2018.12.10

Alfabet biegacza – U jak ultra

Wielu amatorów biegania coraz częściej interesuje się biegami dłuższymi niż klasyczne sprinterskie, średniodystansowe, długodystansowe oraz maratony. Chcą się sprawdzić na ekstremalnych dystansach. Oto krótki przewodnik po biegach ultramaratońskich.

W teorii bieg na dystansie ultra to wyścig o długości większej niż 42 km i 195 m, czyli klasycznego maratonu ulicznego. Niezwykle rzadko jednak organizuje się biegi ultra poniżej 50 km. Tego typu zawody nie wchodzący w skład programu igrzysk olimpijskich czy też mistrzostw świata w lekkiej atletyce IAAF. Mają oddzielną organizację. Za imprezy rangi MŚ, ME czy mistrzostw innych kontynentów odpowiada International Association of Ultrarunners. Podobnie jak na stadionie, gdzie klasyfikuje się dystanse biegowe np. sprint (100 do 400 m), średnie (800 do 2000 m), oraz długie (3000 do 10 000 m), w biegach ultra również występuje taki podział – asfalt, góry oraz trail.

Biegi asfaltowe

Rozgrywa się je na krótkiej (1-3 km) pętli, gdzie metę biegu wyznacza ograniczony czas. Zwycięża ten, kto przebiegnie najwięcej kilometrów. Biegi organizuje się w wymiarze 6, 12, 24, a czasem 48 godzin. Niektóre trwają nawet kilka dni. Jednak najbardziej prestiżowym i mistrzowskim „dystansem” jest bieg 24-godzinny. Tyle trwają Mistrzostwa Polski, Europy oraz świata. Biegi asfaltowe rozgrywa się także na trasie oraz z punktu do punktu. Mistrzostwa świata mają dystans 50 i 100 km, a najbardziej prestiżowymi zawodami są m.in. Spartathlon w Grecji na dystansie 246 km, Badwater w Kalifornii (217 km), czy też Comrades Maraton w RPA (89 km).

Biegi górskie

Są zdecydowanie najpopularniejsze wśród amatorów biegania ­– rozgrywane na całym świecie na różnych górskich szlakach od dystansów 50 km do nawet kilkusetkilometrów w Beskidach, Karkonoszach, Karpatach, Alpach, Kordylierach, a nawet Himalajach. Na niektóre biegi trzeba zdobywać kwalifikacje, w innych może wystartować teoretycznie każdy. Mają one charakter marszobiegów, jednak mocniejsi zawodnicy potrafią biec przez zdecydowaną większość trasy. Do najbardziej prestiżowych imprez zalicza się UTMB ­– bieg wokół masywu Mont Blanc na dystansie 166 km i niemal 10 tys. metrów przewyższenia, czy amerykański Western States na dystansie 100 mil. W tych biegach również organizuje mistrzostwa świata w ultramaratonie górskim – z reguły jest to dystans oscylujący w granicach 80 km.

Biegi trailowe

Większość tych biegów rozgrywana jest w formule ze startem i metą w różnych miejscach, podobnie jak na ulicznym maratonie. Trail charakteryzuje się zdecydowanie mniejszym przewyższeniem, trasa często prowadzi przez lasy, czy też szutrowe ścieżki, rzadko odcinkami przebiega się przez asfaltowe drogi. Zawody nie zawierają elementów podchodzenia, potrafią jednak zaskoczyć piaszczystymi wydmami i lekkimi wzniesieniami podgórskimi. Mają bardzo urozmaiconą trasę, a imprezy często mają charakter lokalny.

Zanim przystąpi się jednak do biegów ultra, warto odbyć praktykę na standardowych dystansach ulicznych takich jak 10 km, półmaraton czy maraton.

Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię

 

Czytaj także:

Alfabet biegacza – T jak trucht

30. Bieg Niepodległości w Warszawie. Tysiące biegaczy wybrało świętowanie na sportowo

W 6. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie padł rekord frekwencji

 

loaderek.gifoverlay.png