Siódma edycja konferencji CEE Capital Markets
W Londynie rozpoczyna się siódma edycja konferencji CEE Capital Markets. 18 i 19 marca czterdzieści spółek z Polski i innych krajów z regionu EŚW spotka się z ponad czterdziestoma zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi. Organizatorem konferencji jest PKO Bank Polski. Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane poza Polską.
– Konferencja w Londynie jest bez wątpienia jedną z najlepszych okazji spotkania z przedstawicielami największych światowych instytucji finansowych. Rosnące zainteresowanie ze strony spółek, inwestorów czy władz publicznych pokazuje, że zyskuje ona miano najbardziej wartościowego i prestiżowego wydarzenia promującego polski rynek kapitałowy. Dowodem na to jest ponad 400 spotkań między przedstawicielami spółek a inwestorami – podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
Celem organizowanej corocznie od 2013 r. konferencji jest promocja polskiego rynku kapitałowego wśród zagranicznych inwestorów. Pierwsze edycje konferencji skupiały się na krajowych spółkach, w tym roku formuła spotkania, po raz czwarty, realizowana jest w wersji rozszerzonej o przedsiębiorstwa z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W konferencji najliczniejszą grupą stanowią największe polskie spółki notowane na GPW oraz firmy z krajów Europy Środkowowschodniej z sektorów: finansowego, paliwowego i detalicznego. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do spotkań przedstawicieli spółek z zarządzającymi funduszami i przedstawicielami największych instytucji finansowych z Londynu.
Polska doskonałym miejscem na inwestycje
Polska jest postrzegana jako bardzo dobre miejsce do inwestowania, ze względu na doskonałe wyniki gospodarcze, dobrą kondycje finansów publicznych i perspektywy rozwoju. W 2018r. gospodarka pozostała na ścieżce silnego wzrostu, który w całym roku przekroczył 5 proc. i był najwyższy od 2007r. Chociaż Polska jest istotnym ogniwem w globalnych łańcuchach produkcyjnych, dzięki rozmiarowi i doskonałej kondycji rynku wewnętrznego jak na razie udaje się jej uniknąć wyraźnego schłodzenia koniunktury, które w drugiej połowie 2018r. dotknęło znaczącą część globalnej gospodarki, w tym Niemcy.
Główną siłą napędową wzrostu PKB jest popyt wewnętrzny z silną konsumpcją prywatną i znaczącym przyspieszeniem działalności inwestycyjnej. Wzrost aktywności inwestycyjnej odzwierciedla kumulację napływu funduszy unijnych, a także upowszechnianie nowoczesnych technologii, które pozwala podnosić wydajności pracy i zachować konkurencyjność. Ogromna zmiana na polskim rynku pracy (szybki spadek bezrobocia i tendencja wzrostowa płac), której towarzyszą istotne transfery socjalne prowadzi do silnej poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Jej wyrazem są optymistyczne nastroje konsumentów i silny wzrost konsumpcji prywatnej. Pomimo silnego popytu wewnętrznego inflacja pozostaje niska, a gospodarka jest dobrze zrównoważona. Zadłużenie zagraniczne spada, a wyniki sektora finansów publicznych były w 2018 r. najprawdopodobniej najlepsze w historii. Oznak przegrzania nie widać także na rynku nieruchomości, na którym wzrost cen pozostaje wyraźnie niższy niż w innych krajach regionu.
Michał Zwoliński
ekspert w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 we Wrocławiu
Jeden procentuje dla wielu
Weekendowy wyjazd – szybka decyzja, szybka pożyczka
Pliki do pobrania
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?