Opracuj swój plan, czyli „Dzień przedsiębiorczości” w Zwoleniu
Oddział 1 PKO Banku Polskiego i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu po raz pierwszy wzięły udział w programie „Dzień przedsiębiorczości”. To lekcja, która jest szczególnie cenna dla młodych ludzi. Dzięki programowi i inicjatywie szkoły, uczniowie mogli poznać od środka jak działają firmy oraz spotkać się z potencjalnymi pracodawcami.
Szesnasta już edycja programu została realizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem honorowym Prezydenta RP. Fundacja jest członkiem obchodzącej w tym roku 100-lecie organizacji Junior Achievement Worldwide, najstarszej i największej organizacji pozarządowej uczącej młodzież przedsiębiorczości i ekonomii. Jest też trzecią, po Stanach Zjednoczonych i Rosji, organizacją Junior Achievement pod względem liczby uczniów na świecie.
– Pomysł uczestnictwa narodził się na lekcjach przedsiębiorczości i powstał z inicjatywy szkoły – mówi Jarosław Grzechnik, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zwoleniu. – Pomagali nam m.in.: koordynator programu i nauczyciel przedsiębiorczości, Małgorzata Jarosz oraz dyrektor liceum Bożena Baryła. Jesteśmy w dobrym kontakcie i wciąż współpracujemy – wielu nauczycieli i uczniów to klienci naszego Oddziału. Warto wspomnieć, że w przygotowaniu do Programu otrzymaliśmy również wsparcie Biura Klienta Podstawowego oraz Biura Doświadczeń Kandydata i Pracownika.
Bank i liceum współpracują ze sobą w zakresie ofert indywidualnych dla nauczycieli i uczniów oraz przedsiębiorczości. To praca z zaangażowanymi i otwartymi ludźmi, pasjonatami edukacji.
W programie „Dzień przedsiębiorczości” wzięli udział uczniowie szkół średnich w całej Polsce, którzy mogli wybrać się do konkretnych pracodawców. Justyna i Mikołaj wybrali PKO Bank Polski, a konkretnie Oddział 1 w Zwoleniu. W trakcie spotkania, które trwało kilka godzin, poznawali charakter przyszłej pracy.
Jako pierwszy w tajniki bankowości wprowadził ich dyrektor Oddziału, opowiadając o historii PKO Banku Polskiego, a także wyjaśniając, jak rozpocząć pracę w Banku, jak się przygotować oraz jakie kompetencje są cenione i wymagane.
– Praktykanci wysłuchali prelekcji na ten temat, potem odbyliśmy dyskusję i przejrzeliśmy ostatnie wydanie Bankomanii – Mikołaja zainteresował artykuł na temat 100-letniej historii PKO Banku Polskiego, a Justynę działalność CSR i Fundacji PKO Banku Polskiego – mówi Jarosław Grzechnik. – Była sesja pytań o pracę, karierę bankowca, dołączanie do teamu, ścieżkę kariery. Podobne pytania otrzymali pracownicy Oddziału w trakcie rozmów przy ich stanowiskach – z kierownikiem i doradcami Klienta Podstawowego oraz doradcami Bankowości Hipotecznej i Firm. Na koniec spotkania w Oddziale obejrzeliśmy film poświęcony 100. rocznicy istnienia Banku i umówiliśmy się na prezentację w szkole dla większej liczby uczestników.
Spotkanie w szkole odbyło się w dwóch rundach – najpierw z dwiema klasami pierwszymi, a następnie z dwiema klasami drugimi. Łącznie wzięło w nim udział blisko 100 osób. Uczestnicy otrzymali drobne upominki, a następnie wysłuchali prezentacji o PKO Banku Polskim oraz o kierowaniu swoim rozwojem i budowaniu osobistych wartości poprzez autorytety. Zainteresowały ich tematy związane z IKO, BLIKiem, mobilnością, cyberbezpieczeństwem, cyfryzacją oraz robotyzacją i wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wiedzieli o jubileuszu Banku, znali ofertę, wiedzieli także, że jest 1,5 mln klientów mobile only i oczywiście, że IKO jest najlepszą aplikacją mobilną na świecie.
Mikołaj Wiśniewski i Justyna Senderowska, uczniowie klasy I LO:
Zgłosiliśmy się do udziału w projekcie, ponieważ chcieliśmy się przyjrzeć pracy u rozważanego przez nas pracodawcy – Banku. Ponadto pragnęliśmy poszerzyć i wzbogacić naszą wiedzę z tego zakresu – dowiedzieć się, jak funkcjonuje Bank „od zaplecza”, „od środka”.
Udział w programie spełnił nasze oczekiwania. Dyrektor Oddziału precyzyjnie i rzeczowo wyjaśniał każdy aspekt pracy swojej i innych pracowników Banku. Dzięki szczerym odpowiedziom dowiedzieliśmy się o jej blaskach i cieniach. To był swoisty warsztat pracy z menedżerem, ale mieliśmy okazję porozmawiać też z innymi pracownikami przy ich stanowiskach. Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy i inspiracji.
Cała nowa wiedza pozwoliła nam wypracować lepszą opinię na temat działalności bankowców. Zdobyte informacje utwierdziły nas w słuszności naszych pomysłów oraz zwiększyły motywację do realizacji przyszłych planów.
W pracy Oddziału najbardziej zachwyciła nas otwartość ludzi i ich profesjonalizm. Oprócz wykonywania własnych obowiązków, znaleźli czas, by odpowiedzieć na każde nasze pytanie. Z uśmiechem na twarzy rozmawiali z nami, tłumacząc jak działają na danym stanowisku. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło.
– Program „Dzień przedsiębiorczości” zaciekawił nas – mówi Małgorzata Jarosz, nauczyciel i koordynator programu. – Uznaliśmy, że warto dbać o przyszłość naszych uczniów nie tylko w warstwie edukacji szkolnej, ale pokazywać im szerszą, bardziej praktyczną perspektywę. Uczniowie wybierali 34 różnych pracodawców, niektórzy, tak jak Justyna i Mikołaj, podeszli do zadania bardzo ambitnie i z dużym zaangażowaniem. To świadomi uczniowie, którzy już teraz wiedzą, czego chcą w życiu.
Małgorzata Jaroszzaznacza, że po spotkaniach zrobiono podsumowanie i wymianę doświadczeń oraz opinii ze wszystkimi uczniami z ich praktyk u różnych pracodawców. – Kontynuacją praktyki w PKO Banku Polskim przez dwóch uczniów było spotkanie z uczniami klas pierwszych i drugich z udziałem dyrektora Jarosława Grzechnika. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy i będziemy ją realizować w przyszłości.
Opracował Piotr Dunaj
Czytaj także:
Filmowy cykl: logotyp Karola Śliwki
Wiosenny sezon targów pracy za nami
Zwinny, interdyscyplinarny i cyfrowy – taki jest współczesny bank
Pliki do pobrania
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?