2018.01.10

To łatwiejsze niż jazda na nartach! W czasie ferii płać kartą płatniczą!

Ferie zimowe to czas beztroski i zimowych szaleństw. Wyjazdy w góry, godziny spędzane na stokach, posiłki w schroniskach i restauracjach, wreszcie noclegi w hotelach i pensjonatach. Brzmi jak spory wydatek. Będąc poza domem płacimy praktycznie za wszystko i niemal cały czas. By nie mieć problemów z ciągłym wypłacaniem gotówki i noszeniem przy sobie znacznych sum, warto zdecydować się na płatności kartą płatniczą. Tym bardziej, że można robić to już w większości punktów usługowych – nawet w małych turystycznych miejscowościach.

Dziś kartą płatniczą można płacić praktycznie wszędzie – w wypożyczalni sprzętu narciarskiego, za skipass czy za nocleg. Większość przedsiębiorców już dawno zdecydowało o tym, że rozliczenia bezgotówkowe to oszczędność czasu i pewność przeprowadzenia transakcji. Tak samo powinniśmy podchodzić do tego my. Karty płatnicze są dziś najwygodniejszym sposobem regulowania należności.

Według danych NBP, w rękach Polaków jest dziś prawie 38 milionów kart płatniczych. To pokazuje, że coraz chętniej żegnamy się z gotówką. Po karty płatnicze sięgają osoby w każdym wieku. Warto jednak pamiętać o produktach, które są szyte na miarę.

Młodzi chętnie sięgają po ułatwienia i wszelkie nowinki. Szczególnie podoba im się płatność zbliżeniowa, a także karta w postaci np. naklejki, którą można przykleić na telefon albo inne urządzenie. Traktują to jako normalny środek płatniczy zamienny z gotówką. Co do seniorów, to wyróżniają się dwie grupy: jedni bardziej konserwatywni, których trudno przekonać do plastikowego pieniądza oraz drudzy, którzy idą z duchem czasu i sięgają po wszelkie dobrodziejstwa technologiczne. Patrząc na ostatnie lata, wydaje się, że coraz więcej seniorów korzysta z kart – zauważa Magdalena Ulandowska, doradca w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Solcu Kujawskim.

Każda transakcja przeprowadzona kartą płatniczą jest widoczna na naszym koncie np. zaliczki za nocleg czy kolejnej doby wykupionej na stoku nawet wtedy, kiedy sprzedawca nie przekaże nam paragonu.

Karta płatnicza dla juniora to znakomite rozwiązanie, gdy wysyłamy dziecko na obóz. Pociecha ma stały dostęp do pieniędzy, a rodzic kontrolę nad wydatkami i możliwość zasilenia konta, gdy pieniędzy zabraknie. – Rodzice mają wgląd w transakcje dziecka poprzez bankowość elektroniczną. Można z jednej strony wprowadzić limity, a z drugiej przelewać kwoty w razie nieprzewidzianych wydatków. Dziecko ma dostęp tylko do wpłaconych pieniędzy – nie może przekroczyć wartości salda – dodaje Magdalena Ulandowska.

Karta płatnicza dla seniora to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Znika konieczność noszenia przy sobie znacznych sum pieniędzy, a przecież miejscowości turystyczne to raj dla złodziei, którzy tylko czyhają na okazję do łatwego zarobku. Często wybierają jako cel osoby starsze, mając pewność, że w skradzionym portfelu znajdą gotówkę. Karta jest znacznie bezpieczniejsza, zawsze chroni ją kod PIN oraz limity.

Karty płatnicze to również świetne rozwiązanie podczas zagranicznych wyjazdów na ferie. Mamy tu możliwość skorzystania nie tylko z tradycyjnej karty wydawanej do konta osobistego, ale także z karty wielowalutowej, która pozwala na płatności bez ponoszenia kosztów przewalutowania. 

Bartłomiej Pobocha 

Czytaj także:

Wszystkie waluty w jednym miejscu! Zalety płatności kartą wielowalutową za granicą.

Prawdziwa kontrola nad wydatkami dzięki limitom transakcji na karcie

Warto płacić kartą! Jakie są zalety płatności kartą płatniczą?

loaderek.gifoverlay.png