2014.09.26

Kredyt studencki - na co przeznaczyć?

Kredyt studencki można wykorzystać na wiele sposobów. Młodemu człowiekowi te pieniądze nie tylko mogą umożliwić zdobywanie wiedzy, ale również pomóc w starcie zawodowym, rozwoju osobistym lub w zrealizowaniu wielu innych planów.

Kredyt studencki - na co przeznaczyć? 

Niskie oprocentowanie, odsetki od pożyczonej kwoty pokrywane w części przez budżet państwa oraz rozpoczęcie spłaty dopiero po upływie dwóch lat od zakończenia studiów – to nie jedyne zalety kredytu studenckiego. Innymi atutami są m.in.: długi czas spłaty (trwa przynajmniej dwa razy dłużej niż okres, przez jaki był pobierany) oraz szansa na umorzenie części kredytu (zobacz więcej).

Cel? Rozwój!

Celem kredytu studenckiego jest pomoc w finansowaniu bieżących potrzeb żaka. Banki nie oczekują dokumentowania takich wydatków. Nie trzeba zbierać paragonów za kserowanie skryptów, prosić o faktury przy kupnie kolejnych podręczników lub za wynajem mieszkania.

Wśród studentów nie brakuje jednak osób, które mogą liczyć na wsparcie rodziców oraz takich, którzy decydują się na połączenie nauki z pracą. Ci preferencyjny kredyt studencki mogą zainwestować. Warto spojrzeć na ten produkt jako na szansę, która może ułatwić start w dorosłym życiu.

  • Preferencyjny kredyt studencki w PKO Banku Polskim:

    • możliwość otrzymania kredytu przez studentów posiadających niską zdolność kredytową,

    • dostosowanie okresu spłaty do możliwości kredytobiorcy,

    • możliwość skorzystania z karencji w spłacie kredytu i odsetek,

    • brak opłat za wcześniejszą spłatę i dokonywanie nadpłat oraz za rozpatrzenie wniosku, przygotowanie i zawarcie umowy w przypadku korzystania z ROR w PKO Banku Polskim.

Lokata oszczędności

Pieniądze otrzymane w ramach kredytu studenckiego mogą przez kilka lat pracować na lokacie terminowej czy koncie oszczędnościowym. Można je także zainwestować w zakup akcji na rynku kapitałowym lub innych instrumentów rynku finansowego (np. jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy obligacji) za pośrednictwem Supermaklera PKO Banku Polskiego.

Przykład: załóżmy, że odkładamy każdą transzę kredytu (tj. 600 zł) wypłacaną 10 razy w roku. Po czterech latach dysponujemy kwotą 24 tys. zł, a po pięciu latach studiów uzbieraliśmy 30 tys. zł. I to w dodatku bez płacenia bankowi jakichkolwiek odsetek!

Oszczędzanie możemy rozpocząć już od pierwszego roku studiów, więc de facto nasz kapitał po pięciu latach będzie zdecydowanie większy, jeżeli co miesiąc będziemy odkładać pieniądze na oprocentowany rachunek.

Start własnego biznesu

Nie ma znaczenia, czy chciałbyś otworzyć agencję public relations, zakład fryzjerski, pracować w swojej kancelarii adwokackiej czy też prowadzić indywidualną praktykę lekarską. Młody przedsiębiorca, mając własne oszczędności, może zaciągnąć mniejszy kredyt lub sfinansować swój zawodowy start na bardziej atrakcyjnych warunkach. Ponadto, dysponując już określonym kapitałem, środki z kredytu mogą stanowić np. wkład własny przy ubieganiu się o dotację w ramach różnych programów pomocowych.

Rozwój osobisty

Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć też na rozwój swoich zainteresowań i pasji. Wzbogacając zasób swojej wiedzy i umiejętności staniesz się cenniejszym nabytkiem dla potencjalnego pracodawcy. Studiujący dziennikarstwo mogą pomyśleć na przykład o kursie profesjonalnej fotografii. Inny pomysł: zaraz po zdobyciu dyplomu można na rok lub dwa wyjechać za granicę i spróbować swoich sił na zagranicznym rynku pracy (zaoszczędzone pieniądze umożliwią zakup biletu lotniczego oraz pomogą przetrwać przez pierwsze, zwykle najtrudniejsze w takich sytuacjach, miesiące).

Odkładając zawczasu trochę pieniędzy jest szansa nie tylko na przeżycie fascynującej przygody, ale również na to, że inwestycja w rozwój swoich umiejętności zwróci się z nawiązką, także pod względem finansowym.

Kredyt mieszkaniowy

Wraz z rozpoczęciem studiów wiele osób zaczyna żyć z dala od rodziców. Wynajmowanie stancji z kilkoma osobami lub mieszkanie w akademiku, choć niewątpliwie ma swoje zalety, nie każdemu odpowiada. W niejednej głowie świta więc myśl, aby po studiach zaciągnąć kredyt hipoteczny i zamieszkać na swoim. Własny kąt nie jest już czymś zupełnie nierealnym. Banki wymagają jednak wkładu własnego, którego wysokość z roku na rok będzie się zwiększać. Pieniądze zaoszczędzone z puli kredytu studenckiego mogą okazać się wtedy doskonałym rozwiązaniem.

Mariusz Tomczak

Czytaj także:

Kredyt studencki krok po kroku

Kasa dla żaka

Studencka kieszeń

loaderek.gifoverlay.png