętnie brali udział we wszystkich akcjach charytatywnych, w które tylko się włączaliśmy – kończy dyrektor Stowarzyszenia Rzeszów Biega.

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Sylwetki polskich biegaczy #8: Dominika Nowakowska

Biegajmy mądrze #14: Jak złamać cztery godziny w maratonie?

Marcin Świerc: W biegach górskich cały czas mogę przekraczać swoje granice