2018.06.12

Data Science Summit – spotkanie analityki z biznesem

W miniony piątek eksperci PKO Banku Polskiego mogli porozmawiać ze studentami, programistami, architektami i administratorami IT, którzy swoją przyszłość wiążą z analityką danych oraz karierą w bankowości. 8 czerwca odbyła się II edycja Data Science Summit.

Tego dnia przedstawiciele Departamentu Analityki Danych i specjaliści HR z PKO Banku Polskiego spotkali się ze studentami Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i praktykami branży IT. Podczas tegorocznej edycji, na niemal 3 tys. uczestników czekało blisko 100 wystąpień profesjonalistów z Polski i z zagranicy.

To konferencja o szeroko pojętym przetwarzaniu danych. Nasze wydarzenie kierujemy do specjalistów z obszaru Data Science. Tegoroczny program jest znacznie bogatszy niż podczas pierwszej edycji, ponieważ ten obszar nauki bardzo dynamicznie się rozwija. Już zaczynamy myśleć o planach na przyszły rok – mówi Michał Bijata z Fundacji Academic Partners, organizator Data Science Summit.

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się case study przygotowane przez PKO Bank Polski na temat elementów analityki predykcyjnej, która pomaga planować przyszłość biznesową firmy na podstawie danych historycznych.

Obecnie tworzymy i gromadzimy bardzo dużo danych. Firmy nie mogą ich ignorować, muszą je analizować i wykorzystywać. Również w PKO Banku Polskim rozwijamy zespoły Data Science, które zajmują się między innymi optymalizacją kampanii bezpośrednich, monitorowaniem potencjalnych oszustw bankowych, czy oceną ryzyka kredytowego klienta – mówi Michał Skowronek, specjalista z Departamentu Analityki Danych w PKO Banku Polskim.

Uczestnicy Data Science Summit mieli okazję poznać możliwości, jakie daje analiza danych w różnych dziedzinach, również w meteorologii. O wykorzystaniu danych w prognozowaniu pogody i jakości powietrza za pomocą modeli analitycznych opowiadał Piotr Gieszcz z Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Ponadto eksperci PKO Banku Polskiego przez cały dzień spotykali się z zainteresowanymi pracą i stażami w ramach Targów Pracy Data Science.

Ofertę staży kierujemy zarówno do studentów studiów licencjackich, jak i magisterskich. Osoby, które odwiedziły nasze stoisko, pytały o możliwość połączenia pracy i studiów, ponieważ jeszcze w trakcie nauki chcą zdobywać doświadczenie. W takich przypadkach staramy się dopasować harmonogram pracy tak, aby osoba zatrudniona u nas po stażu, mogła kontynuować naukę – wyjaśnia Tomasz Olejniczak, specjalista ds. rekrutacji w PKO Banku Polskim.

II edycja Data Science Summit cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów. Docenili oni możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu analityki danych oraz szansę na poznanie pracodawców, u których chcieliby rozwijać swoją karierę.

Ważne jest, żeby pracować z ludźmi, którzy podzielą się swoją wiedzą. Żadne studia nie nauczą nas tego, czego możemy dowiedzieć się od praktyków – zauważa Katarzyna Filiks, studentka matematyki.

 

Jarosław Melon

Czytaj także:

Data scientist – matematyk, programista i biznesmen w jednym

Data Science w PKO Banku Polskim. Dowiedz się, na czym polega analiza Big Data w bankowości i dołącz do zespołu!

PKO Bank Polski wyróżniony za CEIDG nagrodą „Projekt Roku 2017”

Pliki do pobrania