BLIK i płacisz jak chcesz
Koszulka ulubionego klubu lub reprezentacji? BLIK i zapłacone. Nowa pralka? BLIK i zapłacone. Zakupy w osiedlowym spożywczaku? BLIK i zapłacone. Dziś korzystając z płatności BLIK można płacić praktycznie wszędzie i za wszystko. Usługa BLIK to przełom, który w znacznym stopniu przyspieszył dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Wystarczy wpisać sześciocyfrowy kod BLIK, a płatność potwierdzić w aplikacji i voila!
Porównanie posługiwania się kodem BLIK do scen z filmu „Klik i robisz co chcesz” nie jest przypadkowe. Podobnie jak „magiczny” pilot, który główny bohater otrzymał, by zmieniać życie, kod BLIK również potrafi zmienić życie – finansowe.
Na koniec grudnia 2017 r. liczba użytkowników zarejestrowanych w systemie płatności BLIK przekroczyła 6,1 mln. Osoby korzystające z aplikacji mobilnych 12 banków mogą dzięki usłudze BLIK dokonywać transakcji w bankomatach (wpłaty oraz wypłaty gotówki), terminalach płatniczych dostępnych w większości sklepów, w sklepach internetowych, a także przelewów na numer telefonu. Na koniec grudnia 2017 r. sieć akceptacji płatności mobilnych obejmowała blisko 330 tys. urządzeń.
Zakupy w sieci z płatnościami BLIK
By zrobić zakupy w sieci, np. na znanym serwisie aukcyjnym, musisz zalogować się na portalu, a następnie po dokonaniu zakupu – wybrać formę zapłaty i dostawy. Kiedyś trzeba było wybrać opcję zapłaty, zalogować się do banku, tytuł przelewu itp. To trwało.
Obecnie dzięki BLIKOWI zakupy w sieci trwają zaledwie kilka sekund – wystarczy aplikacja bankowa w telefonie. Gdy wybierasz metodę płatności kodem BLIK, w sklepie internetowym pojawia się opcja wpisania sześciocyfrowego kodu. Znajdziesz go na ekranie głównym swojej aplikacji mobilnej, np. IKO od razu po zalogowaniu lub – jeśli wybierzesz taką opcję w ustawieniach – nawet przed zalogowaniem. Kod BLIK zostanie automatycznie wygenerowany, a po jego wpisaniu w odpowiednie pole sklepu internetowego, aplikacja natychmiast otrzyma informacje o jego wykorzystaniu i poprosi o potwierdzenie kodem PIN do aplikacji. Wystarczy go podać i płatność zostanie dokonana. Przy dobrej koordynacji działań dokonanie transakcji potrwa nie więcej niż sześć sekund! Z BLIKA możesz skorzystać w prawie 80 tys. sklepów internetowych.
Zakupy w sklepach stacjonarnych z kodem BLIK
To nie jedyna zaleta kodu BLIK i aplikacji IKO. Czasami zdarza się, że wychodząc z domu, zapomniałeś portfela, a musisz coś kupić w sklepie. Nic straconego! Telefonem z zainstalowaną aplikacją IKO możesz zapłacić w przeszło 255 tys. punktów handlowo-usługowych w całej Polsce (są one oznaczone logo BLIK).
Stojąc w kolejce do kasy, uruchom aplikację IKO i zaloguj się PINem nadanym przy aktywacji. Na ekranie startowym aplikacji wyświetli się 6-cyfrowy kod BLIK służący do potwierdzania transakcji. Możesz też wyświetlić kod BLIK przed zalogowaniem, jeśli wybierzesz taką opcję wcześniej w ustawieniach aplikacji. Po podliczeniu należności za zakupy, poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić telefonem przy użyciu BLIKA. Ekspedient wprowadzi kwotę zakupów w terminalu płatniczym i poprosi cię o podanie kodu BLIK (w zależności od rodzaju terminala, wpiszesz go samodzielnie lub podasz sprzedawcy).
Następnie potwierdzasz transakcję w aplikacji IKO przyciskiem TAK lub kodem PIN do aplikacji (w zależności od kwoty zakupów i twoich indywidualnych ustawień bezpieczeństwa). Domyślnie aplikacja nie poprosi o potwierdzenie transakcji na kwotę niższą niż 20 zł, ale w serwisie transakcyjnym iPKO/Inteligo (w zakładce IKO) możesz te limity dowolnie zmieniać. Po zrealizowaniu transakcji otrzymasz od sprzedawcy wydruk potwierdzający dokonanie płatności mobilnej. Potwierdzenie pojawi się również na ekranie telefonu w aplikacji IKO.
Wypłata gotówki
Aby wypłacić gotówkę z bankomatu bez użycia karty, należy na ekranie bankomatu wybrać opcję Wypłata BLIK lub wypłata bez karty, a następnie język, kwotę transakcji oraz opcję wydruku potwierdzenia. Wygląda to tak samo, jak w przypadku wypłaty gotówki przy użyciu karty płatniczej.
Bankomat wyświetli następnie formularz do wpisania BLIKA. Uruchamiasz aplikację IKO i logujesz się kodem PIN nadanym przy aktywacji aplikacji. Na ekranie startowym aplikacji będzie widoczny 6-cyfrowy kod BLIK, ważny przez 2 minuty. Możesz też wyświetlić kod BLIK przed zalogowaniem, jeśli wybierzesz taką opcję wcześniej w ustawieniach aplikacji. Po wprowadzeniu kodu z aplikacji, na ekranie bankomatu akceptujesz transakcję, a następnie w aplikacji IKO przyciskiem TAK (lub kodem PIN, w zależności od indywidualnych ustawień bezpieczeństwa).
Domyślnie w przypadku transakcji powyżej 100 zł realizowanych w bankomatach, aplikacja prosi o kod PIN, ale w systemie bankowości internetowej iPKO można ten limit dowolnie zmieniać. Po potwierdzeniu transakcji bankomat wyda gotówkę oraz wydruk, jeśli wybrałeś wcześniej taką opcję.
Bartłomiej Pobocha
Czytaj także:
Bankuj bezpiecznie przez telefon! Jak korzystać z płatności zbliżeniowych i BLIKA?
IKO jest łatwe!
Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?