2014.04.04

Jak sfinansować zakup samochodu?

Bez względu na to, jaki samochód zdecydowaliśmy się kupić - nowy czy używany - istnieje wiele sposobów na jego sfinansowanie, m.in.: gotówka, kredyty leasing. Na który z nich warto się zdecydować? Który jest optymalny?

Każdy ze sposobów zapłaty za samochód ma swoje zalety. Ostateczny wybór powinniśmy dostosować do naszych możliwości finansowych i do tego, co będzie najbardziej korzystne w dłuższej perspektywie. Rozważając za i przeciw każdego z rozwiązań, należy wziąć również pod uwagę to, czy zdecydowaliśmy się na zakup auta nowego czy używanego. Jedno jest pewne: decyzji o tym, jak sfinansować zakup auta nie możemy podejmować ad hoc.

Gotówka

25-letnia Anna Bielecka zdecydowała, że najwyższa pora kupić cztery kółka. Zdecydowała się na nieduży, miejski samochód. 10-letnie auto okazało się najbardziej zbliżonym do jej możliwości finansowych, gdyż na autogiełdzie jego cena oscylowała wokół 25 tysięcy złotych. Taką kwotę Anna zdołała zaoszczędzić na swoim bankowym rachunku. Tylko czy wypłata całych oszczędności jest korzystna?

Płacąc gotówką, Anna uniknie dodatkowych kosztów, takich jak odsetki i prowizje. Po uiszczeniu jednorazowo całej kwoty auto przejdzie na własność Anny i nie będzie obciążone zastawem. W każdej chwili będzie mogła samochód sprzedać lub zamienić. Jedyną wadą tego rozwiązania jest wydanie wszystkich oszczędności, jakie ma do swojej dyspozycji. Z tego względu gotówkowy zakup auta nie musi być dla niej korzystny. Wzięła zatem pod uwagę inne opcje.

Pożyczka gotówkowa

Najmniej kłopotliwymi rozwiązaniami, poza zakupem gotówkowym, są pożyczka gotówkowa i kredyt odnawialny. Pieniądze uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel, w tym zakup auta. Wysokość przyznanej nam przez bank kwoty jest uzależniona od naszych dochodów. Dodatkową zaletą kredytu odnawialnego w rachunku jest to, że nie musimy regularnie spłacać rat. Każdy wpływ na konto zmniejsza wysokość naszego zadłużenia.

Choć Anna zgromadziła oszczędności w wysokości 25 tys. złotych, uznała, że chce z nich wydać na auto 10 tysięcy złotych, a pozostałą kwotę pożyczy w banku. Jako że posiada konto w PKO Banku Polskim, właśnie tam konsultowała jakie ma możliwości. Okazało się, że może skorzystać z Mini Ratki, pożyczki gotówkowej na dowolny cel, która udzielana jest nawet do kwoty 150 000,00 zł. Spłata może być rozłożona nawet na 96 rat. Istotna jest również elastyczność w ustaleniu dnia spłaty.

  • Bez problemu bank może jej udzielić pożyczki w wysokości 15 tysięcy zł na 5 lat z ubezpieczeniem. Wskazanie zabezpieczenia czy poręczyciela tej operacji nie będzie koniecznie. Anna nie jest zobowiązywana również do przyniesienia żadnych zaświadczeń o zarobkach, gdyż jej wynagrodzenie regularnie wpływa na rachunek. Wystarczy więc, że złoży oświadczenie o dochodach.

Kredyt samochodowy

Inną możliwością sfinansowania zakupu auta jest wzięcie kredytu samochodowego. Ten, w przeciwieństwie do pożyczki, udzielany jest na zakup konkretnego pojazdu. Jego atutem jest zazwyczaj nieco niższe niż w przypadku pożyczki gotówkowej oprocentowanie. Można również uzyskać wyższą kwotę kredytu, gdyż banki posiadają dodatkowe zabezpieczenia jego spłaty, w postaci zastawu rejestrowego, przewłaszczenia, depozytu karty pojazdu, weksla in blanco czy też cesji polisy AC.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, że do momentu spłaty kredytu bank jest współwłaścicielem samochodu. Przykładowo, jeśli auto zostanie ukradzione, pieniądze z autocasco w pierwszej kolejności przeznaczone będą na spłatę kredytu.

Jeśli zaś po pewnym czasie używania samochodu, będziemy chcieli go sprzedać, zajmie nam to więcej czasu niż w przypadku, gdy tylko my jesteśmy właścicielami auta. Zanim to uczynimy musimy uzyskać zgodę banku.

Pożyczka hipoteczna

Innym rozwiązaniem jest wzięcie pożyczki hipotecznej. Jej oprocentowanie jest niższe niż w przypadku kredytu samochodowego, a korzystając z oferty PKO Banku Polskiego spłatę rat można rozłożyć nawet na 20 lat

  • Pieniądze uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na każdy, dowolny cel, który nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą albo gospodarstwem rolnym.

W praktyce oznacza to, że kupione przez Annę auto byłoby wolne od wszelkich obciążeń. Mankamentem tego rozwiązania jest czasochłonność, gdyż zaciągnięcie pożyczki hipotecznej pociąga za sobą dopełnienie kilku formalności, m.in.: wyceny nieruchomości i ustanowienia hipoteki.

Kredyt balonowy

Szukając dodatkowych informacji na temat możliwości sfinansowania zakupu auta, Anna odkryła, że w jedną z możliwych form zakupu samochodu również używanego jest kredyt balonowy, czyli, mówiąc inaczej, kredyt 50/50. W momencie zakupu wpłaca się 50 proc. wartości samochodu, a pozostałą kwotę - pod koniec okresu kredytowania, najczęściej po roku. Warunkiem skorzystania z takiej oferty jest posiadanie gotówki w chwili zakupu samochodu, ale też pewność, że nie będziemy mieli problemu z zapłaceniem pozostałej kwoty.

Joanna Janowicz

Czytaj także:

Leasing szyty na miarę

Bez leasingu ciężko prowadzić firmę

loaderek.gifoverlay.png