2017.04.07

Łódzka „Jedynka” z nagrodą

Oddział 1 w Łodzi został laureatem konkursu Prezydenta Miasta „Pracodawca kreujący i wspierający edukację 2016”. Statuetki Łódzkie Łabędzie już po raz piąty trafiły do firm, które pomagają łódzkim szkołom w codziennej pracy edukacyjnej. Jury doceniło naszą placówkę za aktywność w ramach Programu Szkolnych Kas Oszczędności.

W konkursie Łódzkie Łabędzie - promującym współpracę pracodawców ze szkołami – prezentowane są najciekawsze przykłady dobrych praktyk w tym zakresie. Wyróżnienia otrzymują przedsiębiorstwa szczególnie aktywnie uczestniczące w podnoszeniu jakości pracy szkół i efektywności kształcenia. Konkursowe nominacje uzyskały w tym roku 23 firmy i instytucje.  Podczas uroczystej Gali Finałowej w Muzeum Miasta Łodzi wyróżniono najlepszych. Poza naszym Oddziałem statuetki otrzymały także Hotel Andels, Perte Pizza, HERZ Armatura i Systemy Grzewcze oraz Atlas. Organizatorem konkursu są Prezydent Miasta Łodzi oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Z korzyścią dla obu stron

Naszą placówkę zgłosiła do konkursu Szkoła Podstawowa nr 120 im. Konstytucji 3 Maja w Łodzi, z którą Oddział 1 współpracuje od 2011 roku w ramach Programu Szkolnych Kas Oszczędności. – Dzięki SKO nasi uczniowie poznają zasady oszczędzania oraz zdobywają praktyczną wiedzę o finansach i pracy banków – mówi Dorota Pocheć, dyrektor SP 120. 

- Staramy się wspierać nauczycieli w ich codziennej pracy przekazując materiały dydaktyczne w postaci zestawów do zajęć z edukacji ekonomicznej, poradnik ekonomiczny „Brawo Bank”, długopisy, kredki, kalkulatory, a także prowadząc zajęcia dydaktyczne - mówi Bożena Zawada, opiekun SKO w SP nr 120 ze strony Banku. Pomagają one dzieciom poznać wartość pieniędzy, a także ćwiczyć koncentrację uwagi, rozwijać umiejętności matematyczne i wykorzystywać je w życiu codziennym.

Współpraca przynosi szkole także wymierne korzyści materialne. -  Jest ona dwukrotną laureatką Konkursu dla SKO w którym szkoły mają szanse wygrywać atrakcyjne nagrody finansowe. Wystarczy, że wykażą się aktywnością, pomysłowością i przedsiębiorczością w ramach programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności – wyjaśnia Bożena Zawada.

To właśnie udział w konkursie pozwolił wzbogacić bazę dydaktyczną szkoły m.in. o trzy laptopy i ekran. Dyrektor Dorota Pocheć dodaje, że w ramach programu Bank wspiera szkołę poprzez m.in. sponsorowanie biletów wstępu dla uczniów do Planetarium i Centrum Nauki Kopernik, czy zaproszenie najlepszej klasy na warsztaty do Muzeum Kinematografii w Łodzi. Bożena Zawada przypomina o dofinansowaniu wyjazdu na światowy finał konkursu do Stanów Zjednoczonych uczniów SP 120 uczestniczących w ciekawej inicjatywie, jaką jest program edukacyjny Odyseja Umysłu. Oddział zaprasza też młodych do placówki, gdzie zwiedzają najważniejsze pomieszczenia, poznają ich funkcje, charakter czynności na poszczególnych stanowiskach pracy, dowiadują się np. w jaki sposób zakłada się bankowe konto i uświadamiają sobie korzyści płynące z rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Takie spotkania przybliżają działalność Banku i pomagają w edukacji finansowej.

Uczniowie mogą sprawdzać swoją wiedzę finansową w konkursach organizowanych w ramach SKO. Nagrodami dla zwycięzców oraz dla uczniów najaktywniej zaangażowanych w działania programu na terenie szkoły są bankowe gadżety. Ciekawym doświadczeniem edukacyjnym dla uczniów jest także uczestnictwo szkoły w Konkursie „SKO Blog Miesiąca”, na którym prezentowane są dokonania uczniów i realizowana przez nich idea oszczędzania w lokalnej społeczności.

Joanna Pietrasik, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łodzi podkreśla, że tak szeroka współpraca jest możliwa dzięki dużemu zaangażowaniu opiekuna SKO ze strony szkoły, pani Wiesławy Składowskiej. Dyrektor Dorota Pocheć dodaje, że szkoła zgłosiła „Jedynkę” do nagrody Łódzkie Łabędzie, bo zależało jej na uhonorowaniu tak aktywnej współpracy w edukacji ekonomicznej, finansowej i wsparcia codziennej pracy nauczycieli. Obecnie SKO Konto dla Ucznia ma w SP nr 120 blisko 150 uczniów

Ponad 20 placówek

Oddział 1 w Łodzi współpracuje w ramach Programu SKO z 20 szkołami podstawowymi i pozyskuje rokrocznie ponad 100 nowych uczniów otwierający konto SKO. - Współpraca jest zróżnicowana, wiele zależy od zaangażowania nauczycieli – zauważa Joanna Pietrasik. - Generalnie staramy się wspierać szkoły finansowo w działalności dydaktyczno-wychowawcze. Opiekunowie SKO otrzymują ze strony naszego Banku pomoc w edukacji finansowej uczniów m.in. poprzez udział pracownika „Jedynki” w lekcjach, zebraniach  z rodzicami i w doskonaleniu własnych umiejętności z zakresu finansów młodego klienta, prowadzenia książeczek oszczędnościowych i zakładania SKO Konto dla Ucznia.  Dla nauczycieli najbardziej aktywnie działających na rzecz edukacji ekonomicznej i upowszechnianie idei oszczędzania wśród uczniów oraz popularyzacji SKO przewidziane są nagrody.

Popularnością cieszą się organizowane od wielu lat konkursy, szczególnie „Konkurs dla Szkolnych Kas Oszczędności” i „Konkurs dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej”, czy też te przeznaczone dla użytkowników i czytelników platformy SzkolneBlogi.pl

Co roku w szkołach odbywają się spotkania z opiekunami SKO podsumowujące aktywności minionego roku szkolnego. Najaktywniejsi nauczycie otrzymują nagrody i dyplomy.  – Odbywa się to w miłej atmosferze przy dobrym ciastku i kawie – mówi dyrektor Joanna Pietrasik. Dodaje, że te działania przekładają się na zainteresowanie korzystaniem z usług PKO Banku Polskiego także ze strony nauczycieli i rodziców – wielu z nich stało się klientami Banku. 

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego

SKO - nie tylko nauka oszczędzania

PKO Bank Polski od ponad 80 lat angażuje się w edukację najmłodszych prowadząc program Szkolnych Kas Oszczędności. Daje szkołom narzędzia do realizacji programu edukacyjnego. Udostępnił bezpieczny i przyjazny dzieciom serwis internetowy www.sko.pkobp.pl (korzysta z niego ponad 160 tysięcy uczniów), dzięki któremu najmłodsi uczą się dobrych nawyków finansowych, głównie związanych z oszczędzaniem, ale także podstaw korzystania z produktów bankowych, np. konta internetowego.

Istotnym elementem nauki oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach SKO jest możliwość odkładania pieniędzy na atrakcyjnie oprocentowanym rachunku bankowym SKO Koncie dla Ucznia. Bank oferuje również bezpłatne, atrakcyjnie oprocentowane rachunki dla szkół i rad rodziców.

Program obejmuje także podstawy bankowości, ekonomii oraz ekologii i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Bank zapewnia materiały dydaktyczne dla wszystkich beneficjentów programu (uczniów, nauczycieli i rodziców). Dzieci mogą korzystać m.in. z książek o tematyce: finansowej, ekologicznej, zdrowego odżywiania i zasad niemarnowania żywności. Dla nauczycieli-opiekunów SKO dostępny jest m.in. komplet scenariuszy lekcji, które zostały objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Ponadto szkoły uczestniczące w SKO mogą promować swoją działalność w ramach programu poprzez bankową platformę www.SzkolneBlogi.pl. Dzielą się na niej swoimi sukcesami oraz wymieniają doświadczeniami związane z nauką szeroko pojętego oszczędzania.

Warto dodać, że edukacji finansowej najmłodszych służą także opracowane specjalnie dla dzieci publikacje PKO Banku Polskiego np. „Brawo Bank” – w odsłonach: papierowej, elektronicznej, mobilnej oraz aplikacji AR. Z myślą o dzieciach na portalu Bankomania.pkobp.pl prowadzona jest zakładka Bankodzieci.
Działania te przynoszą wymierne efekty i są doceniane. SKO uznano m.in. za „Inicjatywę Edukacyjną Roku”, a PKO Bank Polski został nagrodzony przez kapitułę konkursu „Ludzie i Instytucje Rynku Finansowego 2015”. W konkursie Polish Content Marketing Szpalty Roku był wyróżniany np. za cykl edukacyjnych filmów wideo z udziałem dzieci.

Czytaj także:

Oszczędzanie niejedno ma imię

Oszczędzanie na jeden klik – Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dzieci do 18. roku życia

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png