2018.06.12

Data Science Summit – spotkanie analityki z biznesem

W miniony piątek eksperci PKO Banku Polskiego mogli porozmawiać ze studentami, programistami, architektami i administratorami IT, którzy swoją przyszłość wiążą z analityką danych oraz karierą w bankowości. 8 czerwca odbyła się II edycja Data Science Summit.

Tego dnia przedstawiciele Departamentu Analityki Danych i specjaliści HR z PKO Banku Polskiego spotkali się ze studentami Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i praktykami branży IT. Podczas tegorocznej edycji, na niemal 3 tys. uczestników czekało blisko 100 wystąpień profesjonalistów z Polski i z zagranicy.

To konferencja o szeroko pojętym przetwarzaniu danych. Nasze wydarzenie kierujemy do specjalistów z obszaru Data Science. Tegoroczny program jest znacznie bogatszy niż podczas pierwszej edycji, ponieważ ten obszar nauki bardzo dynamicznie się rozwija. Już zaczynamy myśleć o planach na przyszły rok – mówi Michał Bijata z Fundacji Academic Partners, organizator Data Science Summit.

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się case study przygotowane przez PKO Bank Polski na temat elementów analityki predykcyjnej, która pomaga planować przyszłość biznesową firmy na podstawie danych historycznych.

Obecnie tworzymy i gromadzimy bardzo dużo danych. Firmy nie mogą ich ignorować, muszą je analizować i wykorzystywać. Również w PKO Banku Polskim rozwijamy zespoły Data Science, które zajmują się między innymi optymalizacją kampanii bezpośrednich, monitorowaniem potencjalnych oszustw bankowych, czy oceną ryzyka kredytowego klienta – mówi Michał Skowronek, specjalista z Departamentu Analityki Danych w PKO Banku Polskim.

Uczestnicy Data Science Summit mieli okazję poznać możliwości, jakie daje analiza danych w różnych dziedzinach, również w meteorologii. O wykorzystaniu danych w prognozowaniu pogody i jakości powietrza za pomocą modeli analitycznych opowiadał Piotr Gieszcz z Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Ponadto eksperci PKO Banku Polskiego przez cały dzień spotykali się z zainteresowanymi pracą i stażami w ramach Targów Pracy Data Science.

Ofertę staży kierujemy zarówno do studentów studiów licencjackich, jak i magisterskich. Osoby, które odwiedziły nasze stoisko, pytały o możliwość połączenia pracy i studiów, ponieważ jeszcze w trakcie nauki chcą zdobywać doświadczenie. W takich przypadkach staramy się dopasować harmonogram pracy tak, aby osoba zatrudniona u nas po stażu, mogła kontynuować naukę – wyjaśnia Tomasz Olejniczak, specjalista ds. rekrutacji w PKO Banku Polskim.

II edycja Data Science Summit cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów. Docenili oni możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu analityki danych oraz szansę na poznanie pracodawców, u których chcieliby rozwijać swoją karierę.

Ważne jest, żeby pracować z ludźmi, którzy podzielą się swoją wiedzą. Żadne studia nie nauczą nas tego, czego możemy dowiedzieć się od praktyków – zauważa Katarzyna Filiks, studentka matematyki.

 

Jarosław Melon

Czytaj także:

Data scientist – matematyk, programista i biznesmen w jednym

Data Science w PKO Banku Polskim. Dowiedz się, na czym polega analiza Big Data w bankowości i dołącz do zespołu!

PKO Bank Polski wyróżniony za CEIDG nagrodą „Projekt Roku 2017”

Pliki do pobrania

  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.09

   Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

   Zakupy z kartą kredytową dają podwójną satysfakcję. Z realizacją swoich celów i planów nie musimy czekać do wypłaty. Ale to nie wszystko. Posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, szczególnie jeśli karta, którą mają w portfelu to karta PKO Mastercard Platinum.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.07

   Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?

   Cele są dwa: ma być wygodnie i bezgotówkowo. Świat zmierza w tę stronę i nie da się go już zatrzymać. Nie warto nawet próbować. Aplikacja mobilna IKO to teraźniejszość i przyszłość – pokazują specjaliści. Rok 2019 może przynieść kolejne zmiany w mobilnym świecie bankowości.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.07

   Ciepło domowego ogniska w twoim domu

   Duża kanapa, miły koc i ciepło z kominka – tak wygląda idealny zimowy wieczór. Możesz zorganizować go w swoim domu, a nawet mieszkaniu. Z pomocą przychodzi biokominek.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.02

   PKO Bank Polski najcenniejszą polską spółką

   PKO Bank Polski zakończył 2018 r. jako najcenniejsza spółka na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego wartość na ostatniej sesji notowań wyniosła niemal 50 mld zł. Rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości był dla Banku rekordowy. Jako jedyna polska spółka wszedł w skład indeksu dużych spółek rynków rozwiniętych FTSE Russel. Jego aktywa wzrosły do najwyższego w historii poziomu 306 mld zł, w trzecim kwartale osiągnął również najwyższy w historii zysk netto, a wyniki europejskich stress testów potwierdziły że jest najbezpieczniejszym bankiem w Europie.

   więcej
  Pokaż więcej