2018.11.06

Rekordowy kwartał w 100-letniej historii PKO Banku Polskiego

Sprawna realizacja strategii Banku, w warunkach bardzo dobrej sytuacji gospodarczej Polski, pozwoliła grupie Banku na osiągnięcie historycznie wysokiego wyniku finansowego. Pomimo stabilnych, historycznie najniższych stóp procentowych NBP, zysk Banku wzrasta w dwucyfrowym tempie.

– Miniony kwartał był dla PKO Banku Polskiego rekordowy. Grupa Kapitałowa wypracowała najwyższy w swojej historii zysk oraz zwiększyła swoje aktywa do rekordowego poziomu 306 mld zł. Szybki wzrost skali naszego biznesu prowadzony jest w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, a wyniki stress testów potwierdzają, że PKO Bank Polski jest najodporniejszym na dekoniunkturę Bankiem w Europie. Równolegle, Bank skutecznie przechodzi cyfrową transformację, a kolejne projekty takie jak zainicjowanie powstania Chmury Krajowej, umacniają go na pozycji lidera technologicznego polskiego sektora. Tak dobre wyniki największego polskiego banku wpisują się w dobrą sytuację gospodarczą kraju, która jest najlepszym prezentem dla wszystkich Polaków z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego

Rekordowy zysk
Zysk netto w trzecim kwartale wyniósł 1,04 mld zł i był najwyższy w 100-letniej historii Banku. Zysk grupy po trzech kwartałach wynosi 2,73 mld zł i jest niemal o 20 proc. wyższy niż przed rokiem. Przyczynił się do tego wyraźny wzrost wyniku z działalności biznesowej, który na koniec trzeciego kwartału wyniósł blisko 9,9 mld zł i rósł głównie dzięki silnej poprawie wyniku odsetkowego (wzrost o 8,1 proc. r/r do poziomu blisko 6,9 mld zł).

Rekordowe aktywa
PKO Bank Polski w szybkim tempie powiększa swoją sumę bilansową, która wynosi już ponad 306 mld zł i jest najwyższa w historii. Skala działalności Banku jest dziś ponad dwukrotnie większa niż 10 lat wcześniej. Do 234 mld zł wzrosło finansowanie dla klientów grupy Banku, a do niemal 272 mld zł zwiększyła się kwota oszczędności klientów powierzonych Bankowi. PKO Bank Polski pozostaje niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego z najwyższymi udziałami zarówno w rynku kredytów, jak i oszczędności.

Najodporniejszy bank w Europie
Ostrożne zarządzanie ryzykiem, przy dodatkowym wsparciu dobrej sytuacji polskiej gospodarki, zaowocowało w trzecim kwartale obniżeniem wskaźnika kredytów z rozpoznaną utratą wartości do 4,9 proc. i silnym spadkiem kosztu ryzyka do poziomu 0,63 proc. Po raz kolejny Bank wzmocnił swoją siłę kapitałową, dzięki czemu łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 18,4 proc. i znalazł się na rekordowo wysokim poziomie. Wyniki europejskich stress testów potwierdziły wysoką odporność PKO Banku Polskiego na teoretyczne negatywne scenariusze makroekonomiczne i pokazały, że jest on najodporniejszy spośród wszystkich przebadanych banków. Silna baza kapitałowa Banku powoduje, że nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach, symulowane w stress testach poziomy współczynnika CET 1 spełniają normy nadzorcze.

Jedyna polska firma w indeksie dużych spółek rynków rozwiniętych FTSE Russel
We wrześniu Polska awansowała do grona rynków rozwiniętych w klasyfikacji globalnej agencji indeksowej FTSE Russell, dołączając tym samym do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. PKO Bank Polski, który jest najwyżej wycenianą spółką notowaną na GPW w Warszawie, jako jedyna polska firma wszedł do grupy dużych spółek i znalazł się w towarzystwie takich gigantów jak Microsoft czy Apple. Zaklasyfikowanie PKO Banku Polskiego do prestiżowego grona dużych spółek indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russel umożliwia Bankowi pozyskanie nowej klasy inwestorów zainteresowanych dużymi spółkami w Europie i na świecie.

Lider technologiczny polskiego sektora bankowego
PKO Bank Polski jest liderem technologicznym polskiego sektora bankowego, a kolejne innowacyjne projekty takie jak zainicjowanie powstania Chmury Krajowej czy największe w Europie wdrożenie technologii blockchain pomagają mu dodatkowo umacniać tę pozycję. PKO Bank Polski skutecznie realizuje strategię opartą na cyfryzacji i przechodzi coraz szerszą transformację. Dzięki temu w coraz większym stopniu może budować swoje przewagi konkurencyjne w oparciu o wysoki potencjał technologiczny, wykraczający również poza obszar finansów. Pod koniec października Bank poinformował o zarejestrowaniu przez KRS zmian w statucie, umożliwiających mu świadczenie usług technologicznych, co wpisuje się w przyjęty kierunek rozwoju.

Chmura Krajowa – milowy krok w cyfryzacji
PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju pod koniec października podpisały porozumienie w sprawie powołania spółki technologicznej, która będzie operatorem Chmury Krajowej. Nowy podmiot zaoferuje usługi związane z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych. Chmura Krajowa, działając jako platforma technologiczna i prawna, będzie stymulowała rozwój innowacji w polskich przedsiębiorstwach oraz umożliwi optymalizację procesów związanych z budowaniem nowoczesnej administracji publicznej. PKO Bank Polski jako pierwszy klient nowej spółki chce być przykładem dla innych firm i instytucji, pokazując, że biznes można z powodzeniem rozwijać w chmurze.

Największe w Europie wdrożenie technologii blockchain
Wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową oraz partnerami technologicznymi Bank udomowił technologię blockchain i dostarczył przy jej pomocy nowe regulaminy produktowe do ponad 5 mln swoich klientów. To pierwsze w polskiej bankowości pełne wdrożenie rozwiązania bazującego na blockchainie i największe zastosowanie tej technologii w europejskim sektorze bankowym. Wdrożenie rozwiązania przyniosło nie tylko korzyści kosztowe, ale przede wszystkim pozwoliło na rozwój know how w zakresie technologii blockchain. Działające w Banku Centrum Kompetencyjne Blockchain poszukuje dalszych zastosowań dla technologii blockchain, a dzięki gotowej infrastrukturze, którą Bank dysponuje, łatwiej i szybciej będzie mógł w praktyce zastosować efekty tych prac.

Lider bankowości mobilnej
Nadal rośnie popularność aplikacji bankowości mobilnej IKO, do której klienci logują się już częściej niż do serwisu iPKO. Liczba aktywnych aplikacji wynosi ponad 2,9 mln, co oznacza, że jest ich o ponad 70 proc. więcej niż przed rokiem. PKO Bank Polski pozostaje liderem bankowości mobilnej w Polsce, a transakcyjność jego aplikacji IKO bije rekordy – klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo zapłacili mobilnie już ponad 125 milionów razy. Zadowolenie użytkowników z IKO przełożyło się na tytuł najlepszej na świecie bankowej aplikacji mobilnej według brytyjskiego Retail Banker International.

„Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” nagrodzony
PKO Bank Polski stawia na innowacje, a realizację tego celu ułatwia działająca w Banku platforma rozwoju nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Przy jej pomocy Bank poszukuje i rozwija perspektywiczne rozwiązania, angażując do tego ekosystem start-upów i fintechów. Bank posiada pełną infrastrukturę umożliwiającą wdrożenia – doświadczonych ekspertów, środowisko testowe, fundusz Venture Capital oraz program akceleracji dla start-upów.

Zaangażowanie Banku w rozwój innowacji zostało docenione przez kapitułę międzynarodowego konkursu CEE Capital Markets & Fintech Awards, które przyznało mu aż trzy nagrody. Program akceleracji „Let's Fintech with PKO Bank Polski!” był najlepszy w kategorii Institutional Innovator. Technologia ZenCard została nagrodzona w kategorii Fintech Innovation of the Year, a Dom Maklerski PKO Banku Polskiego nagrodzono za najwyższą wartość pozyskanych transakcji. To nie jedyne nagrody przyznane Bankowi za innowacyjność. W październiku zdobył on podwójne wyróżnienie w konkursie Architekci Innowacji. Doceniono w nim platformę „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”, która została wyróżniona w kategorii „Budowanie kultury innowacji, technologię ZenCard wyróżniono z kolei w kategorii „Wdrożenia innowacji”.

Szymon Pinderak

Czytaj także:

Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, laureatem „Polskiego Kompasu 2018”

Wybieramy polską firmę 100–lecia

Zbieramy pamiątki na 100–lecie PKO Banku Polskiego

  • Bankofinanse

   02018.11.15

   3 miliony aplikacji IKO

   Klienci PKO Banku Polskiego co sekundę płacą mobilnie w internecie, a do IKO logują się już częściej niż do serwisu bankowości internetowej iPKO. IKO przekroczyło właśnie rekordową liczbę 3 mln aktywnych aplikacji.

   więcej
  • Z Banku

   02018.11.09

   Myślisz o karierze w finansach? Sprawdź możliwości!

   Ponad 100 rozmów z młodymi ludźmi, którzy chcą budować swoją ścieżkę kariery w finansach odbyli eksperci PKO Banku Polskiego podczas jesiennych Absolvent Talent Days w Krakowie. Studenci i absolwenci uczelni interesowali się m.in. przebiegiem procesu rekrutacji, udziałem w Akademiach Stażowych oraz możliwością podjęcia pracy w największym polskim banku. Ciekawa okazała się także, po raz pierwszy zaprezentowana na targach pracy, oferta dla marzących o własnym biznesie – możliwość współpracy agencyjnej z PKO Bankiem Polskim.

   więcej
  • Z Banku

   02018.11.06

   PKO Bank Polski „Firmą 100-lecia Niepodległości”

   Głosy internautów i kapituła konkursu zdecydowały o tym, że PKO Bank Polski zwyciężył w plebiscycie „Firma 100-lecia Niepodległości”. Otrzymał również wyróżnienie za wdrażane innowacje finansowe zmieniające bankowość, począwszy od książeczek oszczędnościowych po aplikację mobilną IKO.

   więcej
  • Z Banku

   02018.11.06

   Rekordowy kwartał w 100-letniej historii PKO Banku Polskiego

   Sprawna realizacja strategii Banku, w warunkach bardzo dobrej sytuacji gospodarczej Polski, pozwoliła grupie Banku na osiągnięcie historycznie wysokiego wyniku finansowego. Pomimo stabilnych, historycznie najniższych stóp procentowych NBP, zysk Banku wzrasta w dwucyfrowym tempie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.11.05

   Inwestycje alternatywne w dobra luksusowe w Polsce – nie tylko dla krezusów

   Dzieła sztuki, zabytkowe samochody lub wykwintne trunki – to przykłady inwestycji w dobra luksusowe, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Ograniczenie inwestycji na rynku dóbr luksusowych w Polsce wynikało z potrzeby zaangażowania potężnych kwot oraz opłacenia profesjonalnego i godnego zaufania indywidualnego doradcy. Dziś w rynek dóbr luksusowych zainwestować może każdy – nawet bez milionów na koncie i eksperckiej wiedzy. Drzwi do wielkiego świata otwiera fundusz inwestycyjny PKO Dóbr Luksusowych Globalny.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.30

   Spotkaj się z ekspertami PKO Banku Polskiego na targach pracy w Krakowie!

   Planujesz karierę w finansach? Poszukujesz pracodawcy, który zapewnia ciekawy program stażowy? Przyjdź we wtorek 6 listopada na Absolvent Talent Days w Krakowie i odwiedź stoisko PKO Banku Polskiego.

   więcej
  Pokaż więcej