Alfabet biegacza – U jak ultra
Wielu amatorów biegania coraz częściej interesuje się biegami dłuższymi niż klasyczne sprinterskie, średniodystansowe, długodystansowe oraz maratony. Chcą się sprawdzić na ekstremalnych dystansach. Oto krótki przewodnik po biegach ultramaratońskich.
W teorii bieg na dystansie ultra to wyścig o długości większej niż 42 km i 195 m, czyli klasycznego maratonu ulicznego. Niezwykle rzadko jednak organizuje się biegi ultra poniżej 50 km. Tego typu zawody nie wchodzący w skład programu igrzysk olimpijskich czy też mistrzostw świata w lekkiej atletyce IAAF. Mają oddzielną organizację. Za imprezy rangi MŚ, ME czy mistrzostw innych kontynentów odpowiada International Association of Ultrarunners. Podobnie jak na stadionie, gdzie klasyfikuje się dystanse biegowe np. sprint (100 do 400 m), średnie (800 do 2000 m), oraz długie (3000 do 10 000 m), w biegach ultra również występuje taki podział – asfalt, góry oraz trail.
Biegi asfaltowe
Rozgrywa się je na krótkiej (1-3 km) pętli, gdzie metę biegu wyznacza ograniczony czas. Zwycięża ten, kto przebiegnie najwięcej kilometrów. Biegi organizuje się w wymiarze 6, 12, 24, a czasem 48 godzin. Niektóre trwają nawet kilka dni. Jednak najbardziej prestiżowym i mistrzowskim „dystansem” jest bieg 24-godzinny. Tyle trwają Mistrzostwa Polski, Europy oraz świata. Biegi asfaltowe rozgrywa się także na trasie oraz z punktu do punktu. Mistrzostwa świata mają dystans 50 i 100 km, a najbardziej prestiżowymi zawodami są m.in. Spartathlon w Grecji na dystansie 246 km, Badwater w Kalifornii (217 km), czy też Comrades Maraton w RPA (89 km).
Biegi górskie
Są zdecydowanie najpopularniejsze wśród amatorów biegania – rozgrywane na całym świecie na różnych górskich szlakach od dystansów 50 km do nawet kilkusetkilometrów w Beskidach, Karkonoszach, Karpatach, Alpach, Kordylierach, a nawet Himalajach. Na niektóre biegi trzeba zdobywać kwalifikacje, w innych może wystartować teoretycznie każdy. Mają one charakter marszobiegów, jednak mocniejsi zawodnicy potrafią biec przez zdecydowaną większość trasy. Do najbardziej prestiżowych imprez zalicza się UTMB – bieg wokół masywu Mont Blanc na dystansie 166 km i niemal 10 tys. metrów przewyższenia, czy amerykański Western States na dystansie 100 mil. W tych biegach również organizuje mistrzostwa świata w ultramaratonie górskim – z reguły jest to dystans oscylujący w granicach 80 km.
Biegi trailowe
Większość tych biegów rozgrywana jest w formule ze startem i metą w różnych miejscach, podobnie jak na ulicznym maratonie. Trail charakteryzuje się zdecydowanie mniejszym przewyższeniem, trasa często prowadzi przez lasy, czy też szutrowe ścieżki, rzadko odcinkami przebiega się przez asfaltowe drogi. Zawody nie zawierają elementów podchodzenia, potrafią jednak zaskoczyć piaszczystymi wydmami i lekkimi wzniesieniami podgórskimi. Mają bardzo urozmaiconą trasę, a imprezy często mają charakter lokalny.
Zanim przystąpi się jednak do biegów ultra, warto odbyć praktykę na standardowych dystansach ulicznych takich jak 10 km, półmaraton czy maraton.
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
Czytaj także:
Alfabet biegacza – T jak trucht
30. Bieg Niepodległości w Warszawie. Tysiące biegaczy wybrało świętowanie na sportowo
W 6. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie padł rekord frekwencji
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.