2018.08.14

Karta wielowalutowa i kantor internetowy – sposób na tańsze wczasy

Wybierając się na wakacje w Europie nie potrzebujemy paszportu ani portfela wypchanego gotówką w obcej walucie. Dowód osobisty, serwis iPKO lub aplikacja IKO oraz wielowalutowa karta płatnicza PKO Banku Polskiego wystarczą, aby swobodnie, bezpiecznie i oszczędnie poruszać się po krajach UE.

Jeszcze kilkanaście lat temu, przygotowania do wyjazdu na zagraniczne wakacje  rozpoczynała długa lista rzeczy do załatwienia i spakowania. Od kiedy Polska należy do Strefy Schengen, do podróżowania po Europie wystarczy tylko dowód osobisty. O wizycie w kantorze i zabraniu odpowiedniej ilości gotówki też nie trzeba już myśleć – wystarczy wielowalutowa karta płatnicza oraz bardzo korzystne warunki wymiany walut online.

Taniej do Europy i nie tylko

Karta wielowalutowa i kantor online pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Komu? Podróżnym, wybierającym się m.in. do krajów strefy euro, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii a nawet Stanów Zjednoczonych. Wszędzie tam możemy korzystać z licznych zalet karty wielowalutowej, m.in. z płatności bezgotówkowych za granicą, nie ponosząc zbędnych kosztów z tytułu prowizji za wymianę złotych na walutę obowiązującą w kraju naszego pobytu.

Jak to możliwe? – To bardzo proste! – zapewnia Piotr Dziura z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kraśniku. – Praktycznie każda wydana przez nasz Bank karta debetowa do rachunku w złotych może zostać dodatkowo powiązana z rachunkiem w walucie obcej, na przykład w euro. Jeżeli pojedziemy na wakacje do Hiszpanii czy Włoch i zapłacimy taką kartą w sklepie, środki zostaną pobrane właśnie w euro. Co ważne, aby po powrocie do Polski analogiczna transakcja została rozliczona w złotych, nie musimy nic robić. Wszystko dzieje się automatycznie i pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze – tłumaczy doradca.

Lepszy kurs

Oszczędność wynika z bardzo atrakcyjnych kursów wymiany walut w Kantorze internetowym PKO Banku Polskiego. Posiadacze konta w PKO Banku Polskim mogą z niego skorzystać w bankowości internetowej iPKO oraz aplikacji mobilnej IKO. Wystarczy aktywować usługę, aby w dowolnej chwili, bez potrzeby wychodzenia z domu, wymienić złote na potrzebną walutę.  Operacja odbywa się w mgnieniu oka, zaś stosowany przez Bank kurs jest o co najmniej kilka groszy korzystniejszy od oferowanego przez tradycyjne kantory. Rozliczenie transakcji przebiega automatycznie, a środki natychmiast pojawiają się na rachunku. Można też śledzić wykresy walutowe online oraz korzystać z powiadomień SMS, gdy kurs waluty osiągnie wyznaczony poziom.

To rozwiązanie korzystne, wygodne i bezpieczne:

  • płatności wielowalutową kartą płatniczą za granicą dają większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie za granicą, gdzie łatwiej paść ofiarą oszustów lub fałszerzy,
  • nie musisz dokładnie planować wydatków związanych z wyjazdem – jeżeli zechcesz przedłużyć urlop lub kupić sobie coś specjalnego, stale masz dostęp do wszystkich środków zgromadzonych na rachunku,
  • w kantorze internetowym, w każdej chwili, możesz wymienić walutę online – przebywając w dowolnym zakątku świata,
  • w kantorze internetowym korzystasz z atrakcyjnego kursu, wymiany walut – w tradycyjnym kantorze zapłacisz więcej za te samą kwotę w obcej walucie.

Tomasz Sobkowicz

Czytaj także:

Kantor wymiany walut w PKO Banku Polskim dostępny 24/7 w iPKO i IKO

Bankomaty mobilne - gotówka na urlopie zawsze pod ręką

Nowości w iPKO