2015.01.20

Ferie 2.0

Uczniowie 4 województw otworzyli właśnie sezon ferii zimowych. Pociechy w wieku szkolnym nierzadko wyjeżdżają już na ferie czy wakacje bez rodziców – na obozy, kolonie i inne zorganizowane wyjazdy. Nieodłączną ich częścią jest kieszonkowe na drobne wydatki – pamiątkę, coś słodkiego i inne drobiazgi.

Ferie 2.0

Kieszonkowe w formie gotówki, jeszcze do niedawna tak popularne, zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Dziś na rynku jest już znacznie więcej możliwości przekazywania środków w formie bezgotówkowej, z których mogą korzystać także dzieci, ucząc się przy okazji racjonalnego gospodarowania swoimi środkami oraz obsługi podstawowych narzędzi w świecie finansów. Jak pokazują badania, 92% Polaków uważa, że wcześnie rozpoczęta edukacja finansowa pomaga w codziennym życiu, a jednocześnie tylko co trzeci z nich twierdzi, że zna się na finansach(TNS Polska, 2013). Kwestia edukacji finansowej jest więc niezwykle istotna, a najlepiej finansów uczyć się od najmłodszych lat i na dodatek w praktyce.

  • Ferie i związane z nimi wyjazdy – czy to z rodzicami, czy na zorganizowane wyjazdy bez rodziców - są znakomitą okazją do tego, aby nasze dziecko spróbowało w praktyce zarządzić swoim minibudżetem. Kieszonkowe możemy mu przekazać w gotówce, ale jeśli mamy obawy związane z bezpieczeństwem przechowywania przez pociechę całej kwoty, mamy do dyspozycji także wiele innych możliwości.

Jedną z nich są karty przedpłacone PKO Junior przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Właścicielem karty jest rodzic, który może ją przekazać w użytkowanie dziecku, zasilając ją wcześniej określoną kwotą. Dziecko może następnie dokonywać drobnych zakupów w sklepach, płacąc kartą lub wypłacać niewielkie kwoty z bankomatów. Rodzic ma pełną kontrolę nad transakcjami dokonywanymi przez dziecko (widzi je w historii w systemie bankowości elektronicznej), zaś dziecko korzysta z instrumentu dopasowanego do jego potrzeb i gustu. Karty są dostępne w formie klasycznego plastiku, w tym także z wizerunkami postaci z kreskówek Cartoon Network, ale również w postaci naklejki zbliżeniowej, breloka oraz filcowej żyrafki. Każda z nich jest też wyposażona w indywidualny numer karty oraz zabezpieczenie kodem CVV, które umożliwiają dodatkowo dokonywanie płatności w internecie.

Coraz popularniejszą, nowoczesną formą dokonywania płatności stają się w Polsce płatności mobilne. Także w tym zakresie istnieje rozwiązanie przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych – portmonetka IKO dla dzieci poniżej 13 roku życia. Najmłodsi mogą pod kontrolą rodziców płacić telefonem za drobne zakupy i wypłacać gotówkę z bankomatów. Aby dziecko mogło zacząć korzystać z portmonetki IKO, rodzic po zainstalowaniu aplikacji na jego telefonie, musi zarejestrować ją w serwisie portmonetka.pkobp.pl, zaznaczając, że z produktu korzysta dziecko. W ten sposób aktywowany jest dzienny limit operacji w wysokości 150 zł, który ogranicza kwotę transakcji dokonywanych przez dziecko. Rodzic po rejestracji w serwisie portmonetka.pkobp.pl może również kontrolować wydatki dziecka.

Jeśli nasze dziecko nie korzysta jeszcze z własnej komórki, lub nie chcemy mu z różnych powodów przekazywać gotówki czy karty przedpłaconej, jest jeszcze jedna możliwość. Rodzic może w używanej przez siebie „dorosłej” aplikacji IKO wygenerować 9-cyfrowy numer czeku IKO, który następnie może przekazać dziecku (na przykład SMSem do wychowawczyni) przebywającemu na feriach. Czek IKO jest ważny maksymalnie prze 72 godziny i można go zrealizować w bankomacie lub sklepie stacjonarnym.

Starsze dzieci, które ukończyły już 13 lat, mogą korzystać z pełnej wersji IKO podpiętej na przykład do PKO Konta Pierwszego. Takie konto daje zupełnie nowe, przenoszące go do świata dorosłych możliwości: kartę debetową, dostęp do serwisu internetowego ipko.pl, czy wreszcie usługę Autooszczędzania. Nastolatek zaczyna rozumieć, że niezależność to odpowiedzialność za własne wybory, również te finansowe. Posiadanie takich samych jak dorośli produktów bankowych zwykle motywuje go do racjonalnych decyzji i przemyślanych wydatków.

  • W PKO Banku Polskim ze szczególną troską myślimy o edukacji ekonomicznej już od najmłodszych lat - w nowoczesnym i atrakcyjnym dla dzieci wydaniu. Ogromne zainteresowanie klientów naszą kompleksową, bezpieczną, prostą i dostosowaną do potrzeb dzieci ofertą jest najlepszym dowodem na to, że warto od najmłodszych lat edukować kolejne pokolenia w zakresie świadomości finansowej. W ramach Szkolnych Kas Oszczędności oraz oferty PKO Junior łącznie już ponad 300 tysięcy dzieci i uczniów poniżej 13. roku życia uczy się finansów w praktyce za pomocą swojego pierwszego internetowego konta. Oszczędności na potrzeby dziecka można lokować na koncie w ramach PKO Junior już od dnia jego narodzin, a edukację finansową rozpocząć od momentu, w którym dziecko zaczyna rozumieć pojęcie pieniądza, czyli co do zasady od 4. roku życia. Własne konto bankowe, z którego dziecko może korzystać pod nadzorem rodzica czy nauczyciela, pozwala mu rozwijać i utrwalać dobre nawyki systematyczności i racjonalnego gospodarowania własnymi środkami. Za kilka czy kilkanaście lat nasze dzieci będą musiały podejmować znacznie poważniejsze decyzje finansowe i wtedy wpojone w młodości nawyki i wiedza okażą się bezcenne.

    Małgorzata Kocoń,
    Dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim

Karolina Tomczak
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Świnka skarbonka 2.0

Miniekonomia w maksiwymiarze