2019.06.27

Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim

– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.

PKO Bank Polski realizuje program "Biegajmy razem"

Przed rokiem w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim wzięło udział 3405 zawodników. Jakiej frekwencji spodziewacie się w tym roku?

Piotr Suchenia: Podobnej, wynoszącej ok. 3,5 tys. uczestników. W tej chwili na liście startowej mamy ok. 2,5 tys. biegaczy, ale odpalamy kolejną pulę miejsc. Chętne osoby zapraszamy do Centrum Handlowego „Riviera”, gdzie do 26 czerwca będzie można zapisać się na imprezę. Rekord frekwencji zanotowaliśmy w 2015 r., kiedy w zawodach wzięło udział 6494 osób. W późniejszych latach nie było już tak dobrze. Co prawda w Polsce biega coraz więcej ludzi, ale i zawodów jest coraz więcej. Rozwija się także turystyka biegowa. Jednego dnia ludzie startują w Kołobrzegu, innego w Krakowie, a za tydzień jeszcze gdzieś indziej. Kiedyś w regionie było kilkanaście imprez, a teraz jest ich kilkadziesiąt.

Jak będzie wyglądać trasa Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim?

Trasa jest bardzo ciekawa, a wyróżnia ją tzw. „premia górska”. Startujemy z ulicy Kazimierza Górskiego na wysokości Narodowego Stadionu Rugby. Pierwszy kilometr jest płaski i rozbiegowy. Zaraz za nim zaczyna się długi 1,5-kilometrowy podbieg pod ulicę Kielecką, na której ustanowiona jest tzw. „premia górska”. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł – oczywiście pod warunkiem, że ukończy też cały bieg na 10 km. Następnie biegaczy czeka prosty odcinek, aż w końcu 1,5 km w dół. Dalsza trasa prowadzić będzie głównymi ulicami miasta – Aleją Zwycięstwa, Świętojańską, Władysława IV aż do mety na wysokości Narodowego Stadionu Rugby.

Otrzymujecie wiele sygnałów o biegaczach, którzy nastawiają się przede wszystkim na walkę o „premię górską”?

Tak, sporo osób startuje się z myślą o podbiegu na Kieleckiej, stara się jak najszybciej wbiec pod tę ulicę, wygrać i zgarnąć premię. Wiem, że wielu zawodników przyciąga to do naszych zawodów.

Przewidujecie dodatkowe atrakcje dla uczestników?

Zawody odbywają się już po rozpoczęciu ciszy nocnej, więc nie możemy zorganizować koncertu. O godzinie 22.00 startuje jednak impreza towarzysząca – marsz nordic walking.

Nocny Bieg Świętojański należy do cyklu PKO Grand Prix Gdyni, do którego należą także Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Bieg Niepodległości. Co w największym stopniu decyduje o popularności tego cyklu wśród biegaczy z Pomorza?

Myślę, że duży wpływ na to mają rozmaite trasy i lokalizacje, a także różne medale, które można kolekcjonować.

Czy może Pan zdradzić nowe plany lub pomysły na dalszy rozwój Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim i całego cyklu PKO Grand Prix Gdyni?

Pod koniec roku zbierzemy się i przedyskutujemy, co poprawić. Niedawno wymyśliliśmy nową trasę dla Biegu Europejskiego, który po raz pierwszy odbył sięna terenach Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo i lotniska wojskowego Gdynia Babie Doły. Na mecie biegacze otrzymali medale z samolotami. Wyszło bardzo fajnie i możliwe, że w przyszłym roku będziemy to kontynuować.

Jak dużym zainteresowaniem podczas cyklu PKO Grand Prix Gdyni cieszy się w tym roku akcja charytatywna „biegnę dla...” organizowana we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego?

Akcja cieszy się bardzo dużą popularnością, a kartki z napisem „biegnę dla…” oraz imionami beneficjentów szybko się rozchodzą. Wszyscy bardzo pozytywnie odbierają tę akcję, co najlepiej widać na trasie zawodów.

Rozmawiał Marek Wiśniewski

Czytaj także:

Magiczna noc we Wrocławiu! Pogoda nie zatrzymała biegaczy w 7. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie

Wygrali z pogodą

Czy wiesz, że…? Poznaj biegowe ciekawostki na temat PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu