Poradnik biegacza odc. 5 – zaczynamy biegać
To postanowione – zaczynamy biegać. Kupiliśmy buty i odpowiedni strój, podstawy zdrowej diety (przynajmniej w teorii) za nami, cel postawiony i co dalej? Jak rozpocząć treningi, żeby wytrwać?
Powodów, dla których warto uprawiać ten sport jest multum. Od poprawy ogólnej sprawności organizmu, kondycji, pracy serca i wydolności płuc, aż po możliwość spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej począwszy i napływ zbawiennych dla samopoczucia endorfin po wysiłku. Ciało samo rwie się do biegu.
– Plan treningowy dla początkujących musi być bardzo prosty i przyjemny. Ale najważniejszym i najtrudniejszym krokiem jest wstanie z przysłowiowej kanapy i wyjście na zewnątrz. Nie zaczynamy od maratonu czy półmaratonu, a nawet nie od 10 kilometrów, tylko od spokojnych przebieżek - wręcz marszobiegów – zachęca Grzegorz Jarek, trener akcji „BiegamBoLubię”.
Już po pierwszych kilku treningach zauważymy, że wzrośnie nasza energia. To z pewnością przekona nas, że warto kontynuować treningi i iść o krok dalej. – Należy zwiększać tempo, ale wszystko pomalutku – tłumaczy nasz ekspert.
Zaczynając biegi dobrze jest już na starcie wypracować sobie właściwy sposób stawiania stopy. – Częstym błędem, który wykonują – nie tylko początkujący biegacze – jest stawianie stopy od pięty i mocne wejście piętą w podłoże. Powoduje to obciążenie stawu kolanowego i być przyczyną urazów – przestrzega Grzegorz Jarek. Jak więc robić to właściwie? Kroki należy wyprowadzać od śródstopia Dodatkowo warto sprawdzić, czy nasza stopa jest pronująca (podczas biegu wykonuje ruch do wewnątrz), czy supinująca (ruch do zewnątrz). W tym celu najprościej zrobić odcisk mokrej stopy na papierze. Jeśli odciśnie się cała, jest to oznaka, że stopa jest mocno pronująca, jeśli tylko częściowo (głównie palce i pięta), jest supinująca. Ta wiedza przyda się nam przy wyborze butów.
Stopy mamy opanowane. A co z pracą rąk? Nie należy machać nimi na boki. Prawidłowo powinno się poruszać wzdłuż osi ciała. Po kilku ruchach same wpadną w rytm wahadłowy i będą pomagać w biegu, zamiast go utrudniać.
Zaczynając bieganie, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej postawie ciała. – Nie chowamy klatki piersiowej, nie garbimy się, ani też za bardzo się nie odchylamy. Aby temu zapobiec pracujmy nie tylko nad krokiem biegowym, ale też nad mięśniami brzucha i grzbietu – dorzuca garść porad Jarek.
Z taką wiedzą można już śmiało ruszać na pierwsze treningi biegowe. Trzeba jednak pamiętać, by na początek się nie przemęczać. Nasz organizm sam dobrze wyczuwa na co go stać, więc kiedy czujemy, że czas na przerwę albo nawodnienie, nie biegnijmy do upadłego. Na maratony przyjdzie jeszcze czas.
Polska Press Grupa, vivi24
Czytaj także:
Poradnik biegacza odc. 1 – rozgrzewka
Poradnik biegacza odc. 2 – odżywianie
Poradnik biegacza odc. 3 – ubiór
Poradnik biegacza odc. 4 – bieganie z wózkiem
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.