Poradnik biegacza odc. 6 – bieganie z psem
Spacery z psem to jeden z obowiązków właścicieli czworonogów. Z czasem mogą stać się czynnością monotonną. Zastanawiasz się, jak je urozmaicić? Zamiast chodzić… pobiegnij!
Nie z każdym psem można uprawiać biegi. Jedne rasy są wręcz do tego stworzone, inne zupełnie nie będą tolerować takiego spaceru. Nie pobiegamy przede wszystkim z psami o krótkich łapach, takimi jak mopsy i pekińczyki. Z kolei rasami idealnymi do długich i szybkich biegów są na przykład wyżły i harty. Przed rozpoczęciem wspólnego biegania powinniśmy skonsultować się z weterynarzem, który określi, na jaką aktywność z naszym psem możemy sobie pozwolić.
Zostaje nam wybrać miejsce. – Chodzimy do parku, bądź lasu – wskazuje swoje ulubione plenery na treningi z czworonogiem Hubert Kiljan, mistrz świata w canicrossie, czyli bieganiu z psem. Nie są to oczywiście jedyne możliwości, jednak z pewnością najczęściej wybierane. Należy zwracać uwagę na podłoże, po którym będzie biegać czworonóg. – Unikajmy asfaltowego, ponieważ nasz pies ma bardzo miękkie i wrażliwe poduszki – tłumaczy Kiljan.
Ważne jest też dostosowanie szybkości do możliwości naszego psa. Nie należy forsować zbyt dużego tempa, widząc, że czworonóg za nami nie nadąża. – Nigdy też nie wyprzedzamy psa i nie ciągniemy go za sobą – przestrzega nasz ekspert. – W ten sposób go zniechęcamy – tłumaczy.
Jeśli chcemy potraktować treningi z psem wyczynowo, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim należy zamienić obrożę na specjalne szelki, bo inaczej gdy czworonóg będzie nas wyprzedzać i ciągnąć, automatycznie będzie się dusić. – Dzięki specjalnej uprzęży pies ciągnie z pozycji bioder, a nie jest przyduszany – wyjaśnia ekspert. – Do tego zamiast klasycznej smyczy rozciągana lina, dzięki czemu unikamy szarpania – wskazuje Kiljan.
Co ważne, biegając, wcale nie musimy trzymać smyczy w dłoni. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny pas canicrossowy, do którego przypinamy psa i w trakcie biegu mamy wolne ręce.
Mając taką wiedzę, można podjąć pierwsze próby. Początki z pewnością nie będą łatwe i wymagać będą dużej cierpliwości, ale wspólne biegi z pewnością będą warte poświęconej mu uwagi.
Polska Press Grupa, vivi24
Czytaj także:
Poradnik biegacza odc. 1 – rozgrzewka
Poradnik biegacza odc. 2 - odżywianie
Poradnik biegacza odc. 3 - ubiór
Poradnik biegacza odc. 4 – bieganie z wózkiem
Poradnik biegacza odc. 5 – zaczynamy biegać
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.